До кінця року суд заборонив пікетувати Президента. Коментар експерта

1372841594 До кінця року на улицях Банковій і Лютеранській у Києві заборонено проводити мирні зібрання – таке рішення ухвалив столичний адміністративний суд 13 червня. Заборона стосується будь-кого і будь-яких мирних зібрань, незважаючи на те, що відповідачами за позовом міської адміністрації були дві особи, які хотіли протестувати щодо порушення конституційних прав матері та малолітньої дитини-інваліда і звернути увагу Президента України на порушення його підлеглими конституційних прав людини та громадянина.

Суд мотивував це тим, що мати дитини-інваліда та «інші особи, які реалізують право на мирні зібрання» несуть загрозу, оскільки начебто перешкоджатимуть «вільному доступу громадян та працівників до державної установи, поруч з якою проводиться акція»; приведуть до «порушення нормального руху транспортних засобів… та прав і свобод мешканців прилеглих будинків», створять труднощі «для організації державної охорони Президента України Януковича В.Ф. та інших посадових осіб».

Абсурдність таких мотивів, зважаючи на характер зібрань та їх малочисельність, є очевидною не лише для юриста, а й для звичайної людини без правничої освіти, Для цього навіть не потрібно знати Конституцію чи міжнародні стандарти, на які суд «щедро» посилався у своєму рішенні, але якими відверто знехтував.

Але найгірше не це, а те, що фактично це рішення позбавляє громадян конституційного права пікетувати органи державної влади – Адміністрацію Президента і парламентські комітети, які знаходяться на зазначених вулицях. Вочевидь суд вирішив не порушувати ту небезпечну тенденцію, яку констатував Президент у своєму посланні до Верховної Ради: «За 2012 р. влада через суди спробувала заборонити 358 мирних зібрань, у 90% випадків їй це вдалося. … Основна причина обмежень і порушень конституційного права на свободу мирних зібрань полягає у тому, що органи влади й судочинства використовують у цій сфері законодавство СРСР 1980-х років, довільно тлумачать норми Конституції України, штучно обмежуючи права, що ними надаються».

Роман Куйбіда

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут