Вільний Університет Майдан Моніторинг: Ми розвиваємо в людей критичне мислення

В Харкові вже близько року кожного четверга проходять наукові лекції в межах «Вільного Університету» ГО ІЦ «Майдан Моніторинг». Учасниками цих лекцій є не тільки науковці, а і пересічні громадяни. Цей проект живий. Не скутий ніякими межами, він сам розвивається, розширюється і виявляє до себе зацікавленість людей.

Чим же він особливий? Які в нього цілі? Спробуємо розібратися.

Університет

Зараз «Вільний Університет Майдан Моніторинг» – це майданчик для спілкування науковців і простих громадян. Розпочинається взаємодія з науково-популярної лекції, в якій вчені презентують свої дослідження. Відвідувачі Університету дуже різні. Від студентів до докторів наук. Молодь спокійно дискутує з людьми старшого віку. Тут абсолютно відкриті кордони, немає жодних упереджень.

Цікавим є те, що цілі проекту виникли з тих потреб суспільства, які довго ігнорувалися. Напевно, саме тому проект активно розвивається. Окрім просвітництва, як основної своєї мети, з розвитком Університет виявив ще багато завдань для себе.

DSC_0251

Підготовка до лекції. Віктор Гарбар та історик Сергій Петров. Технічна підтримка процесу

З чого почався Вільний Університет розповідає його ідейний натхненник Оксана Середкіна: «Першу лекцію біолога Шабанова  на тему еволюційної психології я зробила суто тому, що це мене дуже цікавило. Несподівано вона мала успіх, вийшла широка дискусія. Долучилися люди, які теж хотіли б займатися підготовкою лекцій і ми вирішили продовжувати».

Цілі Університету не є несподіваними, але є цікавими для нашого пострадянського суспільства.

Просвіта

Основна ціль, яка була зрозуміла відпочатку – необхідність просвіти нашого суспільства. Пересічний громадянин практично не має доступу до наукових знань і важко їх сприймає. Ця ситуація була створена навмисно ще в роки радянщини, адже для зручного керування людьми їм штучно нав’язувалося містичне мислення. Для того, щоб ситуація змінилася, наше суспільство потребує знань, в першу чергу, у сфері природно-наукового блоку. Вчені саме з цих наук мають у нас найменше майданчиків.

Натомість, у світі дуже висока цікавість в суспільстві до науки. На Заході книги з науково-популярної фізики перебивають тиражами Гаррі Потера. В Америці на наукових лекціях повні зали.

«В нашому ж суспільстві існує стереотип, що фізика – це занадто складно, незрозуміло і нікому не потрібно. В Україні фізики, математики, біологи майже не мають виходу до широкого загалу. Це недоробка і з боку науковців, і з боку суспільства. Потрібно ламати цей стереотип. Наука потребує популяризації на всіх рівнях» – каже Оксана.

DSC_0256

Підготовка до лекції “Що таке лібертаріанство?”. Віктор Гарбар та лектор Міхаіл Камчатний. Забезпечення технічної можливості для показу матеріалів

Експертне середовище

З часом організаторам стає зрозуміло, що вони займаються створенням експертного середовища, адже на лекціях і обговореннях пересічні громадяни знайомляться з фахівцями, які є експертами у своїх галузях.

«Моя мрія – виходити з лекціями більш публічно для того, щоб зробити впізнаними обличчя наших вчених. В час, коли виникають виклики, суспільство має звертатися не до медійних персон, журналістів та акторів, як це зараз відбувається в Україні, а до фахівці, які розбираються в питанні. Журналісти повинні бути комунікаторами між суспільством і експертами. Науковців треба виводити на цей рівень, щоб саме до них зверталися по коментарі. Крім політичних питань є питання наукові, якими зараз маніпулюють, свідомо вводячи людей в оману. Наприклад, останнім часом ми були свідками таких маніпуляцій і залякування суспільства з приводу ГМО та сланцевого газу» – каже Оксана.

DSC_0267

Оксана Середкіна розпочинає лекцію та презентує лектора

Наближення науки до суспільства

Одною з цілей діяльності Університету організатори бачать наближення наукового світу до суспільства. «Наші вчені, отримуючи маленьку зарплатню, не мають соціального визнання своєї праці. З появою цього майданчику вони можуть доносити те, що вони роблять до широкого загалу, тренуватися пояснювати свою працю простими словами для простих людей. І вони мають змогу отримати визнання і розуміння того, що їх робота цікава і потрібна суспільству. Це певний соціальний заказ, – стверджує Оксана. – До того ж, і це дуже важливо, суспільство виділяє певні кошти на науку. Нам потрібен зворотній зв’язок. Власне, що роблять вчені в своїх кабінетах? Тепер ми отримали відповідь і на це питання».

DSC_0263

Лекція

Майже на кожній лекції обговорюються дуже конкретні речі. Приходять вчені, розповідають про свої дослідження і досягнення. Наприклад, була лекція про місію «Розетта». Була розповідь про конкретний внесок в неї харківських астрономів, зокрема д.ф-м. н. Ірини Миколаєвни Бельської. Ольга Утєвська розповідала про свої дослідження генетики популяції українського етносу в європейському контексті, Андрій Утєвський розповідав про свої дослідження в Антарктиді, про станцію академік Вернадський. Були лекції про геофізику, про фізику геокосмосу, про дослідження космічної погоди, про те, що харків’яни включені в міжнародний розподіл наукової праці, що вони проводять дослідження в рамках всесвітніх днів геофізики, що глобально погода розраховується в тому числі і по харківських станціях.

Незважаючи на основний науково-природній напрямок, Вільний Університет не обходить і гуманітарну сферу. Так, історик Сергій Петров прочитав лекцію з історії Слобідської України козацької доби, а історик Сергій Лунін висвітлює події повстанського руху двадцятих років і тему історичної пам’яті.

DSC_0266

Лекція

Науковці

Особливо знаково те, що у науковців до цього проекту є шалений інтерес. У Харкові, науковому центрі України, воне не мають майданчику, де б вони могли висловитися, обмінятися ідеями та досвідом з різних наукових галузей. Поступово навколо Університету формується наукова спільнота.

«Не дивлячись на нові цілі, моя початкова ідея науково-популярних лекцій залишається. Я намагаюся дотримуватися рамок науки. Тут мають бути тільки реальні науковці, на яких суспільство може покладатись» – ділиться принципами Університету Оксана Середкіна.

DSC_0260

Лекція

Результати Університету

Кількісні результати діяльності Університету можна виміряти по переглядам в інтернеті. В середньому на кожну лекцію 100-200 переглядів, для наукових лекцій в нашому суспільстві це гарний результат. Але іноді трапляються приємні несподіванки. Наприклад, кто б міг подумати, що лекція з генетики Ольги Утєвської набере більш як 800 переглядів.

Якісно результат можна виміряти наявністю в Університету постійних відвідувачів. Слухачі тут беруть участь в обговореннях та задовольняють свій голод у цікавому спілкуванні. Крім постійних прихильників, з’являються нові відвідувачі. Слава про Університет шириться.

«Але основний результат нашої діяльності – виховування у наших громадян критичного мислення.  На лекціях ми розширяємо світогляд, розсуваємо межі. Ми говоримо про фундаментальні знання, які лягають наріжними каменями в основу різних понять. Ми надаємо такий апарат, який людина потім буде використовувати самостійно. Донесення до суспільства наукових знань, популяризація науки, просвіта сприяють розвитоку суспільства».

Університету потрібна допомога

Останнім часом в Університеті накопичилося багато знань, лекцій, обговорень, які потребують систематизації та розповсюдження. Вони можуть бути корисними іншим фахівцям. «Постала нагальна потреба у сайті. Нам потрібна людина, яка його зробить. – просить про допомогу Оксана. – Йдеться саме про програміста. Наповнення є, тільки треба цей великий масив інформації зручно розмістити.  Сайт міг би стати платформою для спілкування лекторів. Наші відвідувачі і лектори приводять своїх друзів, колег, розповідають про нас у науковому середовищі. Їм це цікаво, адже вони самі формують порядок денний у своїй галузі. Наприклад, біологи розмірковують, що ще треба висвітлити з біології, яких фахівців ще треба залучити до обговорення?».

Наталя Ляшенко, ІЦ Майдан Моніторинг

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут