МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Історія української мови. Русанівський ХІІ-ХІVст

01/04/2004 | Габелок
ЛІТЕРАТУРНА МОВА ПІСЛЯМОНГОЛЬСЬКОЇ ДОБИ
(друга половина XIII — XVI ст.)









Окремі дослідники вважають, що після татаро-монгольського погрому (середина XIII ст.) у Києві, Чернігові, Переяславі зовсім заглухло культурне життя. Це не так, — воно, звичайно, втратило загальноруське значення, вплив на всі «україни» Київської держави, але все ж лишилося живим в Україні центральній, а згодом перейшло і в Волинь, де зберігалася сильна князівська влада (Острозькі, Черторийські, Сапіги та ін.) і де ширилися освіта й культура.

Нашестя Батия великою мірою приглушило, але не перервало остаточно традицію роботи над церковнослов’янськими книгами. Як зазначав М. Грушевський, «поки церковне життя України не було зломлене до решти, що в Східній Україні сталось тільки в другій половині XIII в., по тім, як митрополити закинули свою резиденцію, а в Західній Україні з другої половини XIV в., по польській окупації, ся тенденція до вищої освіти все мусила жити і по хвилях занепаду мабуть, поновлювалась з новою енергією при поліпшенні зовнішніх умов життя» 1. Є й свідчення археологів про те, що Київ і після золотоординської навали продовжував жити, у ньому не припинявся розвиток культури, будувалися нові кам’яні церкви 2. «Навіть в першій пол. XVI ст., яка вважається часом найбільшого занепаду українського церковного життя, — пише М. Грушевський, — навіть тоді ще Київ заховує стару репутацію культурного, літературного осередка» 3.







1 Грушевський М. Історія української літератури: В 6-ти т. — К., 1993. — Т. 2. — С. 26.

2 Див.: Ивакин Г.Ю. Киев в ХІІІ-XV веках. — К., 1982.

3 Грушевський М. Історія української літератури. — Т. 3. — С. 241.







Про це, зокрема, свідчить «Київський псалтир» — пам’ятка 1397 р., виготовлена в Києві. У ній наявні ті ж графічні особливості, які характеризували церковнослов’янську мову XII — першої половини XIII ст.: оу зам. Ж і ıа зам. А (соудитель, КП, 8; въ ıазыцЂхъ, 11), о<ъ і е<ь (забовєнъ, 11, песьıа моухы, 108), ж зам. жд (вижь, 113, насажени, 130) та ін. Є, правда, не досить певні свідчення про змішування е з и в ненаголошеній позиції (ω[т] нищиты, 121, в зимли єгипєтьстЂи, 109). Уживання ъ та ь слабо диференційоване: у позиції після задньоязикових, а також після м, в виступає переважно ь (кь цр̃кви, ихь, 6; гь̃, 132; вь ср̃ци моємь, 5; множьствомь, 6; вь оустЂхъ их, 6; левь, 8; лоукь свои, 8), але ця закономірність досить часто порушується (створихъ, 8; въ ıазыцЂхъ, 11; пло[д]ихъ, 109; в ровъ, 120).

Лексичний склад «Київського псалтиря» засвідчує синонімічні ряди переважно в межах церковнослов’янської лексики. Деякі з церковнослов’янізмів, можливо, з’явилися вже на південноруському Грунті. Це, зокрема обаче «однак», «проте» (обаче ωчима своима смотриши, 28), вселитисА «вселитися» (вселиласА бы въ адъ дш̃а моıа, 132), пєрвєнєць «первісток» (и поби всАкъ пєрвєнєць в зимли єгипєтьстЂи, 109) та ін. Названі слова досить широко представлені в давньоруських пам’ятках київського походження. Слово обаче фіксує Остромирове євангеліє, 13 слів Григорія Назіанзина XI ст., «Руська Правда» Володимира Мономаха (Ср., II, 499); вселитисА також представлене в Остромировому євангелії, в обох Святославових збірниках Григорія Назіанзина. XI ст.

Такі слова, як желаньє «бажання», сиръ «сирота», слана «іній» і подібні, наявні в пам’ятці, приходили на Русь, очевидно, зі слов’янського півдня, поповнюючи запас традиційних церковнослов’янських слів. Про це свідчить їх поширеність у давньоруських пам’ятках південного походження (Ср. І, 848; III, 360, 411) і наявність їx у сучасних південнослов’янських мовах (Ф., II, 40; III, 627, 666).

І все ж літератури конфесійного змісту у цей час стає значно менше. Можливо, це пояснюється й тим, що Київ і прилеглі землі втрачають безпосередні контакти з Північною Руссю, куди раніше часто потрапляли книжки (зокрема в Новгород) південноруського походження і де вони мали змогу ліпше зберігатися, ніж у пограбованій Київщині.

Після татаро-монгольського погрому руське культурне життя поступово переміщується на захід — у галицькі й волинські землі. Тут продовжувалась робота над літописами. Так, остаточна редакція Галицько-Волинського літопису припадає на 1292 р. 1 З мовного погляду частина літопису, написана до 1260 р. (галицька), відрізняється від тексту пізнішого походження (волинська частина). Якщо в першій частині переважають неповноголосні форми слів, то в другій частині вони є винятком 2; у першій частині поряд із руським ж в окремих лексемах уживається також церковнослов’янське жд (надежда поряд з надежа), у другій виступає тільки ж 3; галицька частина віддає майже повну перевагу лексемам з церковнослов’янським щ (нощь, немощь), волинська — лексемам з ч (ночь, помочь)» 4; лексичних церковнослов’янізмів у першій частині також значно більше, ніж у другій 5. У літопису, особливо в його галицькій частині, дуже багата синоніміка. Ось слова й вирази для поняття «втеча»: возбЂчи, наворотити конь на бЂгъ, навратитися на бЂгъ, направити конь на бЂгъ, побЂчи, поскочити, увратитися на бЂгъ, устремитися на бЂгъ 6. Деякі слова фіксуються у Галицько-Волинському літописі вперше. Це, наприклад, дЂлъ «перевал», лозина (збірне від лоза), отьчичь «спадкоємець», подЂлъ «поділ», пристанокь «пристановище», ровень «рівнина», численница «цифра», полохий «заляканий», слЂпоокий, гордЂти «пишатися», доволЂ «досить» та ін. 7 А.І. Генсьорський відзначає стилістичну відпрацьованість літопису, яка в окремих місцях «піднімається до висот поезії і майже переходить у художньо-літературний стиль». Так, наприклад, описано «знамение» під 1249 р.: «Не дошедшимъ же воемъ рЂки Сяну, сосЂдшимъ же на поли воружиться, и бившу знамению сице надъ полкомъ: пришедшимъ орломъ и многимъ ворономъ, яко оболоку велику, играющимъ же птицамъ, орломъ же клекьщущимъ и плавающимъ криломы своими и воспромЂгающимъся на воздусЂ, яко же иногда и николи же не бЂ, и се знамение на добро бысть (c. 532)» 8.







1 Генсьорський А.І. Галицько-Волинський літопис (лексичні, фразеологічні та стилістичні особливості). — К., 1961. — С. 6.

2 Там же. — С. 9—10.

3 Там же. — С. 42.

4 Там же. — С. 42—43.

5 Там же. — С. 48.

6 Там же. — С. 54.

7 Там же. — С. 86-94.

8 Там же. — С. 229.







У цьому ж, як про це пише М. Грушевський, «перед нами дійсно не літопис, а повість в повнім значенні слова, як ті... київські воїнські повісті XII в., тільки в небувалім — після «Повісті временних літ» — розмірі: цілого півстоліття. З сього боку вона становить дуже інтересне явище, унікат нашої літератури. Вона свідомо ставить собі літературні, навіть естетичні завдання: можливо живо і глибоко, емоціонально закріпити в уяві читачів постаті своїх головних героїв і найбільш чулі, героїчні, взагалі ефектовні ситуації — на протязі цілого півстоліття... Відповідно тому ціла манера повісті сильно імпресіоністична. У автора зовсім нема того любування в широкім, багатім, многословнім стилі, який нас чарує в повісті про Ізяслава, найкращій дружинній повісті XII в. В галицькій повісті більше нервового пафосу «Слова о полку Ігоревім», його нахилу до окремих яскравих імпресіоністично взятих образів» 1. Така творча настанова автора не могла не позначитись на синтаксисі галицької частини літопису. М. Грушевський відзначає «безконечне нагромадження дієприкметників» як спеціальну прикмету стилю цього твору 2, напр.: СтрЂльцем же стрЂляющим, оружником же не бывшимъ съ ними, прибЂгшимъ же у ворота, друзии же нарвернувшася, многим же летЂвшим друг на друга, бЂ бо ледъ ползокъ (ІЛ, 552). Цей же дослідник звертає увагу на певну ритмізацію тексту:




Князю бо же обличившю Жирослава, изгна и отъ себе,

якоже изгна Богъ Каина отъ лица своего,

рекы: проклять ты буди, стеня и трясыйся на земли,

якоже раздвиже земля уста своя

приняти кровь брата твоєго! (499) 3.




Чимало в цій повісті афористичних виразів типу: Соцкий Микула рече: «Господине! не погнетше пчелъ меду не Ђдать» (509); Данилови же рекшю: «Подобаеть воину устремившуся на брань или побЂду прияти или пасти ся оть ратныхъ» (515); РЂша Прузи Ятвяземь: «Можете ли древо поддержати сулицами и на сию рать дерзнути?» (540) та ін. 4







1 Грушевський М. Історія української літератури. — Т. 3. — С. 144.

2 Там же. — С. 145.

3 Там же. — С. 146.

4 Там же. — Т. 3. — С. 148.







У фразеології галицької частини літопису відчувається залежність від біблійних сталих виразів. Пор.: Предалъ Богь врагы наша в руку ваю! (ІЛ, 502) — І дав Господь, Бог Ізраїля, Сихона та ввесь народ його в Ізраїлеву руку, — вони побили їх (Книга суддів, 11, 21).

Стиль волинської частини літопису стоїть ближче до київських повістей XII ст. і до «Слова о полку Ігоревім». Подібні тут, зокрема, порівняння, напр.: на НемизЂ снопы стелють головами (СПІ, 35) — а друзии падахоу c мостка. в ровъ. акы сноповье (ІЛ, 853); и поидоша полци Половецьстии. аки борове (ІЛ, 254) — бАхоуть бо полчи видемиємь акы боро†велицЂи (ІЛ, 866).

У волинській частині представлене і ділове письмо: дві грамоти (заповіти) князя Володимира на ім’я брата свого Мстислава і своєї дружини Ольги, а також грамота князя Мстислава на ловче від жителів Берестя.

Отже, Галицько-Волинський літопис — пам’ятка унікальна. Можливо, від тих часів збереглися й інші літературні твори, оскільки Галичина й Волинь XIII—XIV ст. були осердям руської культури, але, на жаль, вони не виявлені. Як пише М. Грушевський, літературно освічених галичан та волиняків стрічаємо на різних ієрархічних позиціях Великоросії, але від тих книжних скарбів, які вони мусили приносити з собою до своїх нових столиць, не зосталося нічого, крім сеї дорогоцінності — Галицько-Волинського літопису» 1.







1 Грушевський М. Історія української літератури. — Т. 3. — С. 243.







На кінець XIV ст. українські землі входили до складу кількох держав. Більша частина території України, а саме: Київщина з Переяславщиною, Чернігівщина, Волинь і північно-східне Поділля — входили до складу Великого князівства Литовського, Галичина й південно-західне Поділля були захоплені Польщею, частина подільських і галицьких земель (Буковина) відійшла до Молдавського князівства, Закарпаття було під владою угорських королів.

Політична, економічна і культурна роз’єднаність українських земель не сприяла виробленню єдиної літературної мови: місцеві риси характеризували писемні тексти з Волині, Середньої Наддніпрянщини, Галичини і, звичайно ж, Молдавії.

Головним репрезентантом української мови XIV — першої половини XVI ст. стають юридичні документи: дарчі і купчі грамоти, заповіти і под. їхня мова — це колишній «низький» стиль літератури Київської Русі. Проте ця мова, як губка, вбирала в себе місцеві українські і засвоєні іншомовні елементи, все далі відходячи від церковнослов’янської традиції.

І все ж церковнослов’янська мова не здавала своїх позицій: точилася постійна боротьба між церковнослов’янськими і живомовними елементами. Це відображалося насамперед у графіці. Староукраїнська мова того часу не розлучалася з традицією уживання таких літер, як Ђ, ω, Ж, А, хоч могла б використати (і робила це) для передачі відповідних звуків літери и, о, у, ıа.

Графічна система грамот у різних регіонах варіювалася. Так, у грамотах XV ст. з Центральної України зовсім не вживалися юси (правда, до наших днів дійшли не оригінали документів, а їх копії), в галицьких і волинських грамотах Ж відсутній, а А виступає або на місці етимологічного ę* (кнА[з] 1, землА, зАть, мЂсАць, тисАча) або ж як /а/ з попереднім пом’якшенням приголосного (днА, досмотрАть, дАдА, жАловали); що ж до молдавських грамот, де найповніше виявляє себе церковнослов’янська традиція, обидва юси вживаються, але якщо Ж виступає переважно в своєму природному значенні (єдиносЖщнаа, бЖдет[ь], пЖтевех[ъ]), то А переважно позначає м’якість попереднього приголосного перед /а/ (хотарА), сполучення /йа/ (боАрин, хр̃[с]тїАнского) або навіть виступає замість Ђ (вАрному, прА[д], въсА[м]).







1 Усі приклади наводяться у тому написанні, в якому вони засвідчені у виданнях: Грамоти XIV ст./ Упорядкування, вступна стаття, коментарі і словники-покажчики М.М. Пещак. — К., 1974; Українські грамоти XV ст./ Підготовка тексту, вступна стаття і коментарі В.М. Русанівського. — К., 1965.







І хоч фонетична й морфологічна системи української мови у грамотах, здається, повністю перемогли, але традиційна система письма часто це приховувала. До того ж такі традиційні церковнослов’янські риси, як щ замість східнослов’янського ч, жд замість ж та є замість о на початку слова, інколи виступають у тих самих словах паралельно: помочь — помощь, будучии — будущий, тисяча — тысАща, сущь, творясчыхъ; рожества — рождества; озера — єзера. Українські фонетичні риси, закамуфльовані традиційним письмом, виступають все ж значно виразніше, ніж у попередній період. Цьому сприяла і та обставина, що тогочасна українська літературна мова була представлена переважно діловими документами, тобто «низьким», або іншими словами, «розкованим» стилем.

У мові грамот панує повноголосся (берег, болота, веременьемъ, городъ, володети, стороною — страна[мъ]), в на початку слова послідовно чергується з у /оу/ і навпаки (всякій — усАкии, вси — оуси, внучатомъ — оунучАтом; оучинила — вчинила, оужитки — вжитки, оударилъ — вдарилъ), на місці етимологічного Ђ уживається е (частіше) або и (вЂчные — вечные, всЂмъ — всемъ, всимъ, всЂхъ — всихъ, дЂтем — детемъ — дитемъ, свЂдци — свидци, рЂцЂ — рЂци); очевидно, впливом такого поширеного в той час явища, як перехід /о/, /е/ в /і/ у новозакритих складах, пояснюється поява таких форм, як всюмь; літера Ђ нерідко виступає замість етимологічного и: наши — нашЂ, никоторою — нЂкоторою, послуси — послусЂ, привЂсили — привЂсЂли, судЂчь — суфікс -ичь і под.), етимологічні е та о найчастіше позначаються відповідними їм літерами, а проте непоодинокими прикладами засвідчуються випадки переходу їх у монофтонг — можливо, й не повністю переданий дифтонг, — що передається літерою у, часто з пом’якшенням попереднього приголосного (грошювъ, глинарюмъ, королювъ, нюмъ, своюи, торгувлА, чтюнъ); етимологічне е інколи передається літерою и (шисть, потрибно); /е/ після шиплячих досить послідовно переходить в /о/, особливо в суфіксах пасивних дієприкметників під наголосом (женою — жоною, нашею — нашою, прирожоный, уложона, чотыриста, ничого, жонъки, чоловєкъ), утверджується середнє /и/, що засвідчують такі приклади, як млына, могыла, памАтаты, пожиткы, прыдаємо, чынимъ, нашымъ, чтучы, початы, не далы); середнє /и/ було наближене до /е/ (чирвоный); трапляються випадки відпадіння початкового /і/ і, навпаки, поява протетичного /в/ перед голосним (вовса, Родивона, вотнıал, воны); сполучення ър, як і в сучасній українській мові, дає рефлекс ри: кривавої.

У консонантизмі слід насамперед відзначити появу нового звука /ґ/, який прийшов в українську мову разом зі словами іншомовного походження; передавався він у цей час буквосполукою кг: буркгомистру, кгвалть, кгды, кголдова[т] (і голдовати), кгрунть, довкговдъ; звук /ц/ переважно м’який: истцю, истця, околицю, о[ть]цю (і отцу), половицю, самодержець, дворець та ін.; між /з/ і /р/, як і в мові Київської Русі, з’являється вставне /д/: уздрАть.

