Сергій Петров: Про нову поліцію, культурний шок та реформу МВС

Читаючи стрічку твіттера #‎kyivpolice, побачив 2 речі:

  1. Нова поліція працює за новими стандартами, я би сказав, що це американський стандарт дій поліціянта – не бути каральним органом, але бути сервісним, тобто допомагати людям, а ще – попереджувати можливе виникнення проблемних ситуацій, зокрема, на дорогах.
  2. У киян розрив шаблону, навіть більше, – культурний шок від того, що поліція когось підвозить вночі додому, когось буксирує на СТО, допомагає поміняти колесо на узбіччі, регулює рух там, де для цього є потреба (а ще й лагодить світлофор, бо поліціян, бачте, кандидат фіз-мат наук), надає першу медичну допомогу або просто гасить з пляшки з водою сміттєву урну, що димиться у середмісті.

При цьому більшість дій, які викликають шок та розрив шаблону – це звичайна робота поліції у західних країнах, а також, будемо чесними, громадянський обов’язок будь-якого громадянина. Ми настільки відстали у загальній масі від цивілізованого світу, що дивуємось та захоплюємось діям, що є нормальною реакцією будь-якої адекватної людини на Заході на подібні ситуації, бо до цього привчають це змалку. Саме такі дії поліції мають зламати нашу свідомість не тільки щодо правоохоронних органів як таких, але й щодо наших особистих дій у подібних ситуаціях – ми самі маємо стати більш відкритими до інших, і самі маємо допомагати іншим у подібних ситуаціях. Хоча, приміром, кожен водій знає, що на дорозі слід допомагати іншим, але наскільки часто таке трапляється в реальному житті?

А ще нова поліція має зламати систему правоохоронних органів зсередини. Якщо Саакашвілі – це криголам системи на державному рівні, то поліція – криголам системи МВС. Інакше і бути не може. До поліції прийшли свідомі свого вибору люди, які справді хочуть своїми діями змінити правоохоронну систему в Україні. І конфлікт зі старою системою неминучий: свавілля у райвідділках, коли, приміром, затриманих хуліганів відразу відпускають, неефективність правоохоронної та судової системи загалом. Я гадаю, що вони знають на що ідуть, і готові до цього. У конфлікті старого і неефективного з новим та дієвим завжди перемагає нове. А ще додайте підтримку та довіру населення до поліції. Цей психологічний зв’язок між людьми та поліціянтами, що буде міцнішати весь час – важлива складова у боротьбі із системою, і саме це даватиме поліцейським сил, а людям – віру.

Я впевнений, що ми почуємо про багато фактів щодо неефективності системи та про спротив системи змінами від самих поліцейських , що викликатимуть у нас природне обурення, почуємо багато “псевдовикриттів” про нову поліцію, які вже почали з’являтися (першими, традиційно, “спалилися” “Вєсті”). Але старт змінам у системі МВС відбувся, і вороття “стабільності” для старих мусорів вже немає.

 

P.S. Відразу відповім на питання чому реформа поліції триватиме 2-3 роки (я так, гадаю, до кінця 2017 року)?

По-перше, кінець 2017 року – це дедлайн для головних “галузевих” реформ в Україні як такий;
по-друге, Україна – не Грузія і за територією, і за чисельністю населення, і для реалізації реформи потрібні надзвичайно великі ресурси та великий обсяг роботи, що треба виконати, – замінити стару систему новою;

по-третє, американці враховують досвід Грузії, де, звільнивши всіх в один день, було набуто купу ворогів командою Саакашвілі. У теперішній ситуації в Україні таке зробити неможливо через внутрішні і зовнішні загрози;

по-четверте, американці враховують і інший досвід реформ в Грузії: реформи треба проводити поступово і таким чином, щоби заразом змінювався менталітет та свідомість українців (згадайте перемогу Іванішвілі на президентських виборах і переслідування команди Саакашвілі) – тоді зміниться не лише країна, а й саме суспільство і повернення до влади прихильників “старого” буде неможливе a priori;

по-п’яте, патрульна служба безпосередньо контактує з людьми, і тому зміна ставлення до правоохоронних органів слід розпочинати саме з неї – це ті зміни, які відразу кидаються у вічі, а тому люди природно стають союзниками поліції, а також більш законослухняними.

 

 

Джерело: Фейсбук автора

історик, аналітик Інформаційного Центру "Майдан Моніторинг" (сайт "Майдан"), громадський активіст, редактор української Вікіпедії

Хочете нас підтримати?

donate Допомогти Інформаційному центру Майдан Моніторинг ви можете перерахунком грошей на PayPal Голови Правління нашої Організації nataliyazubar@maidanua.org або на рахунок Організації, тут детально написано як https://maidan.org.ua/supportmmic/.

1 Comment on "Сергій Петров: Про нову поліцію, культурний шок та реформу МВС"

  1. Дай, Боже їм стійкості!

Comments are closed.