Лондонські поліцейські штрафують дипломатів і вчать бути пильними

полицияЩе у школі полтавка Світлана Гриб учила, що англійська поліція – найкраща у світі. Кілька останніх років Світлана живе й працює у Великобританії й сама переконалася, що англійські полісмени високопрофесійні й здатні забезпечити безпеку громадян.

-Світлано, у Лондоні, особливо центральній його частині, де буває найбільше екскурсантів, поліцейського можна зустріти чи не на кожному розі. І туристи полюбляють фотографуватися з «бобі», як їх тут називають. Важко уявити, щоб українці прагли сфотографуватися з міліціонером, побачивши його на вулиці, бо наші правоохоронці для більшості громадян України є уособленням жорстокості, підлості, продажності й небезпеки…

– Поліцейська служба у Лондоні виникла ще у 1737 році й з того часу її престиж лише зростає. «Бобі» доброзичливий, надійний, завжди захистить, допоможе в будь-якій ситуації, ще й на додачу – універсальне «довідкове бюро». Рівень довіри громадян до поліції у Великобританії надзвичайно високий. Як би пізно мені не доводилося повертатися додому темними вулицями, у мене не виникає відчуття тривоги й небезпеки. Не так давно населення було поінформоване про те, що у поліції створені нові відділи – «безпечне сусідство». Тобто, в кожному мікрорайоні вдень і вночі чергують переодягнені в цивільне поліцейські. І як тільки щось трапляється, вони через кілька хвилин на місці пригоди й часто затримують злочинця на гарячому.

– Кажуть, що в Англії найбільша концентрація камер відеоспостереження у світі. За різними оцінками – від 1,85 до 4,2 мільйона: ніхто так пильно не стежить за громадянами, як Британія.

– Законослухняним жителям це не заважає, зате поліції допомагає швидко знайти порушників закону. Наприклад, відеокамери на дорогах здатні автоматично визначати номерні знаки транспортних засобів. Мережа з близько 4 тисяч камер щодня розпізнає близько 10 мільйонів автомобілів. Камери фотографують їхні номерні знаки і записують дату, час і місце зйомки. У фокус потрапляє передня частина машини, тож на фото можуть потрапити і водій з пасажиром.

Далі обладнання сканує номерні знаки і перевіряє їх по кількох базах даних. Таким чином можна в режимі реального часу вистежити авто, які становлять інтерес для поліції. Схожою технологією, тільки у значно скромніших масштабах, користуються і приватні компанії, наприклад супермаркети чи паркінги. Так вони визначають клієнтів, які порушили правила паркування або поїхали, не заплативши.

– Світлано, чи доводилося вам бувати в поліцейському відділку?

– Так, доводилося. Зовні він не відрізняється від звичайного офісу, бо не має решіток. А всередині красиво й затишно: комп’ютери, диванчики, ковролін, квіточки, чай-кава. В усіх кабінетах відеоспостереження.

– Якби в Україні в усіх приміщеннях райвідділів були відеокамери, може, б наші міліціонери перестали катувати й знущатися над затриманими й зменшилася кількість смертей у міліцейських застінках.

– Випадки жорстокого поводження в англійській поліції чи фальсифікації кримінальних справ – поодинокі надзвичайні події, за це не лише звільняють, а й карають. Якщо в Україні керівні посади в силових структурах нерідко купуються, то в поліції Великобританії корупції немає, просування кар’єрними східцями прозоре й чесне, за справжні досягнення.

– Скажіть, чи є працівники поліції серед ваших знайомих?

– Так, є. Вони дуже задоволені своєю роботою, вона вважається престижною. Потрапити в поліцію не так просто, треба пройти кілька тестувань, в тому числі й психологічне, потім спеціальне навчання. Зарплата вельми пристойна, вища за середню по країні. Роботою дорожать і, як правило, працюють аж до виходу на пенсію.

– Кілька днів тому світові ЗМІ повідомили, що екс-держсекретаря США Хілларі Клінтон в центрі Лондона оштрафували на $127. Її авто знаходилося на парковці 45 хвилин, однак плата за стоянку не була внесена, а на виправдання дипломата поліцейський не зважив.

– Власне, рівність усіх перед законом, незважаючи на посади, ранги й товщину гаманця, і невідворотність покарання й відрізняє англійську поліцію й поліцію інших європейських країн від вітчизняної. А мій колега розповів випадок, коли йому повернули 2 фунти стерлінгів (вартість проїзду в автобусі). Автомат на парковці, певно, був несправним, тому неправильно показував час і відповідно нараховував більші суми. Водій повідомив про це в дорожню поліцію і йому повернули ті 2 фунти.

– Чим ще відрізняється поліція Англії?

– Листування з громадянами там ведеться електронною поштою й поліцейським і на думку не спадає збрехати, що лист не надійшов чи потрапив у спам. У виняткових випадках важливі документи надсилаються рекомендованими листами. І в СІЗО під слідством підозрювані не сидять роками, як в Україні. Арештовують людину тільки тоді, коли вже зібрані неспростовні докази її вини, слідство зазвичай триває від кількох тижнів до 2-3 місяців. Якщо суд вважає, що слідство не довело вину особи, її відпускають із залу суду. А поняття «додаткового розслідування», як в Україні, на яке можна необмежену кількість разів направляти справу (а людина роками сидить!), у більшості європейських країн немає.

– Коли в Інтернеті я знайшла інформацію під назвою: «Лондонські поліцейські крадуть сумочки», то першою була думка: невже, як і українські, вони цуплять все – від газоліну й квартир стариків до мобільних телефонів у затриманих?!

– Мені про це розповідала подруга. «Грабіжники»-поліцейські в основному працюють в Інтернет-клубах, барах, кафетеріях і магазинах центральної частини Лондона. Вони крадуть у людей сумки, повішені на спинку стільця, а потім урочисто повертають їх. Так лондонська поліція намагається навчити людей не бути легковажними й пильнувати свої речі.

Розмовляла Яна Калашник

Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут