МЗС про погіршення ситуації зі свободою слова та засобів масової інформації в Росії

Коментар Департаменту інформаційної політики МЗС України щодо погіршення ситуації зі свободою слова та засобів масової інформації в Росії

В Україні занепокоєні стрімким погіршенням ситуації із свободою слова та засобів масової інформації в Росії. Вже протягом багатьох років Росія перебуває на одному з останніх місць у світових рейтингах за цим показником. Практично всі авторитетні організації у цій сфері сходяться в думці, що Росія є невільною країною з точки зору свободи слова та ЗМІ, в країні панує фактично тотальна цензура, а незалежні телеканали та видання можна перерахувати на пальцях однієї руки.

Водночас, протягом останніх двох місяців Кремль вдався до чергового «закручування гайок» в медійній сфері, яке загрожує остаточно поховати навіть ті залишки вільних ЗМІ, які ще залишаються в країні. Це і перехід під кремлівський контроль ресурсу Lenta.ru, і обмеження доступу користувачів до порталів Grani.ru, Kasparov.ru, блогу Олексія Навального в «Живому журналі», сайту радіостанції «Ехо Москви» та багатьох інших інтернет ресурсів, систематичні репресії проти фактично єдиного незалежного телеканалу «Дождь».

Зачистка Кремлем друкованих видань та телеефіру вже практично завершена. Тут офіційна і єдино правильна точка зору вже не має жодної альтернативи. Зачистка Інтернету, з огляду на останні законодавчі ініціативи в Росії, знаходиться на завершальному етапі. Тепер росіянам може бути заборонено відвідувати не лише російські, а й зарубіжні сайти, де міститься несанкціонована Кремлем інформація.

По суті сьогодні в Росії побудований режим «оруелівського» типу, де дозволено знати лише те, що говорить «Великий брат». Пропаганда, брехня і дезінформація в сучасній Росії виведена сьогодні на рівень державної політики. В роботу цієї пропагандистської машини включено практично всі існуючі ЗМІ.

В цих умовах, на жаль, відбувається не лише професійна, а й моральна деградація російських ЗМІ. Це стає дуже чітко зрозуміло, коли ми подивимось на висвітлення ними останніх подій в Україні. Деякі з цих ЗМІ, не просто дезінформують громадськість, а й беруть безпосередню участь у злочинних діях, стаючи, по суті, спільниками терористів.

Просто таки кричущим прикладом цього став так званий допит терористами співробітників українських спецслужб у Слов’янську, який інакше, ніж звірячими тортурами не можна назвати. Деякі російські телеканали і видання, зокрема, «Первый канал», «Россия», «LifeNews», «Комсомольская правда»,  з особливим цинізмом, смакуючи, транслювали цей допит мало не в прямому ефірі, чим викликали справедливе обурення як в Україні, так і у світі. Дивно лише, що ми не почули жодних протестів в самій Росії, де до будь-якого ЗМІ, який дозволить собі опублікувати інтерв’ю з небажаною особою, не кажучи вже про терористів, одразу ж застосовуються найжорсткіші санкції.

Безпосередня участь іноземних громадян, в тому числі журналістів, у протиправних діях на території України, пов’язаних із захопленням державних установ, заручників, тортурами, а також інших злочинах, які здійснюються сьогодні терористами на Сході нашої держави, безумовно, не залишатиметься без реакції.

У зв’язку з цим хотіли б закликати журналістів російських видань, в разі, якщо нинішня ситуація в Росії не дозволяє їм повною мірою дотримуватися загальновизнаних професійних стандартів і говорити правду, згадати хоча б про такі поняття як людська гідність, моральні принципи та елементарна порядність.

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут