Про зв’язок між мовою і Незалежністю

Своє небажання спілкуватися українською мовою дехто аргументує тим, що робить багато справ заради України, вважаючи цю умову достатньою для вкладу в її розвиток. Але ці дії не можуть бути порівнюваними і ось чому.

Розпочну з того, як моя знайома вчителька німецької мови заохочує дітей вчити німецьку. Діти, як правило, думають, що англійської досить для спілкування з європейцями, адже це міжнародна мова, яку знають всі в Європі. А вона каже дітям, що європейці дуже цінують свої мови, тому що мова – це шлях до культури, до історії, а отже, до світогляду народу. І це є основа незалежності країни. Якщо не буде цієї основи, культура, історія народу будуть поглинені іншою культурою, а це прямий шлях до втрати незалежності.

Мова – це шлях до культури, до історії, а отже, до світогляду народу. І це є основа незалежності країни

В Росії це дуже добре розуміють, тому і мають закон про сприяння розповсюдженню російської мови ЗА КОРДОНИ Росії. Це, в свою чергу, сприятиме розповсюдженню культури, історії, а отже ментальності. Це формуватиме «русских людей» поза межами Росії (яких потім можна буде «захищати»).

І європейці дуже люблять, коли з ними спілкуються їхньою мовою. Таким чином ви підтверджуєте, що поважаєте їхню історію, культуру, незалежність. Ви визнаєте її, а отже, укріплюєте.

Так от, вчителька каже дітям, що німець швидше укладе контракт з тим, хто буде спілкуватися німецькою мовою, аніж англійською. Оце і є віднайдена нею мотивація для дітей.

Можна уявити, як для німця було б дивно, якби його співгромадянин аргументував своє небажання спілкуватися німецькою мовою справами заради своєї країни.

Виникає питання, чому взагалі виник цей конфлікт? В принципі, одне не може протиставлятися іншому. Спочатку ти говориш мовою країни, в якій живеш, потім все решта. І якщо ти нею послуговуєшся, це не значить, що тобі не потрібно робити інших справ для розвитку своєї країни.

Для європейців зв’язок між мовою і незалежністю є очевидним

З огляду на це, європейці не можуть збагнути, чому наші люди спілкуються російською, коли в них є своя мова, своя історія та своя культура. Для них це і є неповага до себе.

За радянщини розуміння цього зв’язку вибивалося протягом декількох поколінь. Для створення зручного «советского человека» суспільству нав’язували негативний, спотворений образ націоналіста: людини, що говорить мовою свого народу та не поважає інші культури. Людям давали зрозуміти, що говорити своєю мовою не тільки неважливо, а і шкідливо, і може бути небезпечно. Але тепер, коли ми виборюємо незалежність, цей зв’язок має бути поновлений задля нашого виживання.

Розповсюдження української мови сприятиме швидшому зануренню в історію України. Згадайте, на кого опираються наші вояки на передовій? На досвід визвольного руху України.

Розповсюдження української мови сприятиме розвитку української культури, яка знищувалася протягом 300 років і потребує нашої підтримки. Нам є що сказати світові через наших митців.

Повага до мови і є щоденним послуговуванням нею.

Наша Незалежність залежить від нас!

madonna

Наталя Ляшенко, ІЦ “Майдан Моніторинг”

Ілюстрація Вікторія Проців

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут