Харків. Хроніки атаки на місто, день 87-й (21.05.2022)

Обстріли московитів по Харкову тривають – поодинокі протягом дня. Знову страждають північні околиці. У місті не було пожеж через обстріли, хоч є поранені від них. У північних передмістях тривають обстріли та бої. Битва за Харків ще не завершена, а безпекова ситуація ще надто тривка. Проте у Харкові запустили 2 трамвайні маршрути. А от у Лозовій на Харківщині підраховують збитки від ракетного удару і вони величезні.

Поодинокі обстріли Харкова тривають: по Салтівці. де поранено 5 людей. Люди повертаються на Північну Салтівку – і от маємо ледь не щодня поранених серед цивільних. Також обстріли були по Олексіївці, але нібито обійшлося без постраждалих. ДСНС по Харківській області зазначає, що пожеж через обстріли з 7 ранку і до кінця доби не було.

Північні передмістя продовжують обстрілювати: Руські і Черкаські Тишки, Циркуни, Руську Лозову, Питомник, Дементіївку, смт Слатине і Прудянку, а також Дергачі. Московитським обстрілам піддавалися і села Костянтинівка та Чорноглазівка Золочівської селищної громади – там поранених немає, але є пошкодження будинків та іншого майна людей. Також обстрілювали і район Чугуєва – там одна особа отримала поранення.

На півночі і північному сході тривають бої. Генштаб повідомляє, що для посилення Харківського угрупування рашистських військ направляють підрозділи 1-ї танкової армії. Московити не хочуть втрачати позиції, а де вийде покращити – свої позиції. Криють наші позиції з артилерії всіх видів у т.ч. й авіацією. Битва за Харків ще не завершена, як це припустили в інституті дослідження війни (а ЗМІ зрозуміли, що битву українські війська виграли).

Один із пошкоджених будинків у селищі Докучаєвському, біля Харкова
Фото: Головне управління ДСНС України у Харківській області. CC BY 4.0

У місто продовжують повертатися люди. Потік машин вдень помітний, людей на вулицях також стає більше, зокрема і молоді. На Північну Салтівку люди ще неактивно повертаються – в основному перевірити квартири та забрати якісь речі. Проте повертатися туди, хоч поступово відновлюють комунальні мережі ще дуже небезпечно. До речі, за майже 3 місяці обстрілів поранено 4 працівника “Харківводоканалу”. При цьому на підприємстві сподіваються на компенсацію з вилучених в окупантів грошей, оскільки масштаб ураження мереж великий – фіксують багато потраплянь снарядів саме по комунальним мережам. Це те, про що ми писали.

Власне, щодо повернення. Як я вже неодноразово казав, повертатися у місто, якщо у вас немає у Харкові роботи (Ваше компанія чи організація найближчим часом не планує запускатися), Ви не волонтерите чи робите якусь іншу суспільно корисну роботу, немає жодного сенсу. Протягом кількох днів після невеликого затишшя знову почалися обстріли північних районів, тому тиша – явище відносне. Більше того, повертатися у північні райони, по яким час від часу прилітає – небезпечно. Особливо зважаючи, що працюючих магазинів на Північній Салтівці немає, а на П’ятихатки чи селище Жуковського їх від сили по одному. При цьому ризики для мешканців існують. Поки ці райони були зовсім пусті – поранених фактично не було.

У Харкові запустили 2 трамвайні маршрути, які пов’язали район Новожанове та селище Артема із Південним вокзалом. Це добре, бо ми всі скучили за трамвайчиками та харківським трамвайним дрифтом.

У Харкові поступово запускається сфера обслуговування – тобто все більше відкривається закладів харчування, магазинів із продажу всякого різного чи навіть косметичних салонів. Але от реальний бізнес поки не надто поспішає запускати свої потужності, якщо вони не пов’язані зі сферою будівельних матеріалів чи чого подібного, на що зараз існує попит.

Оживають ринки. Як стало спокійніше, поліція почала кошмарити торговців, які торгують на ринках “із землі”. Ще тиждень – два тому, коли їх було не так багато як і інших торгових точок подібного не було. Коротше, деякі речі поза межами мого розуміння.