У морфології більш-менш регулярно проглядаються ті риси, які в давньоруській мові були спорадичними або ж були відсутні в інших східнослов’янських мовах.

В іменнику це чергування /г/ з /ж/ у давальному відмінку однини сучасної першої відміни (дорозе, слузЂ), закінчення -ею в орудному відмінку однини цих же іменників, вживане після м’яких і шиплячих приголосних (душею, землею); у родовому відмінку однини іменники чоловічого роду, особливо односкладові (не тільки колишніх ŭ-основ) поряд з традиційним закінченням -а часто приймають закінчення -у: листу, меду, лану, року, скарбу, темьıану, хоч леса; у давальному відмінку цих же іменників нерідко трапляється закінчення -ови/-еви: господареви, жидови, зАтеви, кгвалтови, листови, львови, манастыреви, ивашкови, королеви; у називному множини назви осіб, належні до чоловічого роду, можуть виступати із закінченням -ове/-еве: жидове, панове, писареве, попове, поповичове, послове; цікаво, що поряд з формою люди тут уже свідчиться люде.

З особливостей відмінювання прикметників треба відзначити, що в родовому відмінку однини чоловічого роду інколи дає себе знати традиційне церковнослов’янське закінчення -аго (лоеваго, неумытнаго, хр[с]толюбиваго), хоч воно в цей час уже сприймається як глибока архаїка — переважає українське закінчення -ого (цЂлого, литовского, милого, милостивого, написаного, ночного); у родовому відмінку однини прикметників і прикметникових займенників, уживаних в жіночому роді, виступає закінчення -oЂ/-еЂ, -oi/-ei, що вірогідно позначають /і/ з попереднім /й/: кривавоЂ, мокроЂ, молдавскоЂ, нашеі, никакоЂ, освЂценоі, рускоЂ, вашеЂ.

З дієслівних форм найцікавішими є інфінітив, третя особа однини й множини теперішнього/майбутнього часу, перша особа множини теперішнього/майбутнього часу: всі вони є прямим продовженням мови давньокиївських часів. Форми інфінітива з дієслівною основою на /г/ або /к/ з приєднанням до них суфікса -ти змінюють цей останній на -чи: помочи, ω[т]веречи, насЂчи, рЂчи; у третій особі однини й множини теперішнього/майбутнього часу дієслова приймають здебільшого м’яку флексію -ть: имаеть, молвить, належить, пишеть, побЂгнеть, хочеть, оузрить, будеть, можеть, везеть, дадуть, живуть, знають, мають, приЂдуть, проорють; у першій особі множини в цих же дієсловах часто виступає закінчення -мо поряд з традиційними -мъ та -мы: даємо, продаємо, слуб[о]уємо, хочемо, познаменуємо.

У наказовому способі використовується частка нехай: Нехай оть тыи вси вышеписаныи земли и сЂножати и гай и прудъ держить — П., 9, 25. Будівельним матеріалом для нинішнього майбутнього синтетичного часу послужили словосполучення, до складу яких входили дієслово ıати (имати) в особових формах теперішнього часу й інфінітив як носій основного значення: имаю дати, не имаю волочити, имаю заступати, имаеть платити, имаемъ давати, мають увезатисе. У грамотах була досить поширена форма давноминулого часу: послалъ был, были позычили. З’являються синтетичні форми майбутнього часу: иматиму, битиму 1.

Даниною минулому є вжита в одній із грамот (присяга на вірність луцького намісника Федора Даниловича польському королеві, бл. 1386 р.) форми двоїни: Се Азъ федоръ данильевичь. исъ братомъ своимъ михаиломъ дала єсва правду... мы два исъ братом моимъ цЂлуєва кр̃сть — П., 34, 65.

Серед синтаксичних форм українських грамот треба відзначити розширення кола сполучників (абы, абыхомъ, абыхмо, але, кгды, иж) і появу віддіеприкметникової безособової форми на -но: а то все куповано, твоıєми пЂнАзми — П., 38, 72.

