Оксана Середкіна: Неспроможні домовлятися

Сьогодні прослухала лекцію пана Збігнева Буяка про європейські цінності і договороспроможність як базову і засадничу цінність. (Кому цікаво, хто це, Вікі вам у допомогу).

Що я можу сказати. Сумно було всім присутнім, включно з паном лектором. Тому що українці всі роки незалежності, починаючи з Революції на граніті, стучаться лобами у ту браму, як стадо баранів, героїчно кладуть життя на алтар, хоча поруч прочинені дверцята, і називаються вони “суспільний договір”. Але ми рок за роком демонструємо неспроможність домовлятися. Ми не вміємо. Наші інтелектуали проголошують на словах необхідність договору, а на практиці будують ту ж саму вертикаль.

“Ти хто такий?” нажаль розповсюджений дискурс згори і донизу. Нещодавно, коли я негативно відписалася щодо Грицака, я почула це від френда (колишнього, який миттєво відфрендився). А трохи раніше від пана столичного інтелектуала — “ми, київскі інтелектуали, які роками працювали над цим документом, а ви хто такі тут взагалі, і на що здатні, крім поширювати наші геніальні думки?” Студенти і професура Могилянки не поїхали в міжмайданні роки розмовляти зі студентами Донецького універу з тих самих міркуваннь. “Ми центровий столичний Виш, нехай вони до нас їдуть!”.

Наша інтелектуальна еліта весь час демонструє інтелектуальний снобізм, а потім всі розводять руками — і Майдан, начебто, переміг, і жертви були, а в нас знову ані програми дій, ані навіть розуміння, чого саме ми хочемо. А все тому, що замість суспільного діалогу в нас симулякри. Нам нарешті варто чесно зізнатися собі: совок знищив культуру договору, потрощив наше вміння домовлятися. Нам неодмінно треба вчитися цьому, як вчиться хворий після інсульту розмовляти і рухатися. Ми всі жертви соціального інсульту, совкового експерименту. Говорити, проговорювати, але, головне, чути один одного. І не мірятися посадами, дипломами і статусами. Я розумію, що еволюційна психологія нам каже інше, але треба усвідомити, на який рівень мавпячих інстинктів нас загнав совок, і почати працювати з проблемою.

UPD. А суттєва різниця між паном Буяком і паном столичним інтелектуалом полягає в тому, що пан Буяк був серед тих, в кого вийшло, а пан столичний інтелектуал перебуває серед тих, кому не вдається. Якось так.

Оксана Середкіна, ІЦ “Майдан Моніторинг”

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут