Іран і США пішли на діалог

Хасан Роухані пообіцяв, що Іран ніколи не буде виробляти ядерну зброю. Барак Обама, зі свого боку, визнав право країни на розвиток мирного атома. На Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, за даними ЗМІ, може відбутися перша зустріч голів двох держав.

Dt.ua

67743Президент Ірану Хасан Роухані в інтерв’ю американському телеканалу NBC заявив, що його країна ніколи не буде виробляти ядерну зброю і виступає за ліквідацію зброї масового знищення на всьому Близькому Сході.

За словами Роухані, він позитивно сприйняв послання президента США Барака Обами про способи врегулювання суперечки навколо іранської ядерної програми. Він зазначив, що тон листа Обами був “позитивним і конструктивним”.

Роухані також зазначив, що володіє всіма повноваженнями для того, щоб вести переговори із Заходом з приводу іранської програми збагачення урану.

“Ми є однією з тих країн, які виступають за мир, стабільність і ліквідацію зброї масового ураження в усьому регіоні. Ми ні за яких обставин не намагалися отримати її, в тому числі ядерну бомбу, і ніколи не спробуємо. Ми зацікавлені лише у використанні ядерних технологій у мирних цілях”, – підкреслив він.

На тлі останньої заяви Роухані спостерігачі відзначають значне потепління у відносинах Тегерана і Вашингтона. Так, звертає увагу Бі-бі-сі, рішення Роухані дати інтерв’ю великому американському мовцеві демонструє, наскільки для його уряду важливий діалог із Вашингтоном.

Як пише з посиланням на високопоставлене джерело Wall Street Journal, “сторони контактували з питання про зустріч, яка може стати першою між президентами США та Ісламської Республіки Іран”.

При цьому, підкреслює газета, “навіть рукостискання буде означати значні зміни”.

Передбачається, що зустріч Обами і Роухані може відбутися під час сесії Генасамблеї ООН наступного тижня.

Про готовність Ірану до діалогу свідчить також те, що за кілька днів до того, як Роухані полетить до Нью-Йорка на засідання Генасамблеї ООН, в Ірані було випущено на свободу 11 політичних в’язнів, з них вісім жінок, у тому числі й адвокат Насрін Сотуде, яка представляла в суді іранських опозиційних активістів після суперечливих президентських виборів 2009 року.

Духовний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї також натякнув, що Іран може бути поступливішим в майбутніх переговорах з країнами Заходу. Виступаючи перед представниками Корпусу вартових ісламської революції, Хаменеї сказав, що він “не проти дипломатії”.

Раніше президент США Барак Обама, зі свого боку, заявив, що США готові допустити ядерну програму Ірану в тому випадку, якщо вона буде мати мирний характер.

Прес-секретар Білого дому Джей Карні повідомив, що Обама надіслав Роухані лист з пропозиціями щодо врегулювання суперечки між двома країнами з приводу ядерної програми Ірану.

“У своєму листі президент позначив готовність США вирішити проблему шляхом надання Ірану можливості продемонструвати, що його ядерна програма має виключно мирні цілі”, – заявив Карні.

Нагадаємо, проти Ірану діють міжнародні санкції у зв’язку з імовірною програмою створення ядерної зброї. У Тегерані заперечують, що програма має військовий характер, і наполягають на своєму праві розвивати мирну атомну енергетику

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут