Спочатку було слово. І слово було «Проти»
Майдан народився в грудні 2000 року у відповідь на спроби керівництва країни заблокувати інформацію про акції протесту, викликані зникненням журналіста Георгія Гонгадзе.
Як виник сайт “Майдан”. Витяг з політичної енциклопедії.
Сайт Майдан був створений друзями Гонгадзе, програмістами та активістами наметового містечка на Майдані Незалежності в Києві. Майдан був офіційним сайтом акції «Україна без Кучми». Читати більше про той період. Навички комунікації, координації та самоорганізації, напрацьовані під час УБК та зафіксовані в архівах Майдану, були використані під час Помаранчевої Революції в 2004. Термін «Помаранчева Революція» та гасло «Разом нас багато і нас не подолати» з`явилися на Майдані.
Спільнота рівних та вільних
В 2005 ми розвинулися в мережеву активістську організацію ВГО «Альянс Майдан», яка мала представництво в усіх областях України.
в 2012 році ми створили громадську організацію Інформаційний центр “Майдан Моніторинг”. Всі члени організації перелічені тут Або не всі. Або не тут :)
Наша діяльність фінансується, в основному, внесками активістів та волонтерів. Для деяких проектів ми беремо гранти. Зміст сайту Майдан ніколи ніким не фінансувався.
Наша діяльність позапартійна. Колись ми спиралися на принципи особистого внеску, колективного лідерства, ненасильницького спротиву, копілефту, толерантності та різноманітності. А з 2012 попустило, див. нижче.
Ми боремося за модель урядування, де влада не просто належить народу за Конституцією, а де громадяни можуть здійснювати владу безпосередньо.
Права людини
З 2001 року ми підтримували політв`язнів, забезпечували їх юридичний захист та збирали гроші для підтримки їх родин. Ми робимо це і досі.
Майдан допомагає громадянам організовуватися для боротьби проти порушення людських та політичних прав. Ми зв`язуємо громадян з правозахисниками і адвокатами, які погоджуються добровільно надавати допомогу.
З осені 2011 ми почали проект “Майдан Моніторинг” – проактивний моніторинг дотримання владою низки конституційних прав (свобода слова, мирні зібрання, тощо). Перший мультімедійний випуск дайджесту був вручений високопосадовцям ЄвроСоюзу та провідним світовим правозахисникам.
Ми збираємо і досліджуємо факти про порушення владою кількох ключових статей Конституції України, що стосуються прав і свобод громадян, і реагуємо на ці факти таким чином, щоби владі було «неможливо відмовитися» пояснювати свої дії, а в ідеалі – і виправляти порушення.
В нас вже є історії успіху, нам вдалося запобігти встановленню державної цензури в Інтернеті. А також домогтися зняття обмежень свободи мирних зібрань у Луцьку та Херсоні та Запоріжжі.
Наша справа про совецьке законодавство в Україні дійшла до Європейського суду (йдеться зокрема про відомий та одіозний указ “Президії Верховної Ради СРСР” від 28.07.88 №9306-XI “Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР”), нашу позицію стосовно проблем з реалізацією права на мирні зібрання підтримав і Вищий Адміністративний Суд.
В 2012 році ми вперше в Україні створили дві інтерактивних карти для моніторингу дотримання політичних прав та виборчого права.
Результати нашого виборчого проекту 2012 викладені в підсумкові книзі “Майдан Моніторинг: Вибори 2012”
Секретні файли української влади
В 2005 році ми почали кампанію за розсекречування владних документів і домоглися скорочення числа незаконно засекречених актів.
В 2007 ми домоглися розсекречення указів президента за 2002-2005, частина з яких явно містила ознаки корупційних дій.
В 2009 державне управління справами (ДУС) відкрило свій бюджет
В 2011 після дворічної боротьби, в тому числі в судах, Верховна Рада надіслала нам звіти про виконання своїх кошторисів, які ми оприлюднили.
Ми продовжуємо проект «Реалізація права на доступ до інформації про діяльність влади». Ми створили спеціальний сайт «Право знати – Інформаційні права в Україні»
Меморандум Майдану
В 2005 році шляхом відкритого консенсусного обговорення був прийнятий Меморандум Майдану – єдиний публічний полісі пейпер, що виник в результаті Помаранчевої Революції. В ньому викладена сукупність практичних кроків, що покликані зреалізувати принцип “суспільство контролює владу”. Ідеологія Майдану викладена в цьому Меморандумі.
Геть тоталітарну спадщину!
В 2002 ми провели успішну кампанію проти спроб переписати підручники історії на догоду Росії.
В 2006 наші активісти розпочали кампанію за гарантований доступ до української мови в кінотеатрах.
В 2006 ми провели кампанію «Пам`ятай про газ! Не купуй російських товарів!»
В 2011 ми провели кампанію моніторингу ліквідації тоталітарної топоніміки і вшанування жертв Голодомору згідно з указами президента В.Ющенка.
Громадське лобіювання
Під час парламентських виборів 2006 року в рамках проекту «Усвідомлення вибору: Інтерактивне співставлення очікувань виборців і обіцянок політичних сил» ми провели міжрегіональне дослідження, яке показало суттєві розбіжності між пріоритетами виборців та політичних сил.
Ми використали вибори щоб привернули суспільну увагу до проблем управління ЖКГ про всій країні.
Проект спонукав нас утворити мережу регіональних бюро з моніторингу, захисту та лобіювання громадських інтересів.
Влітку 2006 після політичної кризи ми зібрали біля 10000 підписів (онлайн та наживо) під Зверненням Альянсу “Майдан” до Президента, політиків та громадян, в якому просили Президента розпустити парламент. Це найбільша кількість підписів під зверненням, колись зібрана громадською організацією в Україні на той момент.
В кінці 2006 ми ініціювали громадську кампанію по висуненню безпартійного правозахисника на посаду омбудсмена. В кампанії взяли участь 460 НГО. Євген Захаров був офіційно номінований на цю посаду і проголосований в Верховній Раді. Він програв провладному кандидату. Після чого ми розпочали кампанію моніторингу новообраного омбудсмена.
В 2012 році ми долучилися до нової кампанії на ту саме тему: “Захарова – в омбудсмени!” Його знову висунули і не обрали.
Моніторинг виконавчої влади
В 2009-2011 через кампанію моніторингу сайтів міністерств ми сприяли вдосконаленню процедур процедур оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади та контролю за їхнім дотриманням.
Ми йдемо попереду революцій
Ми були єдиним оперативним ЗМІ в Україні, яке висвітлювало вибори 2002 року в Білорусі та «Трояндову революцію» 2003 року в Грузії.
В 2004 Майдан став основним комунікаційним майданчиком Помаранчевої Революції. В розпал подій наші волонтери повідомляли більше новин на день, ніж будь яке ЗМІ в країні. Максимум – 1500 новин 23 листопада 2004.
Громадянська журналістика та технології
Ми першими познайомили Україну з громадянською журналістикою. Сотні наших новинарів, як правило, самі беруть участь в подіях, про які вони повідомляють.
За 10 років волонтери створили більше 130.000 новин та статей та більше 1.500.000 постів в форумах.
На Майдані діяли 5 самостійних регіональних розділів з власною специфікою, зокрема Майдан-Крим, який навіть потрапив в Вікілікс.
В 2004 ми організували моніторингову мережу і розробили концепт «мобільних груп» для запобігання фальсифікації виборів. В 2005 році цю технологію використало МВС для моніторингу зловживань в міліції.
Читайте детальний звіт про технології, які розробив і використовував Майдан в 2000-2004 роках (частина 1, частина 2, частина 3).
Ми видали кілька книг, що є колективною творчістю учасників сайту. Найбільш значуща з них “Українська Повстанська Армія в запитаннях форумчан і відповідях Головного Командира УПА Василя Кука” (2007).
Остання книга вийшла в 2012 році “Підпільна Церква в умовах тоталітарної держави”
Моніторинг українського парламенту
В 2011 ми розпочали громадську кампанію проти не особистого голосування народних депутатів. Ця поширена практика порушує Конституцію і заборонена рішенням Конституційного Суду.
Ми використовували як юридичні інструменти, так і практику суспільного діалогу – як всередині країни, так і за кордоном.
Наша мета була – підвищити рівень нетерпимості громадян до такого явного шахрайства, та привернути увагу міжнародної спільноти до того, що будь-який закон іи міжнародний акт, проголосований шахрайським методом, може в будь який мить бути визнаним незаконним Конституційним Судом.
В грудні 2012 Верховна Рада ухвалила закон про особисте голосування. Цей день ми наближали як могли.
Взимку 2013 року тема персонального голосування стала головною в Верховній Раді. Сайт Texty.org.ua написав про це “Кампанія за особисте голосування це ще один вражаючий приклад громадського активізму. Вона стартувала декілька років тому із сайту Майдан, потім її підхопив і розвинув рух “Чесно”. До того поки громадські активісти не звернули увагу на це явне порушення Конституції чужими картками спокійно голосували і влада і опозиція. Завдяки старанням активістів і медіа особистим голосуванням перейнялося більшість виборців, відповідно заворушилися і опозиціонери.”
А що було далі читайте тут Інформаційний центр “Майдан Моніторинг”
яке висвітлювало вибори 2002 року в Білорусі
Спадарства, у нас “выбары” былі ў 2001 годзе, потым – у 2006, ня вядаю якія вы маеце на ўвазе, але выпраўце :)
Дуже дякую і вибачаюся! Дійсно була помилка в році. Йдеться про парламентські вибори 2004.
Хоч я не знайомий з фундаторами “Майдану”, але підтримую цей рух і політику цієї спілки. Нехай допомагає ВАМ Господь