Петр Пойман: Приховані наслідки війни треба буде долати роками

Перемикач мов

Чеський кримінолог Петр Пойман ділиться планами на наступний проєкт ІЦ Майдан Моніторинг – це має бути систематизація та картографування прихованих культурних та екологічних наслідків війни у Харкові та Харківській області (можливо, також у Донецькій та Луганській областях). Така інформація дуже потрібна для відновлення звільнених територій України, а ще дві важливі складові для цього – кошти та експертиза людей чи організацій, які мають досвід розв’язання подібних проблем.

Задокументовано 25 вересня 2022 року. Центральна частина міста, Харків, Україна.
Відеографи – Наталія Зубар та Євген Титаренко.

Наступного року ми плануємо працювати над проєктом систематизації, який буде картографувати ці приховані збитки від війни. Тому що не все видно, знаєте. Ось бачите, він зруйнований, будинок… Наприклад, ми були в школі. Школа зруйнована, але що це означає? Куди подінуться ці студенти, якщо немає будівлі? Їм потрібна інша школа. Що це означає для місцевої громади? Або музей. Там були якісь архіви, частину вкрали, частину знищили.

Або, що ще важче, екологічні наслідки. На полях і луках є міни, боєприпаси, що не розірвалися, та інші залишки війни, а також хімія, витік хімії з заводів. Його не видно, але це має великий екологічний вплив.

Усе це приховані наслідки війни, і ми хотіли б зосередитися на культурних та екологічних наслідках, прихованих наслідках у Харківській області та навколо – можливо, у Донецькій [області], Луганській області. І ми хотіли б поділитися цим досвідом та інформацією з людьми і з фондами, з тими, хто приймає рішення, тому що над цим потрібно буде працювати.

Звісно, ​​буде потрібна фінансова підтримка – тобто виділення грошей, – але також і поради. Ми намагаємося знайти фахівців, які знають, як вирішувати деякі спеціальні екологічні проблеми, які можуть бути вирішувані довго, тому що ці результати війни довго будуть у ґрунті. І все це потрібно досліджувати та вирішувати. Отже, допомагають не лише гроші, а й хороший досвід з різних місць із подібним досвідом.

Отже, експертиза, фінанси та це картографування, яке ми збираємося зробити наступного року.

 

Це відео містить також уривки інших відео за участю Петра Поймана з інших місць документування наслідків війни у Харківській області. Ось вони повністю.


Чеський кримінолог Петр Пойман перебуває у зруйнованій будівлі школи у місті Вільхівка. У школі вибиті всі вікна, зруйновані частини даху та стін. Ймовірно, будівля не підлягає ремонту. Зараз діти навчаються онлайн, але після закінчення війни потрібно будувати нову школу.

Задокументовано Петром Пойманом 28 вересня 2022 р. Вільхівка, Харківська область, Україна.
Відеограф – Євген Титаренко.

Сьогодні у нас 25 вересня. Ми знаходимося у місті Вільхівка, у будівлі, і важко зрозуміти, що це було. Можливо, для кращого розуміння ми можемо перейти до коридору… до цього коридору. До війни тут діти бігали туди і назад. Можливо, тут були якісь картини. Тому що ця будівля була школою до 24 лютого 2022 року.

Наразі ця будівля повністю зруйнована. Як бачите, ми знаходимося посередині, і немає жодного вікна, немає жодного, яке б було в хорошому стані. Ймовірно, деяка статика зруйнована, і, за словами місцевих жителів, відновити цей будинок буде майже неможливо. Отже, схоже, тепер його приберуть, побудують нову школу або будуть використовувати якусь іншу школу.

Поки що діти навчаються в онлайн-школі. На Харківщині справді небезпечно мати стільки дітей на одному місці, на випадок якогось ракетного обстрілу чи іншого лиха.

А тут ще можна побачити залишки війни на підлозі, і це спортзал основної школи. І деякі матеріали інших класів. Як бачите, більшість інших класів повністю знищено. Частина даху зруйнована. Отже, цей спортзал є більш-менш єдиним місцем, яке… де ви можете зрозуміти, що ми насправді в школі. І важко буде знайти ресурси і знову побудувати нову школу. І це те, на чому ми хотіли б зосередитися в нашому проєкті наступного року. Навіть тут покрівля зруйнована, і це лише один із ударів. Було багато інших. Це як один із прикладів. Отже, це те, на чому ми хотіли б зосередитися наступного року в нашому проекті.

Школа як культурний проект, який має вплив не лише на саму будівлю. Це не лише руйнування будівлі, але це має великий вплив на місцеве населення, тому що де ці люди, чи де ці студенти, де ці молоді студенти навчатимуться, коли закінчиться війна? Ось у чому питання. Тому тут дуже потрібна допомога та підтримка, і якомога швидше. Війна закінчиться, і для дітей з цієї школи треба відкрити нову школу.


Чеський кримінолог Петр Пойман веде репортаж із нещодавно звільнених територій Харківської області України.
Війна – це не лише жертви та видиме руйнування. Є ще й приховані наслідки: нерозірвані боєприпаси, міни, витоки хімікатів тощо. Цей вплив війни дуже важкий і довготривалий.

Задокументовано Петром Пойманом 23 вересня 2022 року. Харківська область, Україна.
Відеограф – Євген Титаренко.

Те, що ви тут бачите, це… електричні кабелі падають на поле, на луг, і це наша друга тема, на якій ми плануємо зосередитися наступного року під час проєкту, ці екологічні… більш приховані наслідки війни. Крім цих проблем з електрикою, на полях і на луках також є міни, боєприпаси, що не вибухнули, та інші пережитки війни, а також хімія, хімічні витоки із заводів. Цього не видно, але це має великий екологічний вплив.

Ми хотіли б зосередитися на кількох важливих місцях тут, у Харківській області, ми хотіли б описати проблему, і ми хотіли б поділитися цим досвідом із структурами, які можуть приймати деякі рішення – локалізувати джерела та допомогти з вирішенням проблеми.

Це приховані наслідки війни, російсько-української війни, і тут потрібно мати справу з дуже довгостроковою перспективою. Тому що це дуже складна частина.


This project has been funded by Crown Agents International Development.