Дискримінація в Україні: якою вона є і як її сприймають українці.

Громадська організація «Інформаційний центр «Майдан Моніторинг» у співпраці з ГО «Дослідницьке бюро   «Sociologist» провели всеукраїнське якісне дослідження проблем дискримінації в Україні, розуміння українцями дискримінаційних процесів, та участі громадян України в дискримінаційних практиках.

Результати цього дослідження були представлені 8 червня 2015 року на прес-конференції «Горизонти дискримінації в Україні: як більшість відчуває себе меншістю», яка відбулась в ІА УНІАН.

Про це соціолог громадської організації «Дослідницьке бюро «Sociologist» Віталій Юрасов заявив на прес-конференції в УНІАН, презентуючи результати моніторингу щодо виявлення сфер дискримінації та дискримінованих категорій людей.

Він зазначив, що організація провела дослідження щодо проблем дискримінації методом фокус-груп по всій Україні, крім зони АТО і Криму.

За словами Юрасова, результати досліджень показали, що більшість людей сприймають слово дискримінація як «утиски, яке поширюють на всі сфери життя – вони абсолютно не бачать меншин, а бачать загальні утиски державних бюрократичних структур і головним об’єктом бачать себе, хоча не належать до жодних меншин».

Юрасов зазначив, що люди відчувають, що «їх права незахищені, що в них немає ніяких свобод і не відчувають, що вони будуть захищені правоохоронними органами».

За його словами, тому більшість громадян дуже нервує, коли представники меншин виступають на захист свої прав, а свідченням цього є останні події навколо Маршу рівності на захист прав ЛГБТ-спільноти у Києві, бо бояться, «що меншість стане першою групою в Україні, яка отримає хоч якісь права».

При цьому експерт зазначив, в Україні існує проблема з дискримінацією за статевою ознакою, але в більшості випадків це стосується жінок, особливо вагітних, матерів з малими дітьми, які намагаються влаштуватися на роботу.

«Але в той же час зазнають утисків чоловіки, бо виробився стереотип, що чоловік повинен заробляти гроші. Крім того, особливо відчутною є дискримінація чоловіків, коли йдеться про права на дітей: за сімейним правом чоловік абсолютно незахищений, бо в судах вони програють, і діти залишаються з матерями», – додав експерт.

Крім того, Юрасов наголосив, що існує дискримінація за віковою ознакою, коли вважається, що «пенсіонер вже своє віджив, тому нічого їхати в транспорті, адже він може сидіти вдома».

«Але в той же час люди літнього віку вважають, що молоді ще встигнуть, тому можуть посидіти до 35 років без роботи, а в той час попрацюють пенсіонери», – додав він.

За словами експерта, разом з тим в Україні менше говорять про дискримінацію за расовою та національною приналежністю, але в цьому плані виділяються група ромів та в окремих регіонах – молдаван, йдеться про Чернівці та Кіровоград, де є їх поселення. Він додав, що молдован і ромів часто не беруть на роботу.

Крім того, експерт зазначив, в Україні ставлення до сексуальних меншин «є вкрай негативним» та інколи доходить до крайнощів, коли «люди не готові бачити гомосексуаліста зубним лікарем».

Юрасов також повідомив, що в Україні склалася «унікальна ситуація», коли люди не готові помічати меншини, їхні проблеми, а готові говорити «про себе, про свій матеріальний стан, про своє безправ’я», але не готові помічати і переселенців, хоча їх дуже багато в ряді регіонів.

За його словами, є відмінності у ставленні до переселенців в різних регіонах. Він додав, що на сході України ставлення до біженців досить толерантне, бо «складається таке враження, що люди відчувають, що самі можуть стати наступного дня переселенцем, а також вони більше зіштовхуються з людьми, які змушені були переселитися».

«В той же час на Західній Україні до них по-іншому ставляться, бо їх там менше, історії їх більш персоніфіковані. І якщо до кримчан ставляться більш-менш нормально, бо переселенці з Криму сприймаються як люди, які прийняли свідоме рішення за Україну, то до переселенців із зони АТО спочатку ставилися більш-менш добре, але коли пішли перші гроби з військовослужбовцями на Західну Україну, то особливо до чоловіків ставляться вкрай негативно, бо вважають, що вони мають там воювати», – сказав Юрасов.

За його словами, й україномовні, і російськомовні заявили про утиски.

«Але найцікавіше, що україномовні називають факти дискримінації найчастіше з минулого, а російськомовні розказують, як їх будуть утискати, коли росіян почнуть вбивати, тобто розповідають якісь міфи», – додав він.

Соціолог «Дослідницького бюро «Sociologist» Поліна Алпатова зазначила, що люди не хочуть знати про проблеми меншин через власні проблеми, пов’язані з бюрократичною державною системою. За її словами, вони просто не готові включатися у боротьбу за чужі права, допоки не зможуть захистити власні.

Голова правління ГО «Інформаційний центр «Майдан моніторинг» Наталія Зубар додала, в рамках проекту досліджували факти, які документально підтверджені, «дискримінаційної поведінки органів влади або носіїв владних повноважень», а також вивчали суспільну думку щодо даної проблеми. Вона наголосила, що проект був реалізований за підтримки Європейської комісії.

Джерело

Виступ Віталія Юрасова на «Еспрессо»

Виступ Віталія Юрасова на «Громадському»

***

imagesПублікацію створено у рамках проекту “Україна без дискримінації”, що реалізується Інформаційним центром “Майдан Моніторинг” за підтримки Європейської комісії.

 

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут