Як активісти з Кривого Рогу актуалізують екологічні проблеми в рідному місті

Перемикач мов

З 22 по 24 січня 2024 року в Кривому Розі проходила конференція «Вільним людям – чисте повітря». До неї приєдналися представники громадських організацій зі всієї країни. У першу чергу, звісно, екологічного та природоохоронного спрямування. Сам захід організувала коаліція «Досить труїти Кривий Ріг». Її засновники, з одного боку, прагнуть досягти «гранично можливої екологічної якості життя», з іншого – зберегти статус Кривого Рогу як індустріального міста.

Учасників конференції познайомили з індустріальною та промисловою частиною Кривого Рогу, та його екологічними проблемами. Організатори показали локації, які їх чудово ілюструють. Наприклад, Червоне озеро Кривбасу, одну з «обов’язкових» туристичних локацій міста. Воно має штучне походження і своїм кольором завдячує надмірній мінералізації, що утворилась  внаслідок промислової діяльності. Самі екологи не в захваті від такої туристичної цікавинки. Адже рівень мінералізації озера в 20 разів вищий, ніж у Чорному морі. Його води зі своєю надмірною концентрацією хімічних сполук потрапляють до Дніпра через річку Інгулець. Що завдає шкоди флорі і фауні головної водної артерії країни.

Також учасникам конференції показали провали в землі, які утворилися після видобутку корисних копалин.  

«Вже більше ста років в нашому місті ведеться видобування корисних копалин – частково відкритим наземним способом, частково підземним, – розповіла екологиня коаліції «Досить труїти Кривий Ріг» Анна Амбросова. – І багато територій під містом підроблені от цими вирубками. Як соти. Тому при будь-якій такій напрузі (це може бути бомбардування або сильні обстріли) наше місто почне складатися та уходити під землю. У нас вже були такі випадки – наприклад, в 2010 році, коли просто заклали більше вибухівки. Не стільки, скільки було дозволено. І значна територія пішла під землю. Більше того – ті процеси тривають й досі. Якщо туди під’їхати, там видно оті розломи на земній поверхні. І воно поступово з’їжджає далі і далі».

Анна Амбросова біля воронки.

Але дати лад тим воронкам – задача вкрай непроста. За словами Амбросової, такі провали рухливі, а поверхні на цих ділянках продовжують осідати. Тому рекультивувати або якось закріплювати ті провалля містяни не можуть.

Життя в такому промисловому місті має як свої переваги, так і серйозні недоліки. Як зазначає координаторка коаліції «Досить труїти Кривий Ріг» Олена Шафранова, велика кількість підприємств дає можливість створювати нові робочі місця та наповнювати місцевий бюджет. Разом з тим вони завдають серйозної шкоди довкіллю і та погано впливають на життя та здоров’я людей. Звідти такі сумні показники в плані захворюваності, зазначає Шафранова. За її словами, кожен другий мешканець Кривого Рогу має якісь хвороби, пов’язані із забрудненням довкілля.

«Стан довкілля в нашому місті дуже-дуже на низькому рівні, – розповіла Олена Шафранова. – Чому, власне, утворилася коаліція «Досить труїти Кривий Ріг»? Бо ми на своєму досвіді зіткнулися з тим, що на практиці дуже складно (майже неможливо) довести кримінальні злочини, пов’язані завданням шкоди довкіллю. І тільки от зараз, коли відбулося повномасштабне вторгнення, наші правоохоронні органи спромогтися розслідувати справи за статтею «Екоцид» Кримінального Кодексу України. Адже ми всі є свідками того, як, окрім злочинів проти людства та воєнних злочинів, здійснюються ще злочини проти довкілля».

Олена Шафранова біля озера.

Наразі і екологи, і науковці мають дослідити всі негативні наслідки, які призвела російська агресія. За словами Шафранової, в Кривому Розі здійснювалися навмисні, цілеспрямовані атаки у тому числі й на гідротехнічної споруди. Звісно, вони не мали таких нищівних наслідків, як підрив Каховської ГЕС. Але шкоди було завдано чимало. Сама Олена Шафранова разом з колегами зверталась до правоохоронців, щоб ті порушили кримінальну справу. Адже напрочуд важливо, щоб всі злочини росіян були розслідувані. У тому числі вчинені проти навколишнього середовища. Наразі Україна є першопрохідцем в плані розслідування таких злочинів, підкреслила Шафранова. І їй належить напрацювати інструменти щодо захисту довкілля, якими згодом користуватиметься весь світ. 

Автор: Юлія Гуш

Юлія Гуш

Фото: Юлія Гуш та Євген Титаренко

Інформаційний центр “Майдан Моніторинг” є партнером Громадської Спілки “Досить Труїти Кривий Ріг” і входить в об’єднання “Досить Труїти Україну”. Це вже вдруге учасники та представники нашої організації доїзжають в гості до наших партнерів. Це перша публікація про надзвичайно цікаві просвітницькі заходи, які проводять наші добрі друзі, але не остання.  

 

Євген Титаренко
About Гуш Юлія 43 Articles
Журналістка, волонтерка

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


5 × four =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.