Віддали честь жертвам концтабору в Явожні

У суботу 8 вересня українці з Польщі та України віддали честь жертвам операції ,,Вісла” та колишнього комуністичного Центрального табору праці (ЦТП) в Явожні. ЦТП був заснований комуністами у 1945 р. на місці колишнього нацистського філіалу концтабору Освенцим. Після війни в порожніх бараках розміщували поляків, запідозрюваних у співпраці з АК та німців. До табору потрапили також українці звинувачені у співпраці з УПА в ході операції ,,Вісла”.

Перший транспорт з українськими в’язнями прибув з Санока до Явожна 4 травня 1947 р., пізніші потрапляли тут з Освенцима. 4000 українців пройшли через табір, в тому числі жінки, греко-католицькі та православні священики. Внаслідок фізичного та психічного терору померло понад 160 в’язнів.

У заході взяли участь кількасот осіб, а серед них колишні в’язні концтабору. З-посеред політиків, представників місцевої влади, організацій та установ присутні були зокрема: депутат польського парламенту Мирон Сич, генеральний консул України у Кракові Віталій Максименко, президент Явожна Павел Сільберт, голова Об’єднання товариств депортованих українців,,Закерзоння” Володимир Середа, голова Інституту національної пам’яті Лукаш Камінський та голова Об’єднання українців у Польщі Петро Тима. Офіціали обіцяли викрити історичну правду та закликали до примирення між двома народами.

,,Щороку зустрічаємося біля пам’ятника помордованим в Явожні, аби віддати честь тим всім – полякам, німцям та українцям, котрі стали жертвами комуністичного режиму” – сказав президент Явожна.

В наміренні безвинно закатованих в концтаборі біля згаданого пам’ятника відправлено літургію та панахиду. У рамках вшанування 65 – тих роковин операції ,,Вісла”, в місцевій бібліотеці відбувся також концерт ураїнського чоловічого хору ,,Журавлі”.

Андрій  Сидор

Хочете нас підтримати?

donate Допомогти Інформаційному центру Майдан Моніторинг ви можете перерахунком грошей на PayPal Голови Правління нашої Організації nataliyazubar@maidanua.org або на рахунок Організації, тут детально написано як https://maidan.org.ua/supportmmic/.