МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

санскрит - українська

09/17/2002 | Габелок (Habelok)
Порівняйте:

jivati (I): жити

patati (I):падати

prcchati (VI): прохати, запитувати

sidati (I): сідати

kada: коли

tada, adv.: тоді

rodati (I): ридати

agni-, m.: вогонь

giri-, m.: гора

navina-, adj.: новий

svarga-, n.: небеса (Сварог - Небесний Бог)

Кілька слів з санскриту співпадають зі слов"янськими словами:

http://pears2.lib.ohio-state.edu/SANSKRIT/GRAMMAR/skt-dict.htm

Відповіді

  • 2002.09.17 | Ярослав

    Re: санскрит - українська

    Порівняйте санскрит з литовською. Ця мова - це санскрит у теперішньому його стані. В усякому разі, литовська серед індоєвропейських мов найподібніша до Saint Script (cанскриту).
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.09.18 | Габелок (Habelok)

      Литовська

      Серед сучасних мов литовська є найархаїчнішою індоєвропейською мовою, тобто найближчою до Прото-Індоєвропейської.
    • 2003.05.20 | Габелок

      Перепрошую, але мушу зауважити...

      "samskrta" - не є "святим письмом", скоріш це слово можна перекласти, як "літературний", "оброблений". Слово "samskrta" складається з двох частинок "sam", що значить "разом", та "karoti" - "він робе".
  • 2002.09.17 | format R:

    Re: санскрит - українська

    diw-, diwati (VI): to show, to point - дивитись
  • 2002.09.17 | format R:

    Re: санскрит - українська

    vad-, vadati (I): to speak, to say - відати, повідати, розповісти
  • 2002.09.17 | format R:

    Re: санскрит - українська

    stha-, tisthati (I): to stand, to stay - стояти
  • 2002.09.17 | format R:

    Re: санскрит - українська

    dana, n.: gift - подарунок
    tatha, adv.: thus, so -тоді
    guh-, guhati (I): to hide, to conceal - ховати
    ruh-, rohati (I): to grow
    lip-, limpati (VI): to smear(пятно) , липнути
    rana-, mn.: battle
    pathika-, m.: traveler, путь,путник
    vari-, n.: water - вода, варити
    lubh-, lubhyati (IV): to long for, to desire (with Dat. or Loc.) -бажати, любити
    rupaka-, n.: coin монета, рубель

    vayu-, m.: wind вію, вітер
    prapadyate (IV): to go to, to take refuge in пропадати ?
    vidya-, f.: knowledge, wisdom
    bhru-, f.: eyebrow брова
    bhratr-, m.: brother
    jivita-, n.: life життя
  • 2002.09.18 | Габелок (Habelok)

    Порівняйте

    http://www.zompist.com/euro.htm
  • 2003.05.08 | Ru

    Re: дивно

    Росіяни зараз теж починають санскритом порівнювати свою мову:
    http://www.rodina.times.lv/html/sanskrit.html
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.05.20 | Габелок

      Так...

      Ru пише:
      > Росіяни зараз теж починають санскритом порівнювати свою мову:
      > http://www.rodina.times.lv/html/sanskrit.html

      Прочитавши статтю Наталлі Гусєвої, хочу пояснити свій поклик до санскритського словника. Я зовсім не мав на увазі показати, що українська мова є "ведичною" мовою. Я повністю згоден з авторкою, що "ведична" культура є суто індійською так, як вона розвинулася саме в Індії.

      Моя ціль була показати, що санскрит та багато інших живих й мертвих індо-європейських мов існували одне поруч одного, можливо частково на території сучасної України. Санскрит, як мова є одним з тих історичних ланцюжків, які єднають начебто далекі мови, народи та звичаї. Санскрит та індійська культура допомагає мені побачити світ очима наших предків, світ, який українська культура вже втратила, але частинки, якого лишилися в інших індоєвропейських культурах.

      Дніпро або Славута був буквальним кордоном між двома головними культурами неоліту: землоробством та скотарством. Тохари та індо-арійські племена займали територію між Дніпром, Доном, пізніше вони просунулися до Волги або Ра-ви й далі до Середньої Азії, Китаю та Монголії. Правобережжя займали інші народи серед яких найвідомішим є трипільці. Саме правобережні народи: ілірійці, тракійці, cлов*яни, фіно-угри, кельти, балти були носіями землеробства. Вони обмінювалися своїми "технологіями" але не тільки. Вони також обмінювался своїми звичаями. Наша мова є відлунням тих звичаїв. Інколи ми маємо звичаї, які сягають корінням мезолітичних часів. Тобто, інколи ми маємо звичаї, які мали люди, наші предки, вісім тисяч років тому. У мене це захоплює дух.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.05.24 | Мартинюк

        Спостеріг схожість осетинської і німецької мов

        Коли був в Осетії зміг багато слів і навіть реченнь розуміти, співставляючи їх з німецькою мовою.

        Потім прочитав думку лінгвістів , які поєднують іранські, германські та здається грецьку мови в одну мовну підгрупу.
        Оскільки місце походження германців відоме - південна Скандинавія , Данія та прикордонні з Данією землі Німеччини , то то цікаво було б прикинути обставини появи германців . Адже античні легенди та літописи однозначно твердять про факт завоювання скіфами (чи якимось до них подібним народом обох боків Балтійського моря, від чого воно в античності називалося Скіфським морем . Наперекір нашим теперішнім уявленням Чорне море не вважалося скіфським, скоріше чимось що лежить на кордоні Скіфії.

