WSJ: Сирійська влада на тлі ініціативи РФ квапливо ховає хімзброю

Dt.ua

61397Коли риторика Барака Обами з приводу можливих ударів по Сирії стала особливо войовничою, Дамаск почав активну передислокацію арсеналів хімічної зброї, стверджують джерела. Повстанці заявляють, що уряд Асада перевозить арсенали до Лівану та Іраку.

Елітний підрозділ сирійської армії, який курирує урядову програму зберігання хімічної зброї, напередодні реалізації російської ініціативи щодо передання її під міжнародний контроль, розосередив арсенали на десятки баз по всій країні.

Потенційно ці дії, якщо вони підтвердяться, можуть як сприяти можливим планам з приховування хімічної зброї сирійською владою, так і ускладнити завдання Сполученим Штатам, якщо американська адміністрація все ж вирішить бомбити Сирію, пише газета The Wall Street Journal.

Видання з посиланням на неназваних американських чиновників і депутатів повідомляє про місію елітного секретного підрозділу під кодовою назвою Unit 450, передає агентство Reuters. Раніше американська розвідка з’ясувала, що зброя зберігалася лише на кількох об’єктах на заході Сирії. Проте нещодавно, коли риторика Барака Обами з приводу можливих ударів по Сирії стала особливо войовничою, розпочалася активна передислокація арсеналів, стверджують джерела.

Американські та ізраїльські спецслужби, хоча й вважають, що знають розташування основних великих арсеналів хімічної зброї, однак, за зізнанням одного з джерел, тепер інформації про це набагато менше, ніж шість місяців тому.

The Wall Street Journal цитує слова високопоставленого американського чиновника, який заявив, що, за даними Вашингтона, Дамаск має 1000 тонн отруйних хімічних і біологічних речовин. В той же час не виключено, що кількість хімзброї ще більша, зазначив співрозмовник видання.

Спочатку, за даними спецслужб, більша частина хімічної і біологічної зброї зберігалася лише на декількох базах на заході Сирії, але близько року тому уряд почав перерозподіл зброї, а минулого тижня ця процедура стала більш активною. Тепер, за відомостями Вашингтона, арсенали розосереджено в 50 місцях на заході, півночі, півдні і сході країни.

У свою чергу начальник штабу Вищої військової ради Сирійської вільної армії Салім Ідріс розповів журналістці CNN Крістіан Аманпур, що уряд Башара Асада нібито перевозить арсенали хімічної зброї до Лівану та Іраку.

Підтвердження цієї інформації поки немає. Кілька високопоставлених ізраїльських чиновників заявили, що ніякого руху на кордоні Лівану або Іраку, який міг би свідчити про передислокацію арсеналів, помічено не було. На думку джерел, навряд чи для сирійського режиму є сенс так швидко вивозити хімзброю з країни.

В Іраку між тим категорично спростували твердження Саліма Ідріса. Як запевнив радник прем’єр-міністра Іраку Нурі аль-Малікі – Алі аль-Мусаві, Ірак ніколи б не дозволив будь-якій країні розміщувати хімічні речовини на своїй території.

Салім Ідріс між тим, висловив побоювання, що переміщення хімічної зброї до Лівану, Іраку та інших країн за межами Сирії означатиме, що режим Асада зможе використовувати цей арсенал у майбутньому – навіть після того, як міжнародні зусилля щодо вивезення з країни і знищення сирійської хімзброї увінчаються успіхом.

Хоча план РФ з передання Сирією хімічної зброї під міжнародний контроль передбачає, на думку Москви, ефективні і конкретні дії, критики ініціативи вважають, що в ньому недооцінюються деякі суттєві деталі, пише газета The Independent.

По-перше, незрозуміло, скільки саме хімічної зброї є у режиму Башара Асада, і де вона зберігається. Навіть якщо влада вирішить дати повну інформацію з цього приводу, незрозуміло, як отруйні речовини будуть знищуватися. Колишній інспектор ООН з озброєнь Ханс Блікс заявив, що російський план буде вкрай складно виконати в умовах громадянської війни у Сирії.

Сирія володіє одним з найбільших арсеналів хімічної зброї у регіоні й навіть у світі, заявив інший колишній інспектор ООН Дітер Ротбахер. Цей факт значно ускладнить заходи щодо її ліквідації. Він зазначив, що ООН знадобилося три роки, щоб знайти і знищити арсенал хімічної зброї Саддама Хусейна в Іраку на початку 1990-х років.

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут