Опитування: Більшість українців розмовляють вдома українською

Опитування: Більшість українців розмовляють вдома українською
Рідною українську мову вважають 62% громадян Фото Корреспондент.net

Більша частина громадян України – 53,3% спілкуються в побуті українською мовою, в той час як російською розмовляють 44,5%. Про це свідчать результати опитування громадської думки, проведені Центром Разумкова 10-17 серпня.

Як повідомив сьогодні на прес-конференції у вівторок в Києві глава соціологічної служби центру Андрій Биченко, за останні 11 років в Україні розширилося вживання української мови як у сферах народного господарства, так і на побутовому рівні.

“Ще на початку 2000-х кількість українців, які використовували російську мову для спілкування в побуті, на 3% перевищувала кількість україномовних громадян. У 2010 році все кардинально змінилося: україномовних громадян стало на 5% більше, ніж російськомовних”, – зазначив Биченко.

На його думку, переломним моментом стали події 2004 року: саме тоді почалося нарощування домінуючої позиції української мови. Однак, як зазначає соціолог, кількість тих людей, які вважають українську мову рідною, більша, ніж тих, що розмовляє нею. “Останні дослідження показали, що 62% українців вважають українську рідною мовою”, – зазначив Биченко.

При цьому соціолог зазначив, що існують серйозні регіональні відмінності в цьому питанні. У центральних і західних областях переважає українська мова, а в східних і південних – російська.

У Києві показники приблизно однакові, проте трохи більше людей вдома спілкуються російською мовою. Крім того, цікавими є дані по Дніпропетровській області, де кількість громадян, що розмовляють українською та російською мовами також приблизно однакова: у Дніпропетровську і великих містах переважно розмовляють російською, а в селах і невеликих містах – українською.

Биченко не вважає, що в Україні якимось насильницьким чином впроваджується українська мова. “Незважаючи на те, що кількість тих, хто розмовляє українською зростає, кількість тих, хто вважає її рідною мовою, все одно менша порівняно з цією цифрою”, – сказав він. За даними соцопитування, таких громадян в Україні 62%.

Соціолог також звернув увагу на те, що кількість людей, що розмовляють українською мовою в громадських місцях менша, ніж у побуті, й становить 49,2%, а російською – 48,7%.

Експерт пояснює це тим, що в громадських місцях і транспорті на громадян України можуть чинити певний підсвідомий тиск, а також це певна данина традиції, коли україномовна людина на вулиці спілкується російською.

Крім цього, згідно з даними опитування, 31,8% громадян України пишаються українською мовою. 56,6% громадян України вважають, що кожен громадянин України має обов’язково знати українську мову, 38,2% так не вважають.

У свою чергу директор Інституту української мови НАНУ Павло Грицeнко зазначив, що за 20 років незалежності з українською мовою і в українській мові не відбулося жодних радикальних змін.

За його словами, за ці роки розширилося поле функціонування української мови, присутність у тих сферах, де вона раніше не використовувалася, розширився словниковий запас і термінологія.

Грицeнко звернув увагу на те, що збільшилася кількість доступних текстів українською, в тому числі письменників і поетів “розстріляного відродження” (визначення літератури і мистецтва покоління 20-х – початку 30-х рр.. XX століття в Україні, учасники якого створили високохудожні твори в літературі, живописі, музиці, театрі, і яке було знищене під час сталінських репресій), літератури української діаспори.

Експерт підкреслив, що за роки Незалежності вже зросло значне україномовне покоління, і ніяка політична кон’юнктура не зможе нівелювати статус української мови як державної та одного з факторів державного будівництва в Україні.

 

За матерiалами: Інтерфакс-Україна, Комментарии

http://ua.korrespondent.net/ukraine/events/1253711-opituvannya-bilshist-ukrayinciv-rozmovlyayut-vdoma-ukrayinskoyu

1 Comment

  1. Будем сподіватися на ще більшу кількість,але багато молоді яка опиняється в рос.становищі переходять на російську, мало хто залишаеться україномовним.Я навчаюсь в Одесі, у мене на курсі приблизно 5україномовних із 70чоловік, але ті теж перейшли на російск.дуже важко психологічно, відчуваєш себе “білою вороною”.Але в мене виникло запитання “Чому я на своїй землі повина переходити на російск.?”Я з дитинства розмовляю суржиком, але намагаюсь переходити на чисту мову, російск.для мене чужа.Наша мова дуже гарна, просто потрібно її полюбити, і немає чого соромитися.

Comments are closed.