Кампанія Waking Life – мистецтво змінювати світ на краще

 

  У Луганську завершилася інформаційно-просвітницька компанія «Пробудження життя», направлена на привертання уваги громадськості до проблем паліативної і хоспісної допомоги в Україні. Кампанія була ініційована Літературною групою «СТАН» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Паліативна допомога – це забезпечення хворому можливості прожити останні дні без страждань і приниження. Це допомога при психосоціальних і духовних проблемах, вирішувати які покликана не лише релігія, але і мистецтво. 

У рамках компанії поети, письменники, фотографи і художники об’єднали свої сили, щоб нагадати про людей, які потребують підтримки в останні дні свого земного життя. Після тісної співпраці з онкологічним диспансером і спеціалізованими громадськими організаціями, багатократним відвідуванням луганського хоспісного відділення, спілкування з пацієнтами, лікарями і психологами – творча молодь спробувала втілити отриманий досвід у свої твори. «Інколи, за один день людина може зробити більше, ніж за все життя. Тому є багато прикладів з історії. Ми вважаємо, що дуже важливо розуміти цінність життя кожної людини, її унікальність і потенціал. Важкохворі люди – це сумління суспільства, яке ми постійно намагаємося не помічати», – пояснює організатор компанії, поет Ярослав Мінкін.

 

Місяць паліативної і хоспісної допомоги в Луганську почався з серйозних інформаційних заходів за участю провідних фахівців в області паліативної допомоги, а також експертів з Міжнародного фонду «Відродження» і Благодійного фонду імені Ю.Єнєнко. Координатор компанії доступу до знеболювальних МФ «Відродження» Надія Колеснікова спеціально прибула до Луганська, щоб розповісти про існуючі проблеми, пов’язані з паліативною допомогою, відповісти на чисельні питання преси і спробувати підштовхнути суспільство до пошуку рішень для поліпшення ситуації, як у Луганській області, так і в Україні в цілому.

«Проекти на підтримку розвитку паліативної допомоги в Україні Міжнародний Фонд «Відродження» підтримує вже 4 роки. Для Фонду і Програми «Суспільне здоров’я» розвиток цієї системи і її доступність для населення є одним з основних напрямів діяльності. Втім, тут йдеться не лише про необхідність вдосконалення медичної галузі. Розвинена система паліативної допомоги свідчить про відповідальність і повагу суспільства до кожного громадянина. Це право пацієнта на отримання медичної допомоги та знеболювальних. Це право Його рідних і близьких на соціальну і психологічну підтримку. Це право кожного знати, що на останньому етапі життя за будь-яких життєвих обставин він не залишиться  самотнім. Це просто право гідно жити до останнього подиху», – пояснила позицію Фонду «Відродження» Надія Колеснікова. В інформаційних заходах компанії так само взяли участь голова БФ імені Ю.Єнєнко, лікарка-онколог Олена Єнєнко, завідуюча організаційно-методичним відділом обласного Центру здоров’я Наталія Бородіна, завідуюча обласного хоспісного відділення Лариса Харченко. Від літературного співтовариства в заходах взяла участь головний редактор порталу новин культури «Тиск світла», поетеса Олена Заславська:

«Мені було нелегко зважитись на участь у «Пробудженні життя», тому що питання, підняті у ході цієї компанії, дуже добре нагадували мені про нещодавню втрату. Але ж якщо не говорити про проблему, вона не зникне. А в Луганську проблем, що стосуються паліативної і хоспісної допомоги, не одна і не дві. Проблеми – це перш за все відсутність чіткої нормативно-правової бази для надання допомоги важкохворим, відсутність мобільного хоспіса, а також доступу до знеболювальних препаратів.

Ми використовували художні засоби для привертання уваги до проблеми – той єдиний важіль, яким володіє художник. Що було нашою точкою опори? Продовжуючи озвучену метафору, відповім – серце. Саме у ньому кожен повинен шукати відповідь на питання: чим я можу допомогти людям, що знаходяться на порозі вічного будинку?»

 

Для зміни ставлення молоді до важко хворих людей і залучення студентів і школярів до роботи волонтерських організацій, у виставковому залі Бібліотеки імені М.Горького, почала свою роботу виставка сучасних фотографів «Пробудження життя». Тут був представлений тематичний підбір Анастасії Проніної, Саші Черниш, Інги Телеканової, Ольги Воронової, Тамари Євграфівни і Кирила Почтаренко. Глядачам пропонувалося не лише поглянути на роботи, але і прийняти участь в обговореннях і навіть прослухати експрес-лекцію від Ярослава Мінкина. Варто відзначити, що виставка соціально орієнтованої художньої фотографії викликала непідроблений інтерес публіки. За час компанії експозицію відвідало більше 2000 чоловік. Після закінчення фотовиставки роботи авторів залишаються доступні для перегляду на порталі новин культури «Тиск світла».

«Що нам смерть? Що для нас рак? Дивна тенденція розвивається на сьогоднішній день: у життя майже кожної людини проникає онкологія, забираючи рідних, близьких, знайомих. І якщо провести паралель з історією людства – це дуже схоже на війну. Тому ми, фотографи і художники, як військові репортери, готові вийти на амбразуру разом з тими, хто гине і бореться!Ми спробуємо відкрити тим хто не знає і байдужим всю гостроту цієї проблеми не десь в світі, а зовсім поряд, «вдома», в нашому регіоні! Ми пропускаємо біль через наш розум і серце для того, щоб дати свою оцінку тому що відбувається на невидимому фронті 21 століття!», – коментує куратор виставки, фотохудожник Саша Черниш.

 

Підсилити просвітницький компонент компанії «Пробудження життя» організатори вирішили через перегляди і обговорення фільмів «Waking life» Річарда Лінклейтера і «Усередині я танцюю» Демієна О’Доннелла. Зусиллями активістів ЛГ «СТАН» в Луганську пройшло три масштабні покази цих фільмів. Через перегляди і обговорення, проблеми паліативної і хоспісной допомоги донесли до 350 студентів ЛНУ імені Т.Шевченко, ЛДІКМ, ВПУ №47. У якості експертів на кінопоказах виступали співробітники обласного хоспісного відділення, рідні і друзі важкохворих людей, а також експерти Літературної групи «СТАН».

 

Важливо відзначити, що на заходах, які відбуваються в рамках компанії, молодь активно відгукувалася на заклики про допомогу. Більше 40 чоловік вирішили пожертвувати своїми силами і часом, щоб полегшити страждання важкохворих людей і стати волонтерами громадських організацій.

Інформаційними партнерами компанії «Пробудження життя» виступили: інтернет портал новин культури «Тиск світла», Сайт міста Донецька «062.ua», журнал «Palindrome», інтернет видання «De-Facto», інформаційний ресурс «Пропаганді – ні!», Луганський державний інститут культури і мистецтв, Благодійний фонд «Світло серця».

 

У той же час, Групою творчої молоді «Діти роси» яка виступила партнером ініціативи ЛГ «СТАН», було зібрано 4500 гривень на потреби онкохворих дітей. Дані кошти підуть на придбання ортопедичного крісла-каталки, якого потребує онкогематологічне відділення Луганської обласної дитячої лікарні.

 

Подальшими спільними діями ініціатори компанії «Пробудження життя» сподіваються не лише привернути увагу громадськості до проблем паліативної допомоги. Спільними зусиллями медиків і цивільних активістів вони хочуть реально зменшити кількість пацієнтів, які не отримують необхідну допомогу і збільшити число волонтерів, готових прийти до людей, прикованих до ліжка.

 

Результат цих дій безпосередньо залежить від СУСПІЛЬСТВА – всіх і кожного!

 

ПС: Якщо ви не позбавлені співчуття і готові надалі підтримувати ініціативи, направлені на допомогу важкохворим людям, – будь ласка, зв’яжіться з нами по нижче зазначеним контактам. Рано чи пізно ми зробимо світ краще!

 

Email: stan.art.group@gmail.com, тел: +380953495325.


Фотозвіт із заходу: http://tisk.org.ua/?p=15796