Максим Щербатюк: Кому вигідна заборона автономного опалення в Україні?

1378723742Законопроект пропонує заборонити самовільне відключення споживачів від централізованих тепломереж і централізованих систем гарячого водопостачання. Відключення може проводитися тільки в тому випадку, якщо це дозволено схемою теплопостачання населеного пункту. Крім того, уряд пропонує ввести штрафи за самовільне відключення від централізованих теплових мереж.

Водночас при вирішенні питання з автономним опаленням, необхідно розуміти, що його не можливо розглядати без оцінювання якості і вартості комунальних послуг, які надаються комунальними підприємствами в Україні.

Ні для кого не секрет,  що основна причина переходу багатьох людей на автономне опалення пов’язана із тим, що такі послуги в дуже багатьох випадках надаються неякісно і про цьому їх вартість важко назвати економічно обґрунтованою.  Для одних  це реальна економія 200-300 грн в місяць, для інших можливість врешті-решт  отримати теплу квартиру чи будинок.

І заборона людям встановлювати автономне опалення без надання будь-якої іншої альтернативи неефективним комунальним послугам призведе до погіршення ситуації, коли люди почнуть користуватися іншими, набагато більш небезпечними видами обігріву ніж автономне опалення.

А отже, якщо держава вирішила заборонити встановлення автономного опалення та встановити за це відповідальність, потрібно передбачити не меншу відповідальність і за неякісне надання комунальних послуг.  І маю на увазі реальну відповідальність, а не ті  «копійки» перерахунку , які людина може отримати як результат багаторазових  і  часом багаторічних скарг. Фінансове відшкодування неякісних послуг могло б стати мотивом до того, аби їх покращити.

Разом з тим слід розглянути питання щодо відсутності належного обґрунтування вартості послуг опалення, оскільки існуюче формування ціни не витримує жодної критики і ні про яку обґрунтованість не йдеться. Споживачі  продовжують плати за комунальні послуги по завищених тарифах, оплачуючи   втрати тепла по дорозі до їх квартири, а також витрати комунальних підприємств, які досить далекі від послуги, яка надається людині.

Я вважаю, що тільки коли будуть вирішені ці проблеми є сенс говорити про заборону автономного опалення та відповідальності за ці дії.

УГСПЛ

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут