Члени ЦВК вважають, що рішення КС суперечить Конституції

Двоє членів Центральної виборчої комісії вважає, що сьогоднішнє рішення Конституційного Суду суперечить Конституції і ускладнює голосування у закордонному виборчому окрузі взагалі.

Як передає кореспондент УНІАН, зокрема, перший заступник голови ЦВК Андрій Магера у коментарі журналістам вказав, що сьогоднішнє рішення КС суперечить ст. 24 Конституції, яка визначає рівність громадян України, в тому числі і щодо реалізації ними виборчого права. Він зауважив, що КС сьогодні поставив у різні умови громадян України. Оскільки ті, хто проживає на території України, матимуть два голоси – в багатомандатному і одномандатному виборчому окрузі. А ті, хто проживає за кордоном, тільки у багатомандатному окрузі.

«Так про яку рівність виборців можна говорити, коли КС своїм рішенням встановлює нерівність», – сказав А.Магера.

Він назвав таке рішення КС суперечливим і висловив сподівання, що з часом КС перегляне своє, «м’яко кажучи, помилкове рішення».

Заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна також розкритикувала сьогоднішнє рішення КС, назвавши його нелогічним, а також «міною сповільненої дії».

За словами Ж.Усенко-Чорної, якщо наслідувати логіку КС, то тоді потрібно було б позбавити права голосу у мажоритарних округах людей, які, наприклад, відбувають покарання в тому чи іншому регіоні, або приїхали у відрядження в інший регіон, про що заздалегідь попередили органи ведення реєстру виборців. Член ЦВК здивована, чому для такої категорії українських громадян право голосу у мажоритарних округах збережено, а у громадян України, які проживають за кордоном, – ні.

На думку Ж.Усенко-Чорної, оприлюднене сьогодні рішення КС має фрагментарний характер, є непослідовним та вибірковим. Вона назвала це рішення «інтелектуальним шахрайством». Член ЦВК підозрює, що сьогоднішнє рішення КС могло бути викликане тим, що судді КС мають брак знань у виборчих процесах.

І А.Магера, і Ж.Усенко-Чорна звернули увагу на те, що після рішення КС у виборчому процесі виникла велика прогалина, оскільки закон передбачає створення дільничних виборчих комісій за кордоном, але не має визначення, що таке закордонний округ, а також не містить механізму, куди дільничні комісії мають передавати протоколи з підсумками голосування і хто їх має рахувати (скасована Конституційним Судом норма закону про вибори народних депутатів передбачала, що закордонні дільничні виборчі комісії передають протоколи в окружні виборчі комісії міста Києва).

Натомість член ЦВК Михайло Охендовський не погодився з позицією своїх колег, назвавши рішення КС правильним і зрозумілим. Він зауважив, що громадян України, які перебуватимуть в день виборів за кордоном, ніхто не позбавляв права голосу, і вони зможуть проголосувати у багатомандатному виборчому окрузі. Він також не погодився з тим, що сьогоднішнє рішення КС суперечить Конституції. Він нагадав, що Конституція України визначає, що права і свободи громадян не можуть бути обмежені необґрунтовано. «В даному випадку (рішення КС – УНІАН) можна вести мову виключно про обґрунтоване обмеження прав громадян», – сказав М.Охендовський.

Він також назвав маніпулятивними заяви про те, що нібито сьогоднішнє рішення КС якимось чином вплине на кількість округів, які будуть створені в Києві. Він підкреслив, що округів буде 13 і ця цифра не залежала б від сьогоднішнього рішення КС.

В той же час він погодився з тим, що сьогоднішнє рішення КС вимагатиме внесення змін до виборчого закону. М.Охендовський сподівається, що народні депутати внесуть зміни до закону про вибори і повернуть норму, яка існувала на виборах раніше, коли ЦВК здійснювала підрахунок голосів по закордонному виборчому окрузі.

***

Як повідомляв УНІАН, Конституційний Суд України визнав неконституційною норму щодо закріплення закордонних виборчих дільниць до одномандатних округів у Києві, яка передбачена ч.2 ст.22 Закону «Про вибори народних депутатів».

Відповідне рішення сьогодні, 5 квітня, оголосив голова КС Анатолій Головін за результатами розгляду відповідного подання, внесеного 59 депутатами з фракції Партії регіонів.

Він підкреслив, що з дня ухвалення цього рішення Конституційним Судом ч.2 ст.22 виборчого закону втрачає чинність.

Мотивуючи своє рішення, голова КС зазначив, що ця норма не забезпечує принципу рівного і вільного виборчого права виборців, які проживають або перебувають за межами України, відображення їх волевиявлення, а також зумовлює значне збільшення кількості виборців у Києві, які не пов’язані з територіальною громадою столиці.

При цьому Конституційний Суд у своєму рішенні згадав рішення Європейського суду щодо застосування аналогічної норми у державі Ліхтенштейн, в якому була визнана можливість скасування права голосування виборців, які постійно проживають за кордоном країни, не знайомі з особливостями внутрішньої ситуації та не можуть визначитися зі своїми кандидатами.

Таким чином, українці, які проживають за кордоном, будуть обирати депутатів лише за партійними списками.

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут