МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Відродження української мови

11/15/2002 | Габелок
Опоненти відродження української мови приводять, як один зі своїх аргументів те, що все одно "локальні" мови будуть поглинуті найбільшими світовими мовами й українська мова буде одна з тих, яка не доживе до "світлого майбутнього".

У цьому плані мене зацікавив стан кельтських мов, які мусять виживати у конкуренції з найбільшою "міжнародною" мовою - англійською.

Виявляється, що уельська мова (кімреґська мова) живе й розквітає й не збирається зникати. В Уельсі існує спеціальна мовна комісія при Уельському уряді, яка займається тим, щоб створювати програми для збільшення носіїв цієї мови. Так, наприклад, уельська мова є обов*язковою для вивченя у всіх уельських школах й Англія при цьому не верещить, що "большінство уельцев англофони". Я не здивуюся, якщо Уельс у майбутньому проголосить свою незалежність.

Мені здається, що українська мова у кращому становищі ніж кімрійська. Все ж, як мені здається Уельський уряд робе більше для розвитку своє мови ніж ми для "державної" мови. Хоч приклад з Уельсом надає нам наснаги, все-таки ще багато роботи по переду.


http://www.iomonline.co.im/ftpinc/manxlanguage/manxlanguage.asp

http://www.uwp.co.uk/book_desc/1667.html

http://www.uwp.co.uk/book_desc/1236.html

http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=WLS

Звичайно кімрійці не мають таких сусідів, які постійно тиснуть на них з мовним питанням, яких маємо ми. Виявляється англійці абсолютно толєрантно ставляться до відродження кімреґської мови й майбутньої незалежності Уельсу та Шотландії. Очевидно, що чорносотенна лихоманка у англійців вже пройшла, але нажаль ще багато етнічних українців та українських росіян все ще хворі (не по темі, але мене дивує, як країна, яка так постраждала від нацизму, сама є такою нацистською? Нацистська Русь і іже з нею нацистьська Сербія. Знайшли одне одного в ... Україні. http://www.br-sl.com/ Вони, мабудь, у гарячці не розуміють, що між всими цими "славянскими союзами", "русскімі архіпелегами" та "союзом за святая Русь", та з ішого боку Гітлером, різниці немає ніякої. Чи це сказ?).

Але найбільша відмінність між уельцями й нами те, що 88% уельців пишається тим, що вони є уельцями (очевидно, що відповідь на запитання про етнічність на кшталт "Да англічанін я, то єсть - нормальний." не користується популярністю. Я думаю, що це найголовніше. Нам треба починати зі своєї власної самоповаги.

Відповіді

 • 2002.11.15 | підметприсудок

  Уельс чи Валія, уельсці чи валійці?

  Ми ж кажемо Англія (НЕ Інгленд) та англійці (НЕ інглендці).

  З іншого боку, гарно звучить Кімрія та кімрійці. Більш автентично та політ-коректніше.
 • 2002.11.15 | Step

  Rozpalymo nacionaljnu revoljuciju u Brytanii?

  Ja tiljki mozhu pozazdryty tomu rivnju vidnoshenj mizh Ueljsom i UK. I bulo b nepogano jakshjo b takyj rivenj buv i mizh kolyshnimi rad. respublikamy.

  I chomu do rechi vam by ne zajnjatysja propaguvanjam idej nezalezhnosti desj v Ueljsi?

  I nam by bulo legshe dyhaty, i vony b vytrachaly svoju energiju ne na pidvyshjenja rivnja zhyttja, a na nacionalistychni bzdury. "Peretvorymo UK na Pivnichnu Irlandiji", ce vam podobajetjsja?

  A shjodo lugansjkogo sajtu. Na vsjkayj radikalizm bude inshij radikalizm. Vy zh pochynaly, chy ne tak?
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2002.11.15 | Cymru

   Step, very dumb comments. Better use Cyrillic next time. (-)

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2002.11.15 | Габелок

   Революцію?

   Step пише:
   > Ja tiljki mozhu pozazdryty tomu rivnju vidnoshenj mizh Ueljsom i UK. I bulo b nepogano jakshjo b takyj rivenj buv i mizh kolyshnimi rad. respublikamy.
   >
   >

   Я не розумію до чого тут революція в Уельсі? Я, здається, не згадував ніякої революції чи боротьби. Йдеться про те, що уельсці можуть просто провести референдум про незалежність і Англія не стане на заваді, от і все.

   > I chomu do rechi vam by ne zajnjatysja propaguvanjam idej nezalezhnosti desj v Ueljsi?

   До чого тут я?

   Й ще. Моя головна теза була про те, що "маленькі" мови не приречені на вимирання. Баскська, яка є найстарішою мовою Європи, одна з них.

   > I nam by bulo legshe dyhaty, i vony b vytrachaly svoju energiju ne na pidvyshjenja rivnja zhyttja, a na nacionalistychni bzdury. "Peretvorymo UK na Pivnichnu Irlandiji", ce vam podobajetjsja?
   >
   > A shjodo lugansjkogo sajtu. Na vsjkayj radikalizm bude inshij radikalizm. Vy zh pochynaly, chy ne tak?

