Сонячне свято в Харківському зоопарку для дітей переселенців

Жовто-блакитні кульки, вишиванки, життєрадісне фарбування власних облич та справжніх автівок, барвисті костюми та власноруч зроблені горщики, кукли-мотанки, браслети, долучення до справжніх театральних вистав – такою була остання неділя літа для дітей переселенців в Харкові. Не кажучи про подарунки до школи, солодощі та ігри в оточенні справжніх звірів. Найвеселіша мрія кожного малюка втілилася 30 серпня в Харківському зоопарку, де проходила четверта акція проекту «Країна руками дітей», організована ІЦ Майдан Моніторинг та Українською миротворчою школою. Небачене свято зібрало понад двісті п’ятдесят малюків і стільки ж батьків – здебільшого тих, хто переїхав з окупованих територій Донбасу, або пережив війну в Слов’янську та Краматорську, а також членів місцевих громад.

фото Мілени Ковальської

фото Мілени Ковальської

Просвітницько-мистецькі заходи для родин, які пережили жахіття війни та смертельної небезпеки, допомагають малим та дорослим в психологічній реабілітації та інтеграції в нових умовах життя, вважає організаторка свята та ініціатор ідеї Анастасія Рачкован. «Всі  творчі заходи, від ліплення до рольових ігор, надають безліч позитивних емоцій та налаштовані під різний вік, – додає Анастасія,– і роблять дітей більш активними».

Діти щасливі, батьки вдячні, всі дивуються, що така масштабна подія зроблена лише зусиллями активних громадян. «Навіть те, що нас запросили погуляти в Зоопарку, вже велика радість, – каже Ганна з Горловки. –  Ми все літо бачили лише асфальт, бо живемо в модульному містечку, і там нема жодних дерев чи річки. І ми навіть уявити не могли, що для дітей влаштують стільки дивовижних ігор та майстернь. Моїй донечці більш за все сподобалося ліпити з глини та наряджатися у метелика. Не можу передати всю свою вдячність організаторам». Поряд молода мама Оксана з Луганська із 7-річним сином Владом. Все, що пережила в Луганську, вважає за страшний сон, згадує, як узнала на роботі, що син попав під обстріл та бігла додому, не пам’ятаючи себе, поки не переконалася, що малий врятувався у підвалі. Влад, одягнений у тигра, занурений у виставу, мама тримає цілу тарілку фігурок, що їх виліпив син. Натхненна арт- терапія повертає радість та надію. Діти імітують різних звірів, знайомляться, грають із лікарняними клоунами – кризовими психологами, розповідають свої історії для акторів Playback театру – і одразу бачать їх втілення. А українські пісні, кольори, історичні розповіді та спілкування українською, на якій відбувається дійство, пов’язують оточуючу радість із рідною землею. «Важлива ціль проекту – занурити дітей в Україну, – пояснює натхненниця заходу і голова правління ІЦ Майдан Моніторинг Наталка Зубар. – Це своєрідне патріотичне виховання, але не напряму, а через красиві картини, цікаві завдання та історії, хендмейд, арт,  ігри, через любов та дружбу. По суті дітям показують новий прекрасний світ, якого вони не знали, і дають головний мессиж, що саме вони цією країною будуть володарювати, істворять її своїми руками». Наталя Зубар  згадує, що ще в 70-х роках влітку в Харківських парках влаштовували різноманітні майстер класи та ігри для дітей, щоб вони розвивалися та спілкувалися на канікулах. «Можна сказати, що ми відродили традицію відкритого спілкування поза школою, своєрідний OpenSpace», – каже відома громадська діячка.

Анастасія Рачкован розповідає, що додатковим надбанням дитячих акцій, які проходили протягом серпня в Харкові, Слов’янську та Краматорську та знов повернулися до Харкову, стала участь в них нових помічників з окупованих територій. До організаторів у якості волонтерів долучилася родина з трьома дітьми з Вуглегірську. До того, як їх дім пограбували, вони теж робили свята для дітей та дорослих в своєму місті. Тепер вони збираються продовжити справу, свято стало для них можливістю зав’язати професійні знайомства. Серед волонтерів також чудова дівчина з Горлівки  та студенти Луганського Аграрного Університету.

Діти їдуть додому з подарунками та дивовижними враженнями – саме такими, які залишаються на все життя. Організатори наголошують, що готові робити майстер-класи свого резонансного заходу «Країна руками дітей» для зацікавлених осіб, збираються побувати з проектом по всій Східній України, і вже мають кілька запрошень до різних міст.

Альона Соколинська, Харків, газета День
Дуже багато фото з заходу в цьому альбомі. Ми готуємо детальний звіт про цей наш грандіозний захід.

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут