Новий мовний закон вже готовий (Документ)

Новий мовний закон вже готовий (Документ)

Віталій Червоненко, «Главком»

Створена за дорученням Віктора Януковича робоча група з доопрацювання закону про засади державної мовної політики на чолі з Леонідом Кравчуком вже розробила проект змін.

З власних джерел «Главком» отримав документ, повний текст якого пропонуємо вашій увазі. Звертаємо увагу на кілька ключових моментів.

Підготовлений проект повністю змінює філософію та підходи до мовного питання Ківалова-Колесніченка. Найперше, президентська група запропонувала абсолютно новий формат функціонування регіональних мов. Головна новела проекту – статус регіональної мови будуть надавати не місцеві ради, а парламент. Пропонується відмінити прив’язку «регіоналізації» мови до результатів перепису населення. Натомість, щоб на певній території оголосити регіональну мову, треба пройти довгу і складну процедуру.

Спочатку необхідно зібрати підписи 30% жителів громади «за» регіоналізацію. При цьому оголошувати регіональну можна буде тільки на території села, селища чи міста, і аж ніяк не району чи цілої області. Зібрані підписи передаються в місцеву раду, яка направляє їх до обласної з клопотанням про надання мові статусу регіональної.

І вже обласна рада звертається до парламенту з проханням ухвалити спеціальний закон про функціонування регіональної мови на території села, селища чи міста. Настільки складну процедуру пройти буде дуже важко, якщо не сказати, що практично нереально. Нагадаємо, що в чинному законі встановлена планка в 10%, а місцеві ради самі можуть оголошувати регіональний статус.

З переліку мов, які можуть бути оголошені регіональними, запропонували виключити русинську мову. Акти всіх державних органів влади та місцевого самоврядування публікуються українською мовою, а на територіях, де окремим законом проголосять регіональну – і нею. Той самий принцип застосовується й до документообігу.

Послуги органів влади також надаються державною мовою, або ж регіональною. Всі записи в паспорт громадянина України вносяться виключно державною мовою. При цьому документи про освіту, за бажанням, можуть виконуватися двома мовами – державною та регіональною. Освіту також дозволяється здобувати регіональною мовою.

З мовного закону пропонують виключити норму про дозвіл дубляжу фільмів регіональними мовами. Згідно з проектом групи Кравчука, фільми розповсюджуються та демонструються в Україні з обов’язковим дублюванням, озвученням чи субтитруванням державною мовою.

Також пропонується повернути квоту для україномовної продукції на телебаченні на рівні 75%. Мовне питання хочуть повернути в необхідні умови отримання ліцензій. Стаття про дозвіл демонструвати рекламу регіональними мовами в проекті Кравчука відсутня.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More in Новини, Політика, Право, Суспільство, Президент
СБУ таки надала доступ до архівних справ повстанців

Експерти назвали важливим прецедентом те, що сьогодні Окружний адмінсуд Києва зафіксував мирову угоду, згідної з якою Архів СБУ надав доступ,...

Close