Про дуже цікаві результати виборів в Румунії

В Румунії два тижні тому на президентських виборах у першому турі вигравав лівак і пропутінець Віктор Понта (40%), друге місце зайняв Клаус Йоганніс (30%). Вчора у другому турі виграв Йоганніс, етнічний німець, вірніше трансільванський саксонець, мер міста Сібіу, колишній президент Демократичного форуму німців Румунії – це така політична партія у них.

Трохи про ДФНР. Незважаючи на те, що партія, створена ще у 1989, по ідеї мала би представляти інтереси етнічних німців, за неї голосують багато румун, як за ефективних і некорумпованих адміністраторів. Місто Сібіу (Германштадт по-німецьки) має трохи більше 147 тис мешканців, і ще 100 років тому більше половини населення були німцями. Зараз у місті живе щось 1.5% німців, при цьому за ДФНР у міськраду проголосувало 60% виборців.

Виграв Йоганіс не в останню чергу завдяки підтримці кілька-мільйонної румунської діаспори за кордоном. Вчора екзит-поли показували мінімальний розрив між двома кандидатами (51-49, 50.5-49.5), причому деякі екзит-поли віддавали перевагу і Віктору Понта. Станом на 9.00 17 листопада, попередні офіційні результати: 54,66% за Йоганіса, 45,33% за Понта, пораховано результати з 96,5% дільниць, якщо я правильно зрозумів румунську.

Під час першого туру виборів дуже багато румунів, що живуть за кордоном (наскільки я розумію, в першу чергу, в інших країнах ЄС) – кілька мільйонів – не змогли фізично проголосувати. “Безпрецедентна бюрократія” заставила тисячі румунів у європейських містах стояти в неділю 2 листопада у величезних чергах, багато так і не встигли до закриття дільниць.

Румуни за кордоном як правило голосують проти кандидатів від соціал-демократів, спадкоємців комуняк і Чаушеску – на цих виборах це був прем’єр-міністр і лідер партії Віктор Понта.

Люди (в тому числі і діючий президент Румунії Траян Басеску) звинувачували у ситуації міністра закордонних справ Тітуса Корлецяна, а також міністра у справах румунів за кордоном (ну і прем’єр-міністра звісно), що вони цілеспрямовано намагаються підірвати можливість волевиялення для румунів за кордоном.

Тиждень тому Тітус Корлецян подав у відставку, сказав, що близько 800 дипломатів будуть допомагати у процесі голосування за кордоном, але кількість виборчих дільниць за кордоном збільшено не буде – як того хотіли люди. При цьому румунська ЦВК не бачила жодних проблем з організацією додаткових виборчих дільниць для другого туру. Також ряд документів для голосування тепер можна було скачати з інтернету, а не заповнювати на місці (що, очевидно, теж створювало черги).

Також пишуть, що масові протести не отримали належного висвітлення в ЗМІ, і що основні телеканали були маніпулятивними на користь прем’єр-міністра Віктора Понту. Канали або не повідомляли про акції протесту, або ж подавали під таким кутом, що все це креатура опозиційного кандидата Йоганніса.

Більше англійською http://english.hotnews.ro

Цікаво, що на відео видно у протестантів румунські прапори з вирізаною діркою посередині – саме такі прапори з’явилися у 1989 році під час революції проти Чаушеску – тоді з національних прапорів вирізали герб соціалістичної Румунії.

Андрій Горбаль

Vasili Yroshevski liked this post

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут