Про Збори Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради

Останнє цьогорічне засідання Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради (УВКР), відбулося 17 грудня 2011 року, у Києві, в актовому залі ННДІ українознавства та всесвітньої історії. У роботі Зборів Президії УВКР взяли участь як члени Президії, так і запрошені з числа представників громадських організацій, науковців, активістів, які в тій чи іншій мірі співпрацюють з українською діаспорою, а також представник Міністерства закордонних справ України, директор департаменту міністерства Володимир Яценківський.

Відкрив збори Голова УВКР Михайло Ратушний, який, повідомив, що в перше в історії подібних засідань Президії, буде застосовано комп’ютерну програму «Скайп», де в роботі зборів зможуть взяти ті члени Президії УВКР, які не змогли прибути до Києва з причин, наприклад, далекої відстані, зокрема, Австралії – заступник голови УВКР, Генеральний секретар Світового Конгресу Українців (СКУ) Стефан Романів чи Віторіо Соротюк керівник української громади Бразилії.

У своєму вітальному слові директор ННДІ українознавства і всесвітньої історії, академік Петро Кононенко відмітив, для прикладу, що, не відповідає дійсності твердження, нібито українцям державна незалежність далася легко. Українці у своєму розвитку йшли приблизно в ногу з Туреччиною, де населення, на сьогодні, представляє вісімдесять шість мільйонів осіб. Українська нація, у своїй боротьбі за свободу, втратила велику кількість своїх синів і дочок. Мільйони українців поклали свої голови за незалежність. Тому, потрібно, пам’ятати і цінувати  те, за що так довго боролися наші попередники.

На згаданих Зборах, науковцями ННДІ українознавства і всесвітньої історії, кандидатами філологічних наук Т. Кононенком та А. Пономаренко, було презентовано проекти ННДІ «Загальнодержавна сертифікація рівнів володіння набутих умінь та навичок з української мови і українознавства у відповідності до Загальноєвропейських Рекомендацій з мовної освіти на підставі інноваційних інформаційних технологій та програмного забезпечення Всеукраїнських Інтернет – олімпіад» і «Освітнє середовище закордонних українських навчальних закладів».

Президія УВКР прийняла Ухвалу, у якій йдеться про звернення до Кабінету міністрів України, з пропозицією запровадження програми про загальну сертифікацію, а також звернутися до Міністерства освіти, науки, молоді і спорту України з пропозицією затвердити науко-педагогічний проект ННДІ «Освітнє середовище закордонних українських навчальних закладів».

На зборах розглядалося питання про прийняття нових членів УВКР, де одноголосно було прийнято такі громадські організації: Українська ГО «Помаранчева хвиля», Чикаго, США, голова Ігор Худик; Асоціація українців у регіоні Мурсія (королівство Іспанія), Президент організації Лариса Пономаренко;       Асоціація українців Сардинії «Барвінок», Республіка Італія, Президент організації Володимир Степанюк та ННДІ  українознавства і всесвітньої історії, директор Петро Кононенко (після внесення змін до Статуту УВКР).

Найпліднішою, виявилася робота під час Скайп-конференції, у якій взяли участь представники української діаспори. Включення через Інтернет організували працівники ННДІ українознавства і всесвітньої історії. До роботи і обговорень було залучено керівників українських громад за кордоном, зокрема: Ларису Пономаренко – Мурсія, Іспанія, Євгенію Баранову – українська громада в Італії, Михайла Бориса – Грузія, Стефана Романіва – Австралія, Мирослава Гочака – Сербія, Валентину Лонгвин – Білорусь, Віторіо Соротюка – Бразилія та зі Львова директора МНІС – Ірину Ключковську.

Питання, які розглядалися були такими: «Про підсумки відвідання делегаціями УВКР Придністров’я (ПМР), Молдови та Іспанії, проведення науково-практичного семінару «Заробітчани Галичини й Волині – їх минуле і сьогодні. Що змінилось?» у місті Тернополі та Кременець. «Про діяльність організацій – членів УВКР у країнах їхнього перебування». «Про затвердження плану заходів УВКР на 2012 рік». «Про створення комісій УВКР з питань трудової міграції». «Про становище УВКР щодо прийнятого Закону України про вибори в частині захисту прав закордонних українців». «Про державну програму співпраці із закордонним українством» та ін..

Лариса Пономаренко, звернула увагу на той факт, що і надалі, українські посольства ігнорують бажання закордонних українців, громадян України, брати участь у голосуванні на виборах. Про малу кількість організованих закордонних виборчих дільниць. Звернулася з побажанням до керівництва УВКР, оскільки немає спеціального державного органу у системі виконавчої влади в Україні, який би здійснював роботу з закордонними українцями, зробити реєстр державних відомств, які відповідають за даний напрямок діяльності.

Євгенія Баранова, підтримала думку про те, що виборчих округів для громадян України і в Італії теж не достатньо, до того ж, багато українців не мають бажання реєструватися та ставати на консульський облік, але, вони українські громадяни, і мають право на свій голос. Голосують тільки декілька тисяч українців, а перебувають в Італії приблизно п’ятсот тисяч осіб які мають право голосу.

Леонід Ткачук, голова Спілки українців Придністров’я (ПМР), подякував керівництву УВКР, за взяту участь у ювілейному відзначенні Спілки. Розповів про різницю між тим якою турботою переймається українська влада стосовно надання допомоги своїм громадянам в Придністров’ї, найперше учням українських шкіл і навчальних закладів, порівняно з Російською Федерацією, де підручники і різні необхідні матеріали привозять «Камазами». Стурбований пан Ткачук питанням виборчого українського законодавства, адже сто тридцять тисяч громадян України в ПМР, не мають можливості повноцінної участі у виборах.

Тарас Дудко, голова Організації Українців Росії (ОУР), наголосив на тому, що в Російській Федерації і по сьогодні немає жодної (окрім недільних) української школи, навчального закладу, не можна побачити жодного українського телевізійного каналу, радіо і інших ЗМІ. Інформаційна політика російської держави абсолютно де українізована. Українська діаспора Росії позбавлена тих можливостей культурного життя, які має російська діаспора в Україні.

Іван Наливайко, який представляв українську діаспору Прибалтійських країн, зробив акцент на тому, що на відміну від Росії, в Столиці Латвії Ризі діє уже двадцять років державна українська школа, і що Латвійська влада добре ставиться до української діаспори. Все ж, турбує пана Івана, питання навчання в українських вищих навчальних закладах молодих латвійців, які володіють українською мовою, яке не врегульоване законодавством України. На наступний рік Урядом Латвії і Ризькою Думою, асигновано на ремонт української школи в еквіваленті три мільйони американських доларів.

Директор департаменту Міністерства закордонних справ України В. Яценківський, у своїй доповіді, розповів, що на наступний рік, Урядом України виділено достатню кількість коштів для задоволення потреб закордонних українців, і акцентував увагу на підготовленому проекті Закону «Про державну програму співпраці із закордонним українством». Проект має, в робочому порядку, пройти експертизу у профільному комітеті ВРУ та міністерствах і відомствах дотичних до співпраці з діаспорою. Завдяки програмі «Скайп», представниками української діаспори,  було задано багато запитань з наболілих проблем пану Яценківському, на які було надано відповіді.

На закінчення Зборів Президії УВКР було прийнято низку Ухвал з обговорюваних питань, а також Ухвалу підготовлену Іваном Пилиповичем Ющуком (автором підручників з української мови), до Міністерства освіти, науки, молоді і спорту, у якій йшлося, в основному, про припинення нищення української освіти.

20. 12. 2011 р.                                             Юрій Сидоренко

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут