Кіно в Холодному Яру

2kinoРозпочато зйомки короткометражного фільму за мотивами роману Юрія Горліса-Горського

Як розповіла «Дню» керівниця громадської організації «Не будь байдужим!» Оксана Левкова, цими вихідними відбувся триденний марафон холодноярськими лісами. «Ідея створити фільм виникла в активістів нашої організації кілька років тому. Йдеться про стрічку, що буде екранізацією однойменної книги Юрія Горліса-Горського. Коли Василь Шкляр відмовився від Шевченківської премії за свій роман про Холодний Яр «Чорний ворон», це активізувало переважно дорослих, а не дітей. Ми ж намагатимемося зробити все можливе, аби саме молодь дізналася більше про героїчну сторінку української історії», — пояснила Оксана Левкова. За її словами, на Чигиринщині вже побувала ініціативна група проекту. Зокрема, до зйомок долучився дніпропетровський історик Олег Репан. Тим часом, не лишилися осторонь і місцеві краєзнавці. Віктор Гугля та Богдан Легоняк показали активістам експонати місцевих музеїв, допомогли організувати кілька сцен за участю молодих людей у відповідному вбранні, а також познайомили з нащадками очевидців та учасників холодноярських подій.

«Ми відзняли розповіді двох жінок дуже поважного віку. Одна з них — Ганна Харитонівна Токовенко, 1924 року народження. Це дочка репресованого ще в 1936 році гайдамаки, який служив у головного отамана Василя Чучупаки. Друга — Надія Григорівна Зубенко, 1935 року народження, — невістка холодноярського бійця. Я переконана, що за цими бабусями мусять «полювати» з усіма можливими записуючими пристроями журналісти, дослідники, студенти та школярі», — зазначила Оксана Левкова.

Громадська організація «Не будь байдужим!» має амбітні плани щодо майбутнього фільму. Активісти оголосили, що короткометражна стрічка потрапить в кожну школу, і її мають подивитися щонайменше 100 тисяч школярів. Тим паче, що досвід реалізації подібних проектів у організації уже є. Упродовж двох останніх років активісти руху передали десяткам тисяч учнів Донецької, Харківської, Дніпропетровської, Херсонської, Кіровоградської, Запорізької та Сумської областей відеоурок «Карпатська Україна», який також у доступній формі розповідає дітлахам про існування автономної республіки в 1938—1939 роках.

Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, Черкаси

День