МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Спасибі - дипломатичніше, "дякую" має елемент зверхньості

01/12/2003 | Igor, pp.com.ua
До цього привели офіційні подяки, які спускають начальники та керівники чи владні особи підлеглим чи простим громадянам. Тому у слові дякую можна почути якесь -началіє з одного боку і підлеглість з іншого. Відсутність слова "спасибка" робить слово спасибі чистішим у такому сенсі і дипломатичнішим.
Хоча іноді і знизу наверх йдуть подяки. Та все таки це було більш розвинуто раніше, коли усі дякували партії та її керівництву, особисто Л.І.Брежнєву, за все добре, що тільки є у житті. Останні ж років 10 знизу наверх йдуть тільки прокльони та лайка з критикою, тому подяка стала привілеєм керівництва і передбачає становище приниженості приймаючого подяку.

Відповіді

 • 2003.01.13 | Логофіл

  Re: Спасибі - дипломатичніше, "дякую" має елемент зверхньості

  Абсолютно правильне зауваження. "Дякую - і низько кланяюся ср..ою". А "спасибі"означає "спаси вас, Боже" ("Спаси, Біг").
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2003.01.15 | Mary

   "Дякую" - чи пов'язане з "дяком" - тим, що в церкві співає?(-)

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2003.01.15 | Андрей Кравчук

    Re: "Дякую" - від danke

    Наскільки мені відомо, українське "дякую" походить (через польську мову) від немецького "danke" ("дякувати"). Нічого "зверхнього", поганого в цьому слові, звісно, немає. Це точна аналогія російського "благодарю" - дещо формальніше за "спасибі", але цілком ввічливо і прийнятно.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.01.17 | зайшов на фильку

     Чи danke - від "Дякую"? : )

     Може я тут в історії помиляюся? Германські племена сунули через територію надчорноморя й таки зрештою доперли й всілися в своїй Німеччині. Цікаво, коли вони "перлися", в них вже було те слово "дякую-данке"? Й чим підперти, що українці тако взяли й підхопили в якихось зайдів перелітних слово (а таки кожній мові потрібне!), а не зайди собі підхопили?
     Тут треба ретельніше відслідкувати коли з"являлися реально "дякую" та "данке", інакше не вірю :)

     Про дяків теж не вірю, чо тоді не "отчую" чи "ксьондзую" чи "попую"?
     В якись інших мовах від помічника священика хтось утворив своє "дякую"?
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2003.01.17 | Андрей Кравчук

      Re: Чи danke - від "Дякую"? : )

      зайшов на фильку пише:
      > Може я тут в історії помиляюся? Германські племена сунули через територію надчорноморя й таки зрештою доперли й всілися в своїй Німеччині. Цікаво, коли вони "перлися", в них вже було те слово "дякую-данке"? Й чим підперти, що українці тако взяли й підхопили в якихось зайдів перелітних слово (а таки кожній мові потрібне!), а не зайди собі підхопили?

      Я говорив не про германські племена, а про німецьку мову. AFAIU, "дякую" - досить нове запозичення. Через територію Причорномор"я сунули східногерманські племена, які майже не брали участь в формуванні власне німецького етносу - переважно готи. Тоді на цій території слов"яни ще не мешкали, до речі.

      Інформацію про етимологію слова "дякую" я отримав в якійсь конференції чи то форумі. Я не стверджую, що вона стовідсотково вірна, але взагалі мені це здається цілком правдоподібним.

      > Тут треба ретельніше відслідкувати коли з"являлися реально "дякую" та "данке", інакше не вірю :)

      Чому б ні? В українській та російській (останню я знаю значно краще, тому наводити відповідні приклади мені простіше) мовах багато старих та нових запозичень з багатьох мов, які вже не відчуваються як іноземні. Наприклад, російське "есть!" як відповідь на військовий наказ походить не від дієслова "быть", а від англійського "yes".
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.01.22 | зайшов на фильку

       От тому в мене й сумніви, що то лише "правдоподібно"

       Андрей Кравчук пише:

       > Інформацію про етимологію слова "дякую" я отримав в якійсь конференції чи то форумі. Я не стверджую, що вона стовідсотково вірна, але взагалі мені це здається цілком правдоподібним.

