10 років волонтерства в українській Вікіпедії

Сьогодні у мене невеличкий ювілей. Рівно 10 років тому я долучився до спільноти українських вікіпедистів!

Проте, почав я з того, що одним редагування порушив відразу 5 основних правил Вікіпедії (!!!) – просто я написав тенденційний текст про демонтаж трамвайних колій на вулиці Пушкінській, згадавши всує міську владу, та не підтвердивши теє все жодними посиланнями на публікації у ЗМІ. Уявіть всю красу ситуації: щоби додати ту інформацію я спочатку зареєструвався в українській Вікіпедії, а потім вже додав інформацію!! Ясна річ, моє вандальне з погляду правил української Вікіпедії редагування було скасовано…

Проте я не склав лапки, а з поступово став розбиратися з цим звіром і поступово метод наукового тику опанував нехитрі, в загальних рисах, премудрості вікі. Для мене, хто виріс на Малій радянській енциклопедії кінця 1950-х, УРЕ, ВРЕ, було зрозуміло у якому стилі писати і як відбирати матеріали.

З 7 липня 2011 року я таки ухвалв рішення стати активним вікіпедистом. А восени – подав заяву на вступ до ГО “Вікімедіа Україна”. У 2012 році почав поступово і сам вчити як редагувати Вікіпедію, розробляти принципи одних з провідних програм – “Освітньої програми Вікіпедії” та “БоГеМА” (початково я хтів назвати її “БібліоГАМуз). Тоді ж підготував перший посібник з редагування укр-вікі, надрукований чорно-білим ризографічним друком. І так, людина, яка починала з вандалізму, стала тренером, вчителем з редагування Вікіпедії

Я не надто активний дописувач, якщо порівняти з іншими: започатковано понад близько 130 статей, зроблено близько 25 тисяч редагувань в українській Вікіпедії, понад 5 тисяч у Вікісховищі, куди завантажено близько 2 тисяч зображень, а загалом у всіх проектах – понад 30 тисяч редагувань. Я більше люблю додати якусь інформацію, часто “скандального” характеру до якоїсь статті.

Але найважливіше чому я це все роблю: я відчуваю, що моя волонтерські і непомітні дії роблять світ кращим, розвивають україномовний інформаційний продукт, примножують його, зберігають для нащадків серед купу інфонепотребу лише найважливіше. А ще – це чудова спільнота, чудові люди, друзі і знайомі, які певною мірою створюють твоє коло спілкування і з якими дуже класно проводити разом час, не лише пишучи до вікі, проводячи вікітренінги чи інші вікізаходи. “Вікіпедисти – це найкрутіші найальтруїстичніші волонтери” – так колись сказала Наталія Зубар. І я погоджусь, що інших настільки відданих волонтерській справі людей складно знайти.

Я ціную можливість долучитись до колективної толоки, коли кожний займається своїм і лише зрідка перетинаючись у справді складних дискусійних питаннях щодо певної людини чи явища, до спільного написання україномовної енциклопедії про світ, це честь робити це, знати інших таких сподвижників і це відповідальність перед “суспільством”, яке найчастіше нас матюкає, що чогось немає чи щось написано не так. І це радість, що мій внесок комусь бути у нагоді. І це справді одні з найкращих відчуттів, які можуть бути!!

(На фото – одне з небагатьох моїх історичних фото, яке є у Вікісховищі, Повалення пам’ятника лєніну, 28 вересня 2014, CC BY-SA 4.0)

історик, аналітик Інформаційного Центру "Майдан Моніторинг" (сайт "Майдан"), громадський активіст, редактор української Вікіпедії

Хочете нас підтримати?

donate Допомогти Інформаційному центру Майдан Моніторинг ви можете перерахунком грошей на PayPal Голови Правління нашої Організації nataliyazubar@maidanua.org або на рахунок Організації, тут детально написано як https://maidan.org.ua/supportmmic/.