Природоохоронці та зоозахисники виступили проти легалізації полювання в населених пунктах України

У вівторок, 6 листопада 2012 р. біля Верховної Ради України відбулося пікетування, учасники якого вимагали не приймати в другому читанні проект Закону «Про реформування та вдосконалення дозвільної системи у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального і невиснажливого використання природних ресурсів та екологічної безпеки, зменшення регуляторного тиску на суб’єктів господарювання» № 9139 від 09.09.2011. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_2?pf3516=9139&skl=7 Законопроект включено до порядку денного під № 5199-VI від 06.09.2012.
Пікетувальників підтримали троє народних депутатів, зокрема Борис Пудов та Олег Ляшко, які пообіцяли озвучити вимогу не розглядати закон на сесії 6 листопада.

Як повідомив організаторам пікету народний депутат Іван Заєць, член Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи ВРУ, Комітет досі не розглядав цей законопроект перед винесенням на сесію парламенту. Але це може статися на цьому тижні. Організатори пікетування закликають членів Комітету дослухатися до вимог громадськості і мають надію, що законопроект в нинішньому, неприйнятному вигляді не буде винесений на сесію ВРУ.
Основні причини критики з боку громадськості:
– законопроект узаконює добування (тобто вбивство) тварин-компаньонів (собак і котів) приватними особами. Термін «добування», застосовуваний у законопроекті, є евфемізмом слова «вбивство». При цьому в законопроекті застосований термін «бродячі собаки і коти», визначення якого немає в чинному законодавстві, як немає і критерію, за яким розрізняються «безпритульні» (термін визначено ст. 1 ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження») та «бродячі» собаки й коти;
– законопроект наділяє Міністерство екології повноваженнями надавати дозвіл на використання немисливських видів тварин, видів тварин, занесених до Червоної книги України, тварин у межах природно-заповідного фонду України, однак не містить обмежень способів такого використання, а отже дозволяє й їхній відстріл.
– законопроект містить список видів, що підлягають необмеженому відстрілу. До них збираються віднести вовків, лисиць, собак та котів бродячих, ворон сірих, сорок, граків, а також мисливських та немисливських тварини. Повноваження надавати дозвіл на винищення усього живого, у тому числі в межах природно-заповідного фонду (згідно цього законопроекту), матимуть місцеві державні адміністрації. Як показує українська практика, це породить розгалужені корупційні схеми в цій галузі;
– законопроект суперечить чинному законодавству, зокрема, ст. 17 ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження», якою заборонено вбивство безпритульних тварин жорстокими засобами, до котрих належить відстріл; та ст. 174 Кодексу України про адміністративні правопорушення («Стрільба з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї в населених пунктах і в не відведених для цього місцях або з порушенням установленого порядку»), оскільки фактично узаконює застосування вогнепальної зброї будь-яким бажаючим у будь-який час і в будь-якому місці – в тому числі в межах населених пунктів, дозвіл на що видається держадміністраціями;
– термінологія законопроекту дуже розпливчаста і узаконює сумнівні сфери діяльності мисливців і комерційних структур, а саме пересувні звіринці (під назвою «пересувні виставки»), цирки і дельфінарії;
– до обговорення законопроекту зовсім не були залучені численні зоозахисні та природоохоронні громадські організації.
Організаторами пікетування є Національний екологічний центр України, Громадянська кампанія «Форум порятунку Києва» та Дружина охорони природи «Зелене майбутнє», їх підтримали волонтери київського зоозахисного руху.
Із категоричним протестом проти даного законопроекту виступили також ГО «Інститут сучасних проблем України», Спілка вільних журналістів «Природа над усе», ГО Дніпродзержинське товариство захисту тварин «ZООщит», департамент охорони тваринного світу та природних ресурсів Міжнародного конгресу захисту прав і свобод людини «Світ», м. Одеса, ГО «Центр допомоги тваринам», комітет з екології Громадської Ради при Раді Міністрів АР Крим, Західно-українське товариство захисту тварин, м. Львів та Громадська ініціатива Форум допомоги безпритульним тварин UA-VET.

Фоторепортаж СВЖ «Природа над усе» з пікетування тут: http://nature-first.info/2012/11/05/prirodoohorontsi-ta-zoozahisniki-vistupili-proti-legalizatsiyi-polyuvannya-v-naselenih-punktah-ukrayini/

Довідка. Проект Закону «Про реформування та вдосконалення дозвільної системи у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального і невиснажливого використання природних ресурсів та екологічної безпеки, зменшення регуляторного тиску на суб’єктів господарювання» № 9139 внесений 09.09.2011. Суб’єктом законодавчої ініціативи є Кабінет Міністрів України, ініціатором законопроекту є Микола Азаров. Законопроект у лютому 2012 р. ухвалений у першому читанні Це безпрецедентний законодавчий акт, ухвалення якого переведе Україну в розряд дикунських країн. Ним легалізується таке ганебне явище, як догхантерство – полювання на домашніх тварин у місті.
Негативний висновок щодо проекту як системно хибного надано Головним управлінням ВР за підписом заступника керівника В. Мілованова.
Після широких протестів громадськості та публікацій у ЗМІ у вересні 2012 року до проекту профільним (екологічним) комітетом ВРУ було внесено зміни, що багато в чому враховують висловлені громадськістю та Мінекології зауваження. Багато в чому, але не головному: в редакції комітету в проекті залишається норма про надання дозволів на «добування собак і котів» – у будь-який час і в будь-якому місці, забороненому для полювання.