Екоцид й розграбування природних ресурсів як стратегія уряду Яценюка

В кінці минулого року Верховна Рада, усупереч протестам громадськості, ще на півроку – до 1 липня – продовжила заборону на перевірки підприємств контролюючими органами. Перевірки, в тому числі, й екологічні, згідно цього рішення могли проводитися виключно або з дозволу Кабміну, або за бажанням самої фірми (цікаво, в кого таке бажання могло з’явитися?).
Екологічна громадськість попереджала, що така заборона призведе до катастрофічного руйнування нашого довкілля – адже порушники з цим мораторієм стали в принципі некараними. Але дійсність перевершила й найпесимістичні прогнози.
Наприклад, з початку цього року тільки в Харківській області трапилося три тільки витравлення водойм. “Витравлення” – тому що звичайним замором ці катастрофи назвати неможливо: такого, щоб скиди знищили практично всі організми в водоймі, в Харківській області не було ніколи. Зараз, завдяки бажанню наших можновладців “допомогти бізнесу”, це сталося.

Отже, в другій половині січня від якоїсь отрути загинула риба на р. Мерла, в другій половині травня отруєння цієї ріки повторилося, причому тепер від нього загинули всі тваринні організми, і навіть низка рослинних, на початку червня була протравлена річка Роганка – всі тваринні організми в ній загинули. Треба звернути увагу, що такі “протрути” чітко підходять під визначення Кримінальним кодексом України (ст. 441) екоциду: “масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу”. Місцеві мешканці якщо не знають, то з легкістю визначають винних у цих злочинах (в районах, де таке відбулося, не так багато здатних на це підприємств), – але ніхто їх і не намагається шукати! Не тому, що не хоче (як бувало раніше), а тому що неможна!
І це лише випадки в Харківській області, і лише стосовно ситуацій на водоймищах. А є ще й інші області, і є ще зростання шкідливих викидів до повітря, браконьєрство, незаконне захоплення земель, крадіжки лісу чи корисних копалин тощо, – все відбувається безконтрольно, всі порушники законно безкарні. Навіть статистику таких порушень ніхто не веде.

Урядовці Кабміну Яценюка, лобіюючи цей мораторій, стверджували, що він вводиться щоб допомогти бізнесу – не для того, щоб дозволити йому ігнорувати норми і правила, а лише щоб захистити від корупціонерів. Чи досягнута мета Кабміну – не знає ніхто, в тому числі – й сам Кабмін.
Так, виходячи з припущення, що наш Кабмін приймає рішення не як заманеться, а зважено – а потім відстежує їх дієвість, ми 30 травня поцікавилися у нього, скільки дозволів на перевірки екоінспекції він надав у 2015 році? За якою процедурою вони надавалися? Скільки перевірок здійснила екоінспекція у 2015 році? І, головне – який ефект мало обмеження на екологічні перевірки на соціально-економічну сферу та стан оточуючого середовища?
Крім кількості наданих дозволів на екологічні перевірки – що цього року вони взагалі не видавалися – ні на одне з цих питань Кабмін відповісти не зміг.
Зате секретаріат переслав наш запит до Держекоінспекції – хоча питання про процедуру, за якою мають надавалися дозволи на перевірки, і як мораторій вплинув на суспільство і довкілля – явно не в її компетенції.
Тобто, чи допомагає цей мораторій нашому бізнесу, Кабміну невідомо. Як змінилася з його введенням екологічна ситуація в країні, йому теж невідомо.

І з невидачею дозволів на перевірки незрозуміло. У відповіді нам йшлося, що “проекти актів про надання дозволу на перевірку не надходили”… До Кабміну не надходили звернення на проведення перевірок? Або звернення надходили, але дозволи на їх проведення ніхто не готував?
Щоб надавати дозволи, потрібно розробити і затвердити процедуру їх надання, в даному випадку затвердити слід розпорядженням Кабміну. Але, судячи з відповіді, таку процедуру ніхто не розробляв і не затверджував. Отже, заздалегідь ці дозволи не планували видавати?

І ось – наближається 1 липня. Природоохоронці чекали цієї дати як дати кінця екоцидної вакханалії, писали звернення до депутатів, проводили акції щодо її дострокового припинення. І, до речі, зараз нардепи дослухалися до громадськості – у Верховній Раді були зареєстровані законопроекти щодо припинення мораторію.
Однак – зась! Тепер уряд вирішив обійтися без депутатів. 25 червня міністр економіки радісно повідомив, що
Кабмін самостійно продовжив мораторій до кінця 2016 року!
Отже, у нас приймається рішення нібито на користь бізнесу – але чи принесло воно йому користь за півроку, уряду невідомо,
це рішення катастрофічно погіршує довкілля, але наскільки воно його погіршує, уряд не цікавить. Його взагалі такі дрібниці не цікавлять.
Але його цікавить інше: коли народні депутати схилилися до відміни цього рішення, Уряд продовжує його самотужки!

І хто після цього буде вірити, що цей мораторій був введений, щоб покращити умови для бізнесу, а не для збагачення будь-якою ціною бізнес-структур, наближених до Уряду?
*
____________________

КОНТАКТ:
Шапаренко Сергій: тел. (066) 387-46-81, pe4enegy@gmail.com

Підготовлено ЕкГ “Печеніги”, при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.

1 Comment

Comments are closed.