   Я не зовсім зрозумів до чого тут "Перетворимо ЮК на Північну Ірландію". Щодо луганського сайту... Я починав з чого? Чи Ви ведете до того, що я виступаю за приєднання Росії до України чи за знищення Росії? Пане Степе, як я вже у діалозі з Вами казав, я не проти когось чи чогось, включаючи Росію чи росіян чи сербів, я за Україну. Я просто хочу, щоб українців лишили у спокої. Луганський же вебсайт відкрито антиукраїнський, навіть не визнає слово Україна. Для мене це - нацизм чи фашизм, як Вам буде завгодно. Якщо я знайду такий самий український сайт, я його так само віднесу до нацистської категорії. Взагалі, я на подібні сайти ніколи й не заходжу, випадково хіба що. От Ви дали поклик на цей сайт, я й зайшов, - побачив, що там є, й зразу вийшов. На подібні українські сайти мене ніхто не запрошував тому я й не знаю чи існують такі взагалі.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2002.11.15 | Step

    Dyvno shjo Ueljsjci u vas majutj pravo na neza (+)

    lezhnistj, i vy akcentujete na cjomu uvagu, hocha ja ne vpevnenyj, shjo ce jak raz te, chym vony zaraz perejmajutjsja.
    A po druge, koly ja zajshov na cej sajt, to vzhe meni zdalosja, shjo ce jakesj ugrupuvannja nacystiv, dlja jakyh vse "rusjke" ce zlo.
    Lugansjkyj sajt ne bish nacjukivsjkij nizh Majdan. Prosto vony porushyly vashu monopoliju.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.11.15 | Step

     Re: Correction:

     Slid chytaty: dyvno, shjo ueljsjci u vas majutj pravo na nezalezhnistj, ale jakshjo "moskalj" kazhe pro svoi prava, to vin avtomatychno zarahovujetjsja do "nacystiv".... dali po textu.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2002.11.16 | підметприсудок

      Слов"янофіле Степ, якщо ви так любите усе слов"янське,

      а особливо ж своїх старших братів великоросів, то чому не користуєтеся суто слов"янським шрифтом - кирилицею?
      Чи знаєте, що таке кирилиця?

      Може, все ж таки ви не достатньо щиро слов"янський?
    • 2002.11.15 | Михайло Свистович

     Re: То що Ви тут робите?

     Step пише:
     > A po druge, koly ja zajshov na cej sajt, to vzhe meni zdalosja, shjo ce jakesj ugrupuvannja nacystiv, dlja jakyh vse "rusjke" ce zlo.
    • 2002.11.16 | Адвокат ...

     Hi, stupid!

     Про яку монополію Ви розпатякуєте?
    • 2002.11.16 | Габелок

     Я з Вами не згоден...

     Луганський сайт не порушує мою монополію. У мене взагалі ніякої монополії немає! Луганський сайт декларує, що "так звана незалежна Україна". Тобто насправді не незалежна і не Україна? Я сприймаю це, як образу. Я сприймаю це, як власну образу, як образу країні й землі, які є моєю Батьківщиною. Я сриймаю подібні заяви не тільки, як образу але так само й як напад на мою країну. Як громадянин цієї країни мій громадянський обов*язок вимагає захищати честь і гідність моєї країни. Ви, Пане Степе, захищаєте ідеологів того вебсайту, тим самим приєднуючись до їх поглядів. Так от я Вам скажу так. Я не дозволю Вам чи комусь іншому паплюжити честь та гідність моєї Батьківщини. Я не знаю якою системою моральних цінностей керуюєтесь Ви але я поважаю гідність не тільки свою але й інших. Я ніколи не робив ніяких випадів чи намірів образити Ваші почуття чи низку Ваших цінностей. Хоча я не прибічник Ваших поглядів, але мій ідеологічний опонент завжди мав мій респект. Респект не тільки до особи мого опонента але й його системи цінностей. Моя система цінностей це моя Україна. Якщо Вам подобається кепкування над моїми почуттями - це Ваше конституційне право. Але я не думаю, що я буду потурати Вам у цьому. Сором!
 • 2002.11.15 | Логофіл

  Re: Відродження української мови

  Джерело - "Універсальний словник-енциклопедія (УСЕ)", Київ, 1999:

  Валлія, частина Сполученого Кор. Великої Британії і Пн. Ірландії...

  валлійська мова, належить до кельтських, і т.д.

  З української мови назва "Валлія" ніколи не зникала. Так само, як і "Шкоція", хоч і паралельно із "Шотландія" (див. у Лесі Українки"). Назва "Уельс" нам не підходить передусім тому, що це транслітерація з російського "Уэльс". У росіян це могло б бути "Вэльс", але в тому то й біда, що їхнє "в" - це завжди губно-зубний звук і ніколи не білабіальний. Тілки українці і білоруси мають такий самий звук, як англійський "W" (наприклад, у слові "вухо"). Білоруси мають для цього звука окрему букву, таке собі "У" з дужечкою зверху, я не маю цієї літери в комп"ютері.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2002.11.16 | підметприсудок

   Логофіле, дякую за джерело щодо Валлії.

