Достукатися до МВС! Українських студентів навчать контролювати дії міліції

На Сході України стартує інформаційно-просвітницька кампанія щодо встановлення громадського контролю за дотриманням прав людини співробітниками міліції.
Міністерство внутрішніх справ України – одна з найбільш закритих інституцій, практично не піддається контролю з боку суспільства. Не дивлячись на те, що дії співробітників правоохоронних органів в Україні (міліції, прокуратури, СБУ) зараз оцінюються з урахуванням їх відповідності стандарту в галузі дотримання прав людини, правозахисна спільнота регулярно фіксує випадки перевищення службових повноважень, порушень при затриманнях, незаконного насильства з боку правоохоронців.

Найбільш вразливою групою, яка постійно стикається з неправомірними діями міліції, є молодь. Недостатність знань про свої права при контакті з працівниками правоохоронних органів, а також недотримання норм законодавства самою українською міліцією є основними причинами перевищення службових повноважень співробітниками МВС.

Для того, щоб змінити ситуацію, що склалася, правозахисні організації приступили до підготовки студентської інформаційно-просвітницької програми, в рамках якої молодь навчиться відстоювати свої права при взаємодії з міліцією. Студенти та школярі отримають необхідні знання і зможуть захистити себе, своїх друзів і близьких від людей в погонах, які систематично порушують закони. Таким чином громадські активісти мають намір зменшити кількість випадків неправомірних дій співробітників міліції по відношенню до молоді – незаконних затримань, допитів, оглядів та насильства.

Протягом 2011-2012 року в п’яти областях України пройдуть комплексні освітні заходи з учнями 100 навчальних закладів. Програма буде реалізована на території Луганської, Донецької, Харківської, Дніпропетровської та Запорізької областей.

Координацію програми бере на себе Правозахисний центр «Поступ», що активно працює в регіоні у сфері освіти з прав людини та захисту громадських інтересів. Фінансову підтримку ініціативи забезпечує Національний фонд підтримки демократії (NED).

В рамках програми Правозахисний центр «Поступ», у партнерстві зі Всеукраїнською освітньою програмою «Розуміємо права людини» та Асоціацією УМДПЛ, підготує групу молодіжних лідерів для проведення студентського моніторингу дій міліції. За задумом правозахисників, озброєна знаннями молодь зможе вийти на вулиці, щоб встановити громадський контроль над людьми в погонах і захистити населення від протиправних дій правоохоронців. Дана програма стане частиною всеукраїнської кампанії громадського моніторингу дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, яка на початку листопада буде реалізована Асоціацією УМДПЛ.
Під час проведення заходів і спілкування з молоддю, правозахисники також розраховують отримати необхідну інформацію про випадки перевищення службових повноважень, незаконного затримання та насильства з боку працівників міліції. Про ці факти буде поінформовано широкі верстви населення, керівництво МВС і європейську спільноту.
Освітня програма зі встановлення громадського контролю за дотриманням прав людини співробітниками МВС – логічне продовження дій, ініційованих активістами програми «Розуміємо права людини» протягом останніх років. Для підвищення рівня обізнаності молоді у сфері захисту своїх прав при контакті з міліцією правозахисники провели дві масштабні всеукраїнські акції «Жовта картка українській міліції». У більшості регіонів Україні активісти виходили на вулиці і навчали молодь спілкуватися з міліцією. Всього в акціях взяло участь більше 30 тисяч студентів з 23 міст України.

З усіх питань, пов’язаних з роботою Кампанії, можна звертатися до організаторів:

Костянтин Рєуцький, голова правління Правозахисного центру «Поступ»
email: reutski@gmail.com

Ярослав Мінкін, координатор програми
конт.тел: +380953495325; email: civilwar.jar@gmail.com

Юлія Діонісьєва, консультант програми
конт.тел: +380508774345; email: yuliadioniseva@gmail.com

Ознайомитися з проектом «Захист і охорона: точки взаємодії з молоддю» Всеукраїнська студентська інформаційно-просвітницька програма зі встановлення контролю щодо дотримання прав людини співробітниками МВС Ви зможете на сайті Правозахисного центру «Поступ», інформацію про реалізацію проекту, корисні матеріали та контакти активістів можна отримати на Соціальній мережі HUMAN RIGHTSACTIVISTS IN ACTION.

 

 

 

 

Прес-служба Правозахисного центру «Поступ»