Сергій Кошман: Що можна зробити для популяризації української мови

Що ще можна зробити для популяризації мови української, окрім агресії до мови російської

1. Те, що досі немає стандартів і тестів на знання української мови – це найбільша ганьба! Наприклад, що заважає зробити Test of Ukrainian as a Foreing Language (TOUFL) вже в цьому році? Путін? Чи російськомовні громадяни України? Що заважало зробити цей тест останні двадцять з гаком років незалежності?

2. Окрема тема, це, наприклад, вимога до державних службовців володіти державною мовою. Як це оцінюється зараз? Бажано окремий інструмент…Послухайте що вони кажуть і як. Мені, не великому лінгвісту, слухати це соромно. Разом з тим, треба діяти в різний спосіб, в тому числі додатково мотивуючи високий рівень володіння мови в очах громадськості. Чому не зробити премію на найкраще володіння української мови в різних категоріях: Онлайн/оффлайн, військові/міністри… Загал вирішує, окрема подія в кінці року, замість новорічного концерту Кіркорова, наприклад.

3. Ще одна цікава щорічна подія спрямована на популяризацію нових слів і виразів – топ 10 нових українських слів минулого року. Голосування, визначення хто перший використав, нагородження, окремий сайт. (Таке є в деяких країнах). Наприклад, слово «вхурделити» тощо.

4. Треба створювати додаткові фонди та премії для популяризації новітньої української нон-фікшн книги. Бажано постійно бачити як автори конкурують за нову якість популяризації фундаментальної науки в Україні, хто створив найкращий продукт тощо.

5. Українська мова повинна бути мовою майбутнього, нових сенсів та уявлень. Тому, обов’язково потрібна підтримка української наукової фантастики, відповідних фестивалів та форумів.

6. Словники. Багато і різних. З/на українську: кхмерська, німецька, кримськотатарська, угорська, саамська, малайська, суахілі тощо. Це величезний і стратегічний напрямок.

7. Практична пропозиція. Чому не зробити відкритий безкоштовний доступ до найкращого тлумачного словника української мови на всіх основних платформах: App Store, Android тощо. Плюс, додаткові бонуси типу анг-укр-анл. Щоб кожний школяр міг завантажити якісний словник на будь-якому пристрої. Невже державі це не цікаво і це багато коштує? Наскільки я розумію, це коштує набагато дешевше ніж один постріл ПЗРК…

8. UPD: Мультики, мультики, мультики…

9. Якісні підручники “Ukrainian for Foreigners” та “Украинский язык для русскоязычных” з дисками, та онлайн ресурсами.

10. Кіно, комп’ютерні ігри, комікси, пісні… та багато іншого…

P.S. Хто готовий долучитися до 7. – пишіть! Будемо робити.

P.P.S. Державні, якісні, постійно діючі курси української мови по всій країні – це окрема велика історія

Источник

Ілюстрація В. Проців

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут

2 Comments on "Сергій Кошман: Що можна зробити для популяризації української мови"

  1. погоджуюсь .Дитину( 5 років )перевела на дитячі канали піксель ,плюс плюс, малятко.Пішли займатись у Правицю (гурт музичний).книжки купую тільки гарні українські.Прочитала “Залишенця” Шкляра та”Червоного” Кокотюхи дійсно лехче стало сприймать новини тв .Тож читайте Українське краще .

  2. Читайте, дивіться українською. Розмовляйте українською. Спочатку виходить не дуже, а потім – нічого, потім краще.

Comments are closed.