Дослідження: за що ненавидять в Україні?

Правозахисники презентують дослідження «Злочини на ґрунті ненависті в Україні». Моніторинг здійснювався за підтримки німецького фонду «Пам`ять, відповідальність і майбутнє».

Результати моніторингу злочинів на підґрунті ненависті в Україні за минулий рік експерти Харківської правозахисної групи представлять у Києві в середу, 25 квітня. Проект за підтримки німецького фонду вже презентували на громадських слуханнях у Харкові. Попереду ще такі зустрічі у Львові, Сімферополі, Херсоні, Черкасах і Донецьку. Ситуацію вивчали загалом у сімнадцятьох областях країни.

Як відзначає правозахисник Євген Захаров, за останні два роки стали помітні нові ознаки таких злочинів – за мовними і територіальними рисами. Так, у Криму сталося побиття чоловіка за те, що спілкувався українською, й навпаки – нападу українськомовного мешканця півострову на російськомовного.

«Неугодні» іноземці

Щодо іноземців виконавчий директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров в інтерв’ю Deutsche Welle зазначив, що у 2011 році нападів на громадян інших країн побільшало, якщо порівнювати з даними за 2009 і 2010 роки. За офіційними даними МВС, минулоріч скоєно 33 насильницьких напади на іноземців з «далекого зарубіжжя», правозахисники нарахували на два більше. «Але жоден МВС не кваліфікує це як злочини на ґрунті ненависті, хоча закони це дозволяють», – нарікає Захаров.

Дослідження свідчить – жертвами найчастіше стають іноземці з «неєвропейською» зовнішністю й громадяни України різного етнічного походження – роми, кримські татари, євреї, а також сексменшини і наркозалежні. Експерти «Асоціації українських моніторів дотримання прав людини у діяльності правоохоронних органів» звертають увагу, що часто винуватцями образ, вимагання грошей, переслідувань, побиттів щодо цих категорій є самі міліціонери.

Міліціонери-порушники

Євген Захаров вважає, що не завжди мотивами міліції є саме ненависть: «Часом мають вказівку перевіряти документи в іноземців. Є й корупційні мотиви – зупиняють студентів-іноземців під приводом перевірки документів і вимагають гроші. Але бувають і расистські причини».

Правозахисник запевняє: слід роз’яснювати, в тому числі й міліціонерам, що наркозалежні – це просто хворі люди, які потребують лікування. Він каже, що часто правоохоронців ставлять в такі умови, коли вони змушені боротися не з дилерами, а зі споживачами наркотиків.