Андрій Іллєнко: Існування повноцінної України – це вирок імперії

Коли кажуть, що вся причина російсько-української війни в тому, що Москва боїться проведення в Україні супер-пупер реформ, які зроблять країну багатою і демократичною і це призведе до зрушень в самій Росії – то це надто поверхова думка.

Фінляндія, Польща, Литва, Латвія, Естонія – всі ці країни в різні періоди були під владою Москви, але чомусь їх (більший чи менший) економічний успіх (як і сам факт відходу від імперії) не став причиною тектонічних змін в Росії.

З Україною інша ситуація. В російській імперській ідеології, яка сьогодні тотально домінує не тільки серед кремлівської еліти та російських обивателів, але навіть і в середовищі антипутінської опозиції – Україна є “органічною частиною” самої Росії, її “колискою”, яка під дією “ворожих чар” стала вимагати “абсурдної” самостійності. Цей ідеологічний міф ігнорує усі раціональні аргументи та існує в російській свідомості як “річ у собі”.

Сам факт простого визнання того, що Україна – це ІНША країна, українці – це ІНШИЙ народ, який має свою власну історичну долю – це насправді повна зміна усієї матриці російської політичної та історичної свідомості. Навіть найліберальніші російські інтелектуали, визнаючи суверенність держави Україна, майже завжди все одно не можуть до кінця порвати з імперським міфом і лишають, про всяк випадок, для нього запасний місточок у вигляді “братства народів”, “спільної історії”, “єдиного культурного простору” і т.д.

Визнавши Україну іншою, “русский человек” змушений розкручувати ланцюжок до кінця – а це призводить до вкрай радикальних, але безжально логічних висновків. Що вся модель російської історії – це суцільна ідеологічна маніпуляція. Це призводить до того, що руйнується не просто імперський міф – руйнуються основи російської національної ідентичності.

Саме тому Кремль, до пори до часу, терпів існування квазі-України у вигляді пост-УССР. І коли стало ясно, що йдеться про справді повноцінну Україну – пішов відкритою війною. Бо існування повноцінної України – це удар не просто по геополітичних амбіціях. В такому випадку доведеться змінювати саму російську національну ідентичність. Це вирок імперії.

Джерело

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут