Повстанський правозахист в УПА

В архівах Служби безпеки України збереглися листівки борців за незалежність, вилучені співробітниками сталінських спецслужб.

В одній із них учасники революційно-визвольного руху застерігають українців про підступні методи роботи Міністерства держбезпеки. Окрім жорстокого терору для отримання необхідних показів часто застосовували провокації.

Підозрюваного заарештовували чекісти переодягнені в упівців. Обвинувачували у співпраці з радянською владою та вели вішати. Однак давали шанс і вели на допит. Між собою віталися «Слава Україні! Героям слава!». Через тортури заарештованому пропонували: «Якщо ти не агент МВД, то докажи нам фактами, що ти співпрацюєш з ОУН-УПА». Виправдовуючись людина заробляла собі на вирок.

Інший спосіб заарештувати підозрюваного та імітувати його відбиття повстанцями. Коли арештований вірив переодягненим чекістам, відбувався справжній арешт. Якщо не вірив, звинувачували у співпраці з радянською владою і вимагали підтвердити участь в ОУН-УПА.

Сучасні правоохоронці нехтують законодавством України і порушують громадянські права затриманих. Дослідження і розслідування злочинів КГБ не допустить поновлення тоталітарного порядку.

Денис Поліщук (Національний центр правозахисту) 

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут