Корреспондент: такого масового розчарування у держінституті в Україні не було з часів розвалу СРСР

Випадок безпрецедентний і для Європи: навіть в охоплених кризою країнах ЄС населення може не довіряти окремим гілкам влади, але ніколи – державі у всіх його проявах.

“Криза віри” призводить до радикалізації українського суспільства і різкого зростання міграційних процесів, а також позначається на економіці. Вся верхівка влади, за даними дослідження фонду Демократичні ініціативи, перебуває на піку народних антипатій – лише один українець із чотирьох може сказати, що він довіряє тим, хто керує його державою.

Зокрема, Верховна Рада не викликає позитивних почуттів у 76% опитаних. На суди і уряд не готові покластися 72,3% і 71% респондентів відповідно. Міліція, Президент і політики замикають список інститутів, що викликають найменшу довіру: правоохоронцям не вірять 70%, а главі держави і політичним партіям – 69% опитаних.

За даними соціологів, довіра до Віктора Януковича вже завалилося до рівня антирекордуЛеоніда Кучми, який він поставив в останні місяці правління. Як зазначає директор фонду Демініціативи Ірина Бекешкіна, нинішній провал довіри до держінститутів – один з найглибших за всю історію української незалежності. І фантастичний за європейськими мірками: жителі ЄС в основній масі довіряють своїм державним і суспільним інститутам.

Як пише Корреспондент, гілки української влади у сплеску недовіри повинні звинувачувати виключно себе. Тон задає Президент Віктор Янукович, який живе у величезній резиденції Межигір’я, облаштованій з розмахом, що має мало спільного з його рівнем офіційних доходів. Цей маєток розвивається, незважаючи на багаторазові скандальні публікації у ЗМІ про розкішний спосіб життя Януковича. Почавшись із самого верху, ланцюжок подвійних стандартів впевнено тягнеться вниз, до членів Кабміну і парламентаріїв, що приховують свої реальні доходи і витрати та повально використовують службове становище в особистих цілях, відзначає видання.

У цій піраміді влади, яка тріщати по швах, експерти особливу роль відводять самодискредитації судів. За даними Європейського соціального дослідження, що проводилося зусиллями семи наукових центрів, рівень довіри до правової системи в Україні найнижчий у Європі. Лише 6,2% українських респондентів висловили різний ступінь довіри до служителів Феміди, а 74,4% не довіряють їм повністю або частково.

Згідно зі статистикою, єдине, що добре вміють робити суди в Україні, – карати. Так, у 2012 році вони засудили майже 165 тисяч українців, виправдавши лише 275 осіб. Про якість цих рішень говорять результати розгляду справ проти України в Європейському суді з прав людини. На початок нинішнього року Євросуд опублікував рішення з 211 позовів проти України, і всі 211 справ Київ програв.

Корреспондент пише, що відсотки недовіри до суддів, уряду, Президенту здаються абстрактними від життя теоретичними величинами, але насправді ці цифри мають цілком прикладне значення. За останні кілька років до рекордно низького рівня впав індекс інвестпривабливості країни. З України тікають не лише західні банки, а й вітчизняні підприємці. Для них відхід під іноземну юрисдикцію, зазначає президент Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко, став чи не єдиним способом застрахувати себе від державного або рейдерського свавілля.

Джерело

About Nataliya Zubar 2361 Articles
Nataliya Zubar, Maidan Monitoring Information Center, Chair