   Саме про це йшлося. Про те, як УКРАЇНСЬКОЮ мовою правильно називати країну, мову й людей Валлії, а НЕ Уельсу! Чудово! А щодо їхніх внутрішніх питань про незалежність тощо - це тема інших форумів.

   Отож, Велика Британія [Great Britain] (а НЕ Великобританія) складається з:
   1. Англії (таки Англії, інакшої назви, здається, немає?)
   2. Валлії (а як щодо Кімрії [Cymru]?).
   3. Шкоції (а як щодо Скотії [Scotland]?).
   4. Північної Ірландії/Ейре [Eire] (але борони Боже НЕ Ольстер [Ulster]!)

   Логофіл пише:
   > Джерело - "Універсальний словник-енциклопедія (УСЕ)", Київ, 1999:
   >
   > Валлія, частина Сполученого Кор. Великої Британії і Пн. Ірландії...
   >
   > валлійська мова, належить до кельтських, і т.д.
   >
   > З української мови назва "Валлія" ніколи не зникала. Так само, як і "Шкоція", хоч і паралельно із "Шотландія" (див. у Лесі Українки"). Назва "Уельс" нам не підходить передусім тому, що це транслітерація з російського "Уэльс". У росіян це могло б бути "Вэльс", але в тому то й біда, що їхнє "в" - це завжди губно-зубний звук і ніколи не білабіальний. Тілки українці і білоруси мають такий самий звук, як англійський "W" (наприклад, у слові "вухо"). Білоруси мають для цього звука окрему букву, таке собі "У" з дужечкою зверху, я не маю цієї літери в комп"ютері.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2002.11.16 | Габелок

    Re: Логофіле, дякую за джерело щодо Валлії.

    Дякую за пояснення про Валлію та Шкоцію, звучить справді славно. Тоді жителі Валлії будуть валлійці, а Шкоції - шотландці?
 • 2002.11.15 | Логофіл

  Re: Відродження української мови

  "Степ" (див нижче) - особа якогось неозначеного віку. Або молодий пустун, або ж старий провокатор. Як би там не було, його захоплення російським чорносотенним форумом, що кидає криваве випромінювання в світ з української Луганщини - це скандальна річ і про це нема чого навіть дискусію вести. МАЙДАН не створено для провокаторів чи для відвертих ворогів.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
 • 2002.11.16 | Уколов

  Майбутнє поруч із неофашистським режимом.

  Ну, Великобританія, як мені здається, у 20 сторіччі показала всьому світові - як найбільша у світі імперія може розпастися, і як при цьому метрополії не втратити поваги до себе з боку колишніх колоній.
  Тут один дивак (який себе чомусь вважає російським політологом) у нас на форумі прес-конференцію давав, так я йому запитання поставив, чи є, на його думку, у російського керівництва (бодай у загашнику) план цивілізованого розпаду своєї імперії. Так він мені відповів у тому дусі, що Російська імперія наразі міцна, як ніколи (і де яке таке вже чув?.
  Проблема росіян у іхній крайній нетолерантності до неросійських національностей, що живуть поруч з ними. І це або призведе до розпаду імперії, або до тоталітаризму в Росії. Якщо російський фашизм на державному рівні ще не народився, то, мені здаєься, до цього йдеться. Україні (перепрошую справжній Україні, яка тепер є в опозиції до режиму) вже зараз слід розробити стратегію і тактику як відстояти свої інтереси поруч із неофашистською Росією. В цьому плані контакти з Нємцовим були дуже плідними у перспективі.
  А щодо мови - тут компромісу бути не може. Українська має бути єдиною державною. Андрухович правий - одномовність підтримує де-факто режим двомовності. Навпаки мені здається ми навіть зараз надто ліберальні щодо російської.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2002.11.16 | Габелок

   Re: Майбутнє поруч із неофашистським режимом.

   Я маю друга у Москві, який є етнічним росіянином. Так ось, пару тижнів тому говорив з ним по телефону. У нього таке враження, що Росія готується до війни. Атмосфера така, як перед Першою Світовою Війною. Щось на зразок "Росcія uber alles!" тільки у російській інтерпретації "Ми русскіє! С нами Бог! Вєсь мір у наших ног!". Російські ЗМІ розкручують цю істерію з ранку до вечора. "Одне,-він сказав, я не розумію проти кого буде війна? У 1914 році було все зрозуміло, а тепер..."

   Надіюсь не проти України. Чи хтось був недавно у Москві чи Росії, чи це справді так?
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2002.11.16 | Уколов

    Re: Майбутнє поруч із неофашистським режимом.

    Не був у Росії, але маю там працює сестра і, окрім цього "маю щастя" бачити НТВ, РТР та ОРТ, тобто їхнє телебачення. Може ваш друг трохи перебільшив, але певна істерія спостерігається. Москвичі точно знають, хто ворог - це немосквичі. Але найлютіший ворог - кавказці. Після Норд Осту, оливи у вогонь підлив Усама Бін Ладен своєю заявою.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua