Таємниця пропалих голосів українських виборців

Це передрук з сайту “Голосу Америки

Аналіз даних про голосування на виборах в Верховну Раду 28 жовтня на сайті ЦВК виявив дивну річ – велику кількість бюлетенів, не зарахованих «за» партії, і особливо «за» кандидатів. Графік нижче показує різницю в кількості бюлетенів, які були взяті виборцями і кількістю голосів, відданих за партії (червоним) і кандидатів (синім). На вертикальній шкалі вказані номери округів.

 

Цифрами відмічені локальні «рекорди», відсотки показують частину цих «пропалих» бюлетенів в загальній кількості виданих на руки бюлетенів.

Від’ємні кількості бюлетенів показують… те, що написано на сайті ЦВК. Трактувати ці аномалії я не беруся. Нагадаю, що сайт ЦВК не є офіційним документом, про що написано на його кожній сторінці, і тому дані з нього можуть розглядатися тільки як довідкові.

Я довго працювала над цією інфографікою і виставляла на обговорення її частини, закликаючи людей висловлювати версії.

Першою версією була – це все «противсіхи». Оскільки графа «не підтримую жодного» ліквідована, то єдиним способом висловити таку думку для виборця було спаплюжити бюлетень. Висловлювалося побажання порівняти результати графіка з результатами «противсіх» 2010. Я порівняла. Нічого спільного.

Версія «противсіхів» не пояснює велику географічну розбіжність в результатах навіть в межах одного міста (дивися Донецьк). Очевидно, що були спаплюжені свідомо бюлетені, але скільки з 720.166 насправді? Цікаво, що сайт ЦВК не оприлюднює статистику по зіпсованим бюлетеням, хоча вона є в кожному протоколі ДВК.

В нас є кількасот протоколів дільничних виборчих комісій, сфотографованих волонтерами. Вибіркова перевірка 30 протоколів не показала аж такий великий розрив між не зарахованими бюлетенями за партії та кандидатів, як на графіку.

Друга версія – причини індивідуальні для кожного округу. Наприклад, на окрузі 211 був двійник С.Терьохіна і люди губилися як голосувати, а потім самі виправляли себе, що робило бюлетені  недійсними. А на окрузі 169 стояла помітка «вибув» проти відносно популярного кандидата і його виборці «мстилися» за це і писали про свою незгоду прямо в бюлетенях.

Однак таких індивідуальних причин поки навели всього оці дві. Ніхто не зміг пояснити аномальний результат 141 чи 41 округу, та і по решти також.

Для деяких округів кількість «пропалих голосів» могла мати вирішальний вплив. Так на 141 окрузі в Одеській області різниця між голосами за 1 і 2 місце складає 4734, а кількість «пропалих» бюлетенів за кандидатів складає 8740.

Третя версія – вкидали за своїх, псували за чужих. Після репортажів з 223 округу тут нема навіть що і заперечити. Бо відрізнити навмисно зіпсований бюлетень від голосування чесного «противсіха» без графологів неможливо.

Я не маю власної версії, крім спостереження про те, що всі округи, де зафіксована вища за середню кількість «пропалих» бюлетенів, є рекордсменами по скаргах на застосування адмінресурсу на нашій інтерактивній карті порушень закону про вибори. І ще я схиляюся до думки, що графу «не підтримую жодного кандидата» ліквідували не випадково.

А яка ваша думка про ці дані?

Наталка Зубар

Nataliya Zubar, Maidan Monitoring Information Center, Chair

Хочете нас підтримати?

donate Допомогти Інформаційному центру Майдан Моніторинг ви можете перерахунком грошей на PayPal Голови Правління нашої Організації nataliyazubar@maidanua.org або на рахунок Організації, тут детально написано як https://maidan.org.ua/supportmmic/.

2 Comments on "Таємниця пропалих голосів українських виборців"

  1. Никич | 16-11-2012 09:19 at 09:19 |

    А никаких сомнений быть и не может:
    – графу “проты всих” ПРдуны убрали специально, дабы таким образом под видом “протывсихов” портить бюллетени проходных кандидатов от оппозиции. Достаточно проанализировать ЧЬИ именно бюллетени испорчены и всё сразу станет ясным.Ох, довыёхивается эта грёбаная ПРдячая власть!!!!!

  2. наочний кримінал

Comments are closed.