Україна відроджується на Донбасі

Товариство Олекси Тихого разом з Управлінням культури Донецької ОДА організувало лекцію відомого дослідника українського спротиву на Донбасі Олександра Добровольського в прифронтовому Покровську.

Лекція була представлена на обласній конференції в міському музеї Покровська. Аудиторія – практично всі директори музеїв області, працівники культури, краєзнавці.

Маріупіль, Волноваха, Велика Новоселківка, Селидове, Добропілля, Костянтинівка, Дружківка, Краматорськ, Слов’янськ, Бахмут, Покровськ, Обласний краєзнавчий музей – така географія присутніх.

Біля півсотні людей майже годину слухали розповідь історика, затаївши подих. Сашко тихо й спокійно викладав такі факти з історії Донбасу, про які зовсім недавно присутні не тільки не могли знати, але й не могли уявляти, що таке могло відбуватися саме у нас, на Донеччині.

Майже по всьому Донбасу в 1941-43 роках офіційно державною мовою була визначена українська. Всюди, в кожному місті друкувалися газети українською мовою, з тиражами до п’ятидесяти тисяч. Члени ОУН повсюдно займали керівні посади і вели діяльність в українському ключі й напрямку. Майже в кожному місті й районі діяли організації “Просвіти”.

А от спротиву “німецько-фашистським” окупантам з боку радянських військ і так званого підпілля взагалі майже не було. Хвалена “Донбаська дивізія” розбіглася і, навіть, не вступала в бої з гітлерівцями. Підпілля було організовано так недолуго, що всі “підпільники” були арештовані в перші дні окупації. А ті, які залишилися на волі, займалися мародерством, грабунками й пияцтвом.

Все, про що розповідав Олександр Добровольський, можна буде прочитати в другому томі його книжки “ОУНівське підпілля на Донеччині”, яка вийде з друку вже через місяць – два.

Так сталося, що в області майже немає матеріалів про українське відродження Донбасу. Тому знання і наробки Добровольського, які до кожної літери мають багаті підтвердженя архівними даними, копіями справ НКВД, протоколами допитів, наказами, – є неоцінним скарбом.

Захід, який відбувся, знаменний ще тим, що організований він був разом громадскістю і Управлінням культури Дон ОДА. ГО “Товариство Олекси Тихого” впротяг останніх років все успішніше співпрацює з місцевою владою, а саме з обласними її структурами. Крім Управління культури товариство співпрацює з Управлінням освіти. Проводить щорічні Олексини Читання. З Департаментом внутрішньої політики проводить краєзнавські заходи, велопробіги на День Незалежності, які стали вже традицією північного Донбасу.

Дякуємо Аліні Певній і колективу Управління культури ОДА за співпрацю.

Пропонуємо відеозапис виступу Добровольського.

Євген Шаповалов

Хочете нас підтримати?

donate Допомогти Інформаційному центру Майдан Моніторинг ви можете перерахунком грошей на PayPal Голови Правління нашої Організації nataliyazubar@maidanua.org або на рахунок Організації, тут детально написано як https://maidan.org.ua/supportmmic/.

1 Comment on "Україна відроджується на Донбасі"

  1. Євген | 14-12-2017 09:13 at 09:13 |

    Автор статті є постійним членом ІЦ Майдан Моніторинг.

Comments are closed.