Тут міський голова Терехов вчергове заявив, що підтримує перейменування. На запитання із натяком про суди по проспекту Жукову технічно з’їхав з теми. Нічого, треба буде якось запитати. Війна не списує все – для Терехова так точно. Крім того. він заявив, що один з будинків треба залишити як музей пам’яті війни. Насправді не один, а більше. І також це потрібно зробити лише в кількох районах міста. Щоби не складалося враження, що от Північна Салтівка постраждала, а інші райони не дуже. Наявність таких точок в різних районах сприятиме туризму, дозволить зробити екскурсійні маршрути.

За даними Уповноваженої з прав людини Людмили Денісової на Харківщину припадає 94 з 353 задокументованих випадків воєнних злочинів окупантів проти культурної спадщини України, зокрема, пошкоджено та зруйновано 8 пам;яток культурної спадщини та понад 80 пам’яток архітектури (не зовсім зрозуміло що вона мала на увазі під культурною спадщиною, бо пам’ятки архітектури – це також культурна спадщина). Коротше, потрібний перекладач, бо моїх знань і у правозахисті, і у питанні культурної спадщини бракує….

На території Золочівської селищної громади знайдено поховання шести військових окупантів, серед яких навіть підполковник Герасимов В. С. Поховали московитів – місцеві жителі, бо “по православному”.

Проректор з наукової роботи Харківського національного університету Олексій Навроцький. у минулому депутат міськради від партії “Відродження” (ага, це партія кернеса, да) вбив у Туреччині двох своїх дітей та намагався вбити свою дружину. Колеги його характеризують по-різному, хтось позитивно, але серед моїх знайомих таких немає, навпаки характеризують його з негативного боку. Та й таке.

На південному сході області тривають бої. Навколишні села поблизу лінії фронту піддаються обстрілам. Разом з цим московити обстрілювали територію Лозівського району Харківщини – поранення отримала одна людина. А от у Лозовій підраховують збитки від ракетного удару – пошкоджено 11 навчальних закладів. у т.ч. 5 шкіл та Лозівська філія Харківського автомобільно-дорожнього коледжу, управління освіта. а також більше 1000 квартир і частину приватного сектору. Основні пошкодження – вибиті вікна та виламані віконні рами.

На окупованих територіях ситуація складна. В першу чергу, через блокування виїзду на підконтрольну українському уряду територію. Крім того, на території Борівської селищної громади московити мають погане забезпечення аж до того, що дехто ходить у заношеному домашньому одязі, жіночих лосинах (!!!), а за взуття декому слугують галоші чи гумові капці. А от у селі Першотравневому цієї ж громади один колаборант, який називав себе “новим старостою” і давав інформацію про мешканців та їх настрої, не отримав довіри від окупантів – його хочуть замінити на когось іншого через вкрай низьку повагу з боку населення.

Ще одному з Ізюма Володимиру Суханову повідомлено про підозру в державній зраді – він “обійняв” в окупаційній адміністрації посаду “начальника медичної служби — служби медикаментів” і займався розподілом ліків та т.зв. гуманітарної допомоги від рашистів.

Найскладніша ситуація на фронті в районі Сєвєродонецька та на Бахмутському напрямку – московити намагаються створити оточення Сєвєродонецькому угрупуванню українських військ, наступаючи від Попасної. Саме тут протягом наступних днів будуть основні бої.

А от полковник Сергій Мусієнко. начальник артилерії 36-ї бригади берегової артилерії отримав звання Героя України за бої на Харківському напрямку та захист Харкова від московитів. То ж ми знаємо тепер ще одне ім’я. кому дякувати за влучні мінуси та зменшення кількості плюсів по місту Харкову!
На московії знову обстріли району смт Трьоткіно Курської області, у яких звинувачують українських військових. Натомість московити обстрілюють прикордонні ділянки Сумської та Чернігівської областей, щоби завадити перекиданню частини наших військ на Донбас, де найгарячіше на зараз.

А у місті Жуковскій у Підмосков’ї сталася пожежа на трансформаторній підстанції ЦАГІ – Центрального аерогідродинамічного інституту – установи, без участі якої не проводиться розробка нового військового чи цивільного літака або ж ракети.

Віримо в ЗСУ та перемогу України!

Сергій Петров, історик, журналіст, документатор цивільних руйнувань у Харкові

About Сергій Петров 246 Articles
історик, аналітик Інформаційного Центру "Майдан Моніторинг" (сайт "Майдан"), громадський активіст, редактор української Вікіпедії