       "Правдоподібно", ще не означає "правдиво". В тому вся заковика.

       > Я говорив не про германські племена, а про німецьку мову. AFAIU, "дякую" - досить нове запозичення. Через територію Причорномор"я сунули східногерманські племена, які майже не брали участь в формуванні власне німецького етносу - переважно готи. Тоді на цій території слов"яни ще не мешкали, до речі.

       А це й не конче, щоб мешкали саме українці. Достатньо будь-кого іншого (чи й якоїсь відсталої від решти переселенців групи), щоб перейняти (зберегти) слово й дотримати до часів поки з"являться ті українці й засвоять :)

       > > Тут треба ретельніше відслідкувати коли з"являлися реально "дякую" та "данке", інакше не вірю :)

       Це я не дурно писав, відповісти на це важче.

       > Чому б ні? В українській та російській (останню я знаю значно краще, тому наводити відповідні приклади мені простіше) мовах багато старих та нових запозичень з багатьох мов, які вже не відчуваються як іноземні. Наприклад, російське "есть!" як відповідь на військовий наказ походить не від дієслова "быть", а від англійського "yes".

       Тут теж явні неточності, оскільки слова з німецької росіяни й українці зичили різним способом при різних обставинах. В росію ПетроІ навіз німців (та й решта царів те активно практикували), тому багато військової, інженерної, наукової тощо термінології росіяни перейняли з німецької. Але якраз слова "дякую" в росіян нема. Зичення ж українців могло в більшості випадків йти іншим шляхом - транзитом через поляків (чи вже від тих же росіян). Тому правдоподібним могла б бути версія про транзит "данке" - "дзєнькую" - "дякую". Але все одно щоб це обгрунтувати, то потрібно відслідкувати час виникнення слова в усіх трьох мовах. Бо якщо слово з"явилося ще до того як поляки стали тут газдувати, то вся "теорія" якщо не розсипається, то стає менш і менш правдоподібною. Якщо слово виникло ще за часів Київської Русі, то при чому тут німці? А якщо слово свіже, то цікаво тоді яке слово використовували до позичення й чому викинули.
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2003.01.23 | Мартин

        Re: От тому в мене й сумніви, що то лише "правдоподібно"

        Безсумнівно слово "дякую" запозичення з німецької (через польську). Крім тих мов воно виступає також в чеській, словацькій, обох лужицьких та білоруській (чув що через укр. воно присутнє навіть в південно-російських говірках)
 • 2003.01.21 | Мертві Бджоли Загудуть

  Дуже просто: "спасибі" - суржик, "дякую"- сучасна укр. мова! (-)

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2003.01.22 | Андрей Кравчук

   "Спасибі" AFAIU існувало раніше будь-якого "суржика" (-)

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2003.01.23 | Мертві Бджоли Загудуть

    Андрію, дякуємо за уточнення щодо "спасибі" - воно таки архаїчне

    А от слово подяки, яке відповідає СУЧАСНИМ нормам української мови - це "дякую".


    "Спасибі" AFAIU існувало раніше будь-якого "суржика" (-)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.01.23 | Igor, pp.com.ua

     Спасибі за подяку

     Та спасибі не застаріє ніколи
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2003.01.23 | Мертві Бджоли Загудуть

      Пожалуйста Вам за спасибі!

      Пожалуйста - вічно молоде!

      "Будь ласка"- занадто поверхневе, а от пожалуй-ста існувало ще ДО суржика, ДО будь-ласка, ДО того, як Україна взагалі стала незалежною, і головне - воно не застаріє ніколи.

      До свіданія!
      ("Допобачення" - занадто провінційне...)
      Igor, pp.com.ua пише:
      > Та спасибі не застаріє ніколи
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.01.23 | Igor, pp.com.ua

       Відчуваю, лад буде!

       Коли за справу беруться профі.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua