«Полтавська битва» за комунальні тарифи

Мамай 2Штурм будівлі Полтавської міськради минулої п’ятниці журналісти вже назвали найяскравішою подією громадсько-політичного життя кількох останніх років. 

Збурення полтавців, а особливо пенсіонерів, котрі й так ледве зводять  кінці з кінцями на свої мізерні пенсії, спричинили рішення Полтавського міськвиконкому від 1 серпня №111 «Про коригування тарифів на послуги зі збирання, вивезення та захоронення твердих побутових відходів» та №112 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Нові тарифи зросли на 100-300%. 

Компетентні органи теж зацікавилися таким стрімким підвищенням. До 20 вересня нові тарифи визнали необґрунтованими Полтавська обласна рада, Полтавське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, прокуратура Полтави і сектор у Полтавській області Державної інспекції України з контролю за цінами.

Адміністративна колегія тервідділення Антимонопольного комітету навіть порушила справи проти єдиного в обласному центрі комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 2» м. Полтава за ознаками зловживання монопольним становищем. Адже ЖЕО-2 не довело до споживачів інформацію про зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності , структури нових цін/тарифів, переліку житлово-комунальних послуг з метою врахування відповідної позиції територіальної громади, а також порушило вимоги Порядку формування тарифів. Вважаючи, що це може призвести до нарахування та стягнення зі споживачів плати за послуги, які споживачі фактично не отримують, адміністративна колегія рекомендувала Полтавському міськвиконкому скасувати рішення «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

Міськвиконком на чолі з полтавським міським головою Олександром Мамаєм до цієї рекомендації не дослухався.

Як і до думки мешканців міста, котрі у серпні й вересні двічі пікетували Полтавський міськвиконком, вимагаючи від О.Мамая скасувати непосильні тарифи.

Тоді у понеділок, 23 вересня пікетувальники рано вранці пішли до приватного будинку мера, прикріпивши до його воріт плакат з гаслом: «Смачна гречка – гіркі тарифи!», натякаючи на те, що під час виборчої кампанії Олександра Мамая його головним агітаційним аргументом були продуктові набори для пенсіонерів та малозабезпечених.

Мера взяли в живу облогу, вручили гарбуза, а він у свою чергу на телекамеру пообіцяв невідкладно «розглянути питання підвищення тарифів».

Ну й розглянув! Цього ж дня виконком демонстративно відхилив припис Держінспекції з контролю за цінами від 19 вересня 2013 р., що стосувався порушень порядку формування та встановлення цін під час прийняття рішень виконкому Полтавської міськради від 01.08.2013 року №112.  

Певно, таке неприховане ігнорування думки виборців й стало передумовою «полтавської битви», яка відбулася у п’ятницю, 27 вересня.

Хоча народний депутат України ударівець Сергій Каплін каже, що жодного задуму штурмувати міськвиконком не було. Але коли Олександр Мамай не вийшов до протестувальників (а їх прийшло понад 1300 осіб), обурені люди спочатку перекрили рух транспорту по вулиці, а потім вирішили прориватися до будівлі попри спротив міліції.

Приймальна мера виявилася зачиненою. Але Сергій Каплін зламав двері і явив народу…  Мамая. Він змусив його пройти в зал засідань. Олександу Мамаю дали чистий аркуш паперу, вимагаючи написати заяву про відставку з посади, але той відмовився це зробити, пообіцявши скасувати нові житлово-комунальні тарифи. Й одразу ж утік, ховаючись за спини своїх охоронців.

Дзвінок голови Полтавської ОДА Олександра Удовіченка, однопартійця О.Мамая (Партія регіонів) змусив останнього повернутися й мати не вельми приємну розмову з народними депутатами Сергійм Капліним, Юрієм Бубликом та Арсеном Аваковим, що приїхав з Харкова. Цього ж дня, 27 вересня, О.Мамай провів позачергове засідання міськвиконкому, яке скасувало скандальне рішення від 1 серпня про підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги.

У Полтаві зараз немає більш обговорюваної теми, ніж перемога, нехай і невелика, над місцевою владою, яка продемонструвала свою нездатність на діалог з громадою. Громада ж довела, що її не можна ігнорувати й говорити тільки з позиції сили. 

Тим більше, що громадську думку змушені були підтримати і голова Полтавської ОДА О.Уовіченко, який в інтерв’ю «5 каналу» зазначив, що перекладати усі проблеми галузі ЖКГ на гаманці людей – це неправильно й назвав такі рішення міської влади «хибними», запропонувавши шукати альтернативні підходи.

А прем’єр-міністр України Микола Азаров на своїй сторінці у Фейсбуку повідомив, що полтавському губернатору «доручено вжити всіх необхідних заходів для приведення до тями пана Мамая – мера Полтави – й виконання рішення уряду по тарифах».

Сам же Олександр Мамай продовжує дотримуватися думки, що підвищення тарифів є питанням неминучим, вкрай необхідним, хоча й непопулярним, на чому деякі політичні сили добряче попіарилися:

– Тарифи на житлово-комунальні послуги не змінювалися в Полтаві близько 6 років. І залишалися найнижчими в Україні навіть після їх підняття. Для прикладу, в Кременчуці за один квадратний метр платять 2 гривні 70 копійок, у нас – усього 73 копійки. На пальне та заробітну плату працівникам сфери, можливо, й вистачить, але замінити запасні частини чи закупити нову техніку, бодай підняти зарплату хоча б на 100 гривень тим же двірникам, яких на сьогоднішній день нам і так не вистачає чоловік 170, ми не зможемо…

     

                                                                                                  Людмила Кучеренко

 

 

 

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут