Чи так страшний закон про референдум, як його малюють? Майдан Reload 3d №9

Чи так страшний закон про референдум, як його малюють? 

Таке питання стояло перед учасниками нашої 9-ї дискусії в форматі Майдан Reload 3d 2 квітня 2013 року.  Дискусія вийшла гострою, експертною і дуже непересічною. Якщо вас дійсно цікавить відповідь на це питання – передивіться запис повністю (внизу сторінки).

Директор Харківської Правозахисної Групи Євген Захаров озвучив точку зору Всеволода Речицького – кандидата юридичних наук, доцент Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого (Харків), конституційного експерта ХПГ. Коротко її можна прочитати тут. Як і В.Речицький, Є.Захаров вважає закон прогресивним, а страхи стосовно наслідків його застосування – перебільшеними.  Він вважає позитивною перспективою можливість ухвалення Конституції референдумом. Стосовно озвучених експертами побоювань про те, що тільки влада зможе провести за тим законом референдум, він відповів, що справді потужній політичній чи громадській силі влада не зможе перешкодити в організації референдуму.

Заступник голови ЦВК Андрій Магера, який приєднався до дискусії телефоном з Києва, нещадно розкритикував закон. Він вважає, що за цим законом влада може сформувати повністю підконтрольні виборчі комісії і вирішити долю референдуму наперед.

В дискусії на змогла взяти участь через форс мажор Юлія Кириченко – експерт Центру політико-правових реформ. Її аргументи викладені тут.

Секретар Харківської обласної виборчої комісії Олександр Коновал звернув увагу на технічні проблеми з імплементацією закону, зокрема нереально велике навантаження на членів виборчої комісії в день голосування.

Юрист Олексій Романов, голова харківського представництва ВГО “Ефективний власник”, головним недоліком закону назвав те, що він повністю скасовує можливість проведення місцевих референдумів з будь яких питань. А саме місцеві референдуми всі учасники дискусії в клубі вважали головним інструментом народовладдя, який треба запроваджувати.

Керівник проектів ГО ІЦ «Майдан Моніторинг» Віктор Гарбар підтримав висновок Олексія Романова про те, що прийняття Закону унеможливило проведення місцевих референдумів. І зазначив, що варто було би спочатку ухвалити закон про місцеві референдуми, дати можливість громадянам «потренуватись на вирішенні місцевих проблем», а вже потім переходити до вирішення проблем загальнодержавних.

До дискусії свої висновки підготували юристи Михайло Савчин і Олександр Северин. Їх критика закону була озвучена в залі і прокоментована присутніми. Зокрема, Олександр Коновал прокоментував тези про недопуск громадян до контрагітації так: «Закон називає агітацією заходи і за, і проти. Для участі в цих заходах громадяни можуть звертатися в партії чи ГО, які мають право брати участь в агітації».

Один з глядачів події онлайн підкинув новину про те, що нібито партія регіонів вже готує референдум. Присутні в клубі чиновники – члени ПР – сказали, що їм про це нічого не відомо.

З Києва по гібридному зв’язку «гуль чат + телефон» (дивіться фото внизу) приєднався представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Михайло Чаплига. Він говорив про те, як можна користуватися цим, навіть недосконалим законом, прогнозував «парад референдумів». І він, і інші згадували досвід зарубіжних країн і сходилися на тому, що референдум це передовсім «ідея, час якої настав». Була б ідея…

Олександр Коновал зазначив, що референдум є, передусім, інструментом легітимізації суспільного консенсусу з нагальних питань. Якщо ж такого консенсусу немає, результати референдуму не будуть мати істотного впливу на розвиток суспільства. Адже той, кому закон не подобається завжди знайде спосіб його порушити.

Експерт ГО ІЦ «Майдан Моніторинг» Андрій Романов на закінчення всіх заспокоїв: «Граната виявилася учбовою (по ходу дискусії закон називали гранатою повільної дії), вона не підірветься, бо на неї не вистачить грошей. Мені неясно, що таке «виграти референдум»? Ну обдурите народ, через рік вилізе інший скандал, доведеться інший референдум проводити. Весь сенс в тому, щоб за допомоги референдуму дійсно звірити якісь плани з думкою народу, скоригувати їх і зменшити соціальну напругу. Якщо такі задачі перед собою не ставити – то будь який референдум сенсу не матиме.»

Повний запис ефіру

І трохи картинок з події. Фото Альони Соколинської

IMG_0416 IMG_0410 IMG_0424 IMG_0406

About Nataliya Zubar 2351 Articles
Nataliya Zubar, Maidan Monitoring Information Center, Chair

1 Comment

  1. Якщо референдум на перших порах буде не дуже ефективним важелем народовластя, згодом це виправиться. А без нього не буде нічого, бо народні представникі, що при владі, що в опозіції захищають тількіи свої інтереси.

Comments are closed.