        Скандінавські міфи однозначно говорять про прихід і завоювання. Абсолютно очевидний майже кастовий розподіл ранніх германців - армани, літи і склави ( про це пише Таціт). також вельми наглядний конфлікт між верхівкою і низами, який завершився страхітливою різаниною у Скандінавії опісля перемоги в ній християнства - традиційна язичницька еліта була повністю знищена. Момент прийняття християнства став одночасно чіткою історичною фішкою , після якої повністю зникло поняття "вікінги" як агресивна і експансивна сила.

        Цікавий з цього боку наприклад і "напівкочовий" спосіб життя ранніх германців - з цього боку вони виглядали як народ який зовсім недавно перестав бути повністю кочовим та скотарським і поступово привикає до біль адекватного для Західної Європи землеробського способу життя.Про морських кочівників -вікінгів годі й говорити. Доказом того є напрклад слово "хліб" - в германських brot, bred від слова смажити, запікати.
        У староземлеробських народів це слово (хлябь -каша, жижа, ) походить з часів коли хліб ще не пекли а вживали у формі каші. Час появи печеного хліба у Європі відомий - римські публіцисти присвятили масу полемічних творів, в яких вони передрікали виродження римлян і крах Риму внаслідок перходу від каші до печеного хліба.

        Власне оцей рецидив "кочування" прискорив активну міграцію германців по Європі відому по часах "великого перселення народів"

        І ще індоєвропейський корінь "ар" має окрім всього значення "чорний" . А значитьлюбимі німцями "арійці" могли в древні часи вирізнятися темним волосям, анавіть і кольором шкыри выд тих кого вони підкорювали ы асимільовували.

        Отакі ось пиріжки.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.05.25 | Габелок

          Хвилиночку, будьте ласкаві...

          Мартинюк пише:
          > Цікавий з цього боку наприклад і "напівкочовий" спосіб життя ранніх германців - з цього боку вони виглядали як народ який зовсім недавно перестав бути повністю кочовим та скотарським і поступово привикає до біль адекватного для Західної Європи землеробського способу життя.Про морських кочівників -вікінгів годі й говорити. Доказом того є напрклад слово "хліб" - в германських brot, bred від слова смажити, запікати.
          > У староземлеробських народів це слово (хлябь -каша, жижа, ) походить з часів коли хліб ще не пекли а вживали у формі каші. Час появи печеного хліба у Європі відомий - римські публіцисти присвятили масу полемічних творів, в яких вони передрікали виродження римлян і крах Риму внаслідок перходу від каші до печеного хліба.

          Перепрошую Пана, але у "напівкочових германців" слово хліб було "hlaif", як у готів, або "hlaf", як у староанглійській (http://www.etymonline.com/b5etym.htm). Германське "brot" може бути пов*язано зі словом "бродити", як квас броде, й яке було синонімом слова "хліб" й, можливо, мало трохи інакше значення. Вчинений (квасний) хліб, як протилежність прісному хлібу (опрісноках).


          Мартинюк пише:
          > Коли був в Осетії зміг багато слів і навіть реченнь розуміти, співставляючи їх з німецькою мовою.
          >
          > Потім прочитав думку лінгвістів , які поєднують іранські, германські та здається грецьку мови в одну мовну підгрупу.
          > Оскільки місце походження германців відоме - південна Скандинавія , Данія та прикордонні з Данією землі Німеччини , то то цікаво було б прикинути обставини появи германців .

          Походження германців як раз не зовсім зрозуміле. Так, як германці є носіями індоєвропейської мови, то вони мусили її туди звідкись принести. Вважається, що 80 відсотків германських слів є не індоєвропейського походження (http://www.wikipedia.org/wiki/Germanic_language). Таким чином, індоєвропейці занесли туди свою мову але самі ледве-ледве не асимілювалися місцевим населенням, яке, як вважається відноситься до археологічної культури "бойових сокир". Мовна приналежність культури бойових сокир невідома, але можна спекулювати, що вони належали до фіноугорських народів. Фактично тубільне населення не дуже добре засвоїло індоєвропейську, спотворивши її, через що протогерманська втратила три-чотири відмінка (здається у всіх германських, чи то, пак, старогерманських мовах не існувало більше чотирьох відмінків. Звичайно англійська втратила всі відмінки за виключенням називного. Дехто вважає існування родового в англійській, але це не є правильним припущенням). Схожа ситуація є в балтійських мовах. Латиська, яка зазнала значного впливу ливонської, не на "стільки" індоєвропейська, як литовська.

          Для подальшого смакування протогерманської загляньте сюди: http://fordsmender.50megs.com/pgmn.html


          Мартинюк пише:
          > Коли був в Осетії зміг багато слів і навіть реченнь розуміти, співставляючи їх з німецькою мовою.
          >
          > Потім прочитав думку лінгвістів , які поєднують іранські, германські та здається грецьку мови в одну мовну підгрупу.

          Що до схожости осетинської та німецької. Це дуже цікаво. Чи не могли б Ви навести кілька прикладів?

          Слов*янські мови зазнали значного впливу іранських мов, до яких належить і осетинська.

          Вітаю,
          Габелок
      • 2003.06.02 | Ru

        Re: А якщо так:

        Усі люди походять з одного виду (якщо вірити вченим). Звідси беремо відомий приклад: собак. В незалежності від місця де вони мешкають, від їх виду тощо ми бачими вони гавкають (є вид собак, який живе у Африці, вони не вміють гавкати). Цим я хочу сказати що усі люди можуть вигукувати одні й ті самі звуки. З звуків формуються літери. З літер слова. Тобто не дивлячісь на деякі різниці у будь-який мові можна знайти характерні риси які споріднюють ці мови.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".