Олег Ольжич: «Розмови про культуру», «Анатомія героїзму».

Olzhych_Oleh9-10 червня знаменує траурну річницю загибелі в нацистському концтаборі Саксенгаузен Олега Кандиби-Ольжича, науковця-археолога, поета, провідного діяча українського націоналістичного руху, закатованого нацистами, серед іншого, за непохитно гідну поведінку під час ув’язнення й знущань та відмову видати під тортурами будь-які таємниці та кого-небудь із товаришів.  Для тих, хто знає подробиці життя цієї людини та її подиву гідно стійкі принципи та моральні цінності, Ольжич є одним із нечисленних символів водночас і принципової людяності, і самовідданого героїзму. В контексті сучасної боротьби українців за свободу, гідність і самоповагу — він може бути одним із цінних моделей для наслідування в такій боротьбі. На жаль, більшість українців досі знає про нього занадто мало, а то й перебуває під впливом старих пропаґандистських стереотипів епохи СССР (цілеспрямовано підтримуваних і поширюваних сьогодні Росією та й п’ятою колоною в Україні), які цинічно малювали Ольжича і йому підібних як «нацистських колаборантів».

Нещодавно на сайті Українського Національного Об’єднання Канади появився відеозапис із моєї минулорічної доповіді про Олега Ольчижа (однієї із двох, які я представив минулого року на цю тему). Кілька днів перед доповіддю на телепрограмі КОНТАКТ в серії «Розмови про культуру» в ефір пішла коротка розмова-анонс із загальним накресленням основних ідей доповіді, — серед іншого, в цій другій доповіді я намагався обговорити те, чому саме Ольжич, а не інші націоналістичні провідники (а в Саксенгаузен перебували ж тоді і Степан Бандера, і Андрій Мельник, і Ярослав Стецько, та й багато інших), був приречений нацистами на особливо жорстокі тортуру й, урешті-решт, закатований на смерть… Ось тут ланка до цієї розмови-анонсу:

А тут уже ланка до доповіді (записаної неякісною, на жаль, любительською камерою) з нагоди 70 роковин мученицької загибелі Олега Кандиби-Ольжича (УНО-Торонто, 19 червня 2014 р.):

 

Marko Stech 2 small 2kontakt_logo (male)Дякую за Вашу увагу!

Щиро, Марко Роберт Стех

Vasili Yroshevski liked this post

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут