Як радянські спецслужби сіяли взаємну недовіру між українцями і євреями – лекція В. В’ятровича

28 травня 2015 року Володимир В’ятрович прочитав на Магістерській програмі “Юдаїка” в НаУКМА лекцію “Кухня антисемітизму від КДБ. Спроби загострення українсько-єврейських взаємин радянськими спецслужбами”.

Взаємини між українцями і євреями в минулому складалися по-різному, їхній діапазон коливався між співпрацею та взаємною боротьбою. Особливо драматичними вони стали у ХХ столітті, коли обидва народи було доведено комуністичним і нацистським тоталітарними режимами до межі існування. Крім внутрішніх причин, що породжували непорозуміння між народами, важливу роль у розпалюванні взаємної ненависті відіграли і спеціальні операції КДБ.

Про те, як і чому в 1950–1980-х роках радянські спецслужби сіяли взаємну недовіру між українцями і євреями, йтиметься в лекції, в основу якої покладено використання раніше таємних інструкцій і звітів співробітників спецслужб.

Лектор: Володимир В’ятрович – кандидат історичних наук, голова Українського інституту національної пам’яті (з 2014). У 2008–2010 роках очолював Архів СБУ. У 2010–2011 був старшим запрошеним дослідником Українського наукового інституту Гарвардського університету. Автор книг “Рейди УПА теренами Чехословаччини” (2001), “Ставлення ОУН до євреїв: формування позиції на тлі катастрофи” (2006), “Друга польсько-українська війна. 1942–1947” (2011) та “Історія з грифом “Секретно”. Українське ХХ століття” (2013).