Лексика українських грамот, звичайно, специфічна. Вона значно бідніша, ніж лексика літературних творів попереднього періоду, особливо високого стилю, на якому позначився візантійсько-болгарський вплив. Але в одному аспекті ця лексика все ж багатша — на власне українські і на запозичені із західних мов слова. На основі східнослов’янського кореневого й афіксального складу в мові українських грамот розвиваються і набувають поширення такі слова, як бачити 2, борзость «швидкість» (від д.-р. бързъ), братаникъ «син брата», буковина, бЂлиця «шкурка білки як товар», вага «прилад для зважування», важити, валило «млин-сукновальня», вбачити «зважити (на що)», великость, веснина «збіжжя, посіяне весною»,







1 Грунський М.К., Ковальов П.К. Нариси з історії української мови. — Львів, 1941. — С. 215.

2 До слів, які вживаються в сучасній українській мові в тій же фонетичній формі і з тим же значенням, тлумачення не подаються.







вжити «спожити що-небудь», вжитокь, виновати «звинувачувати», вольность «звільнення від певних повинностей», волАны «селяни, звільнені від повинностей» (опроче волАнъ што на воли сЂдАть — П., 38, 72), всказати «сповістити», «повідомити», вспытати «запитати», встАгати «вимагати сплати», втискь «утиск», входы «право вільного вступу в господарські ліси і води», выгонъ, вызнавати «офіційно повідомляти, заявляти», вымелокъ «оплата за помел зерна», выслуга «земельне володіння, одержане за службу», выходъ «оплата феодалові за право виходу із села або переходу до іншого господаря», глинарь «особа, що обмазує глиною хату», головное «штраф за вбивство», господарство «держава», грабити «описувати майно», гребля, гырло, данина «дарування, надання», дЂдизна (також дЂдичь, ДЂдичьство), дисный «нині діючий», добытокъ «худоба», «товар», добродЂйство, дозволити, допомагати, дорадитися, дорозумЂти «довідатися», достатокъ, дяковати, забороняти, завишенье (печаті), завЂдати «відати (чим)», загинути, займище «недавно освоєна ділянка землі, що знаходиться віддалік від інших земель», закопъ «рів з насипом», залежати, залежность, замежокъ «смуга землі за межею», зброя, землАнинъ «особа шляхетного стану, що посідає земельну власність», иншій, колода «міра місткості рідких і сипучих тіл», копецъ «межовий знак у вигляді насипного горба», корец «міра місткості», материзна «спадщина по матері», мочило «копанка, озерце, взагалі місце для мочіння конопель, льону», мЂрка «одиниця виміру сипких речовин», надЂя, належати, намолва «намова», нащадокъ, новина «вперше зорана земля», обора «огороджене місце для худоби», озимина, осадити «поселити», охаба «вічне володіння», повЂтъ «одиниця адміністративного поділу», податокъ «грошові й натуральні збори з тяглих людей», повинности, прорва, полЂпшивати та ін. З’являються нові слова для позначення абстрактних понять (личба, зарука, лагода, згода, пригода), виникають узагальнюючі слова в ономастичній лексиці (прузвище).

В українських документах поширюються слова, що виступають порівняно з давньоруськими у видозміненій фонетичній формі відповідно до звукових законів народнорозмовної мови: бчола (зам. пчела), вольшина «вільховий лісок» (зам. ольшина), вотнина (зам. отнина) і под. Набувають поширення два типово українські словотвірні типи із суфіксом -щина: на позначення земель за назвою власника або її адміністративного центру (василевщина: Игнат дє[р]жить землю василє[в]щину — 1471, ССУМ, І, 153) або на позначення податків (вєрховщина, воловщина, головщина). Назви лісів і гаїв за панівним деревом утворюються за допомогою суфікса -ина: вольшина «вільховий ліс», дубина «дубовий ліс» і под. Поширюються узвичаєні в Україні особові імена, похідні від спільнослов’янських: Ванько (від Іван), Васко, Васюта, Вахно (від Василий), Ганка (від Анна), ГлЂбько (від ГлЂбъ), Григоръ, Hrydko, Гринко, Гринь, Грицко, Гриць, Гришко (від Григорий), Данко, Дашко (від Данило), Дмитро (від Дмитрий) та ін.

У ділову мову проникають локальні назви, пов’язані з діалектними особливостями певних територій: верховина «верхня течія ріки» (А перешедши верховину Ровця, на другую сторону той верховины, засталисмо пана Максыма Тышковича, который повидилъ, же одъ той верховины на полудень у право грунтъ мой, а в лево лисъ Мыховъ — 1430, ССУМ, І, 166), грунь «пагорок» (