МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Це треба показувати і впроваджувати скрізь

08/13/2002 | Мамай
Інакше, ваші угоди може бути визнано недійсними як такі, що суперечать закону (згідно ст. 48 Цивільного кодексу України) і... можуть посадити директора за ухилення від сплати податків. Спитайте у вашого юриста.
++++++++++++
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ ТА З ПИТАНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 05.07.2002 р. N 83-20/864

У відповідь на лист щодо можливості укладання зовнішньоекономічних договорів російською мовою повідомляємо таке.

Статтею 92 Конституції України передбачено, що порядок застосування мов визначається виключно законами України. Тому звертаємо увагу на те, що листи органів виконавчої влади не мають нормативно-правового характеру.

На сьогодні питання вживання мов врегульовано виключно Законом України від 28.10.89 р. N 8312-XI "Про мови в Українській РСР" (із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 28.02.95 р. N 75/95-ВР).

У ст. 24 Закону зазначено, що мовами двосторонніх міжнародних договорів України, а також угод громадських органів, підприємств, установ і організацій України з громадськими органами, підприємствами, установами та організаціями інших держав є українська мова та мова іншої сторони договору чи угоди. Акцентуємо увагу на тому, що в статті сказано не "або мова іншої сторони", що передбачає альтернативу, а "та мова іншої сторони", що передбачає паралельне існування обох варіантів.

У той же час ст. 11 Закону визначено, що в Україні мовою роботи, діловодства і документації, а також взаємовідносин державних, партійних, громадських органів, підприємств, установ і організацій є українська мова. Але у випадках, передбачених у частині другій ст. 3 цього Закону, мовою роботи, діловодства і документації поряд з українською мовою може бути і національна мова більшості населення тієї чи іншої місцевості, а у випадках, передбачених у частині третій цієї ж статті, - мова, прийнятна для населення даної місцевості.

Зазначеним Законом встановлено обов'язок державних, партійних, громадських органів та засобів масової інформації республіки "виховувати у громадян, незалежно від їхньої національної належності, розуміння соціального призначення української мови як державної в Українській РСР, а російської мови як мови міжнаціонального спілкування народів Союзу РСР". Відповідно до Конституції України державною мовою України є українська мова, але "мовами міжнаціонального спілкування в Українській РСР є українська, російська та інші мови. Українська РСР забезпечує вільне користування російською мовою як мовою міжнаціонального спілкування народів Союзу РСР".

Відповідно до ст. 4 зазначеного Закону "Українська РСР створює необхідні умови для розвитку і використання мов інших національностей в республіці. В роботі державних, партійних, громадських органів, підприємств, установ і організацій, розташованих у місцях проживання більшості громадян інших національностей (міста, райони, сільські і селищні Ради, сільські населені пункти, їх сукупність), можуть використовуватись поряд з українською і їхні національні мови. У разі, коли громадяни іншої національності, що становлять більшість населення зазначених адміністративно-територіальних одиниць, населених пунктів, не володіють в належному обсязі національною мовою або коли в межах цих адміністративно-територіальних одиниць, населених пунктів компактно проживає кілька національностей, жодна з яких не становить більшості населення даної місцевості, в роботі названих органів і організацій може використовуватись українська мова або мова, прийнятна для всього населення".

У той же час не існує ніяких критеріїв та правил визначення і підтвердження нормативно-правовими актами фактів проживання більшості громадян інших національностей на певній території, що створює певні розбіжності у трактуванні норм, якими визначено застосування мов в Україні.



Заступник Державного
секретаря Міністерства
економіки та з питань
європейської інтеграції України



В. Стеценко



Надруковано:
"Бухгалтерія",
N 32/1-2, 5 серпня 2002 р.
+++++++++++

Відповіді

  • 2002.08.21 | Мамай

    Re: Це треба показувати і впроваджувати скрізь

    МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
    ЛИСТ
    від 18.06.2002 р. N 21-44-840
    Міністерство юстиції України розглянуло лист стосовно надання роз'яснення щодо складання договорів, первинних документів російською мовою і повідомляє таке.
    Відповідно до ст. 10 Конституції України встановлено, що державною мовою в Україні є українська мова.
    Крім того, згідно із ст. 11 Закону України "Про мови в Українській РСР" мовою роботи, діловодства і документації, а також взаємовідносин державних, партійних, громадських органів, підприємств, установ і організацій є українська мова.
    У випадках, передбачених у частині другій ст. 3 цього Закону, мовою роботи, діловодства і документації поряд з українською мовою може бути і національна мова більшості населення тієї чи іншої місцевості, а у випадках, передбачених у частині третій цієї ж статті, - мова, прийнятна для населення даної місцевості.
    Також слід зазначити, що в багатьох нормативно-правових актах передбачено складання первинних документів, договорів державною мовою.
    Державний секретар
    А. Заєць
    Надруковано:
    "Бухгалтерія",
    N 32/1-2, 5 серпня 2002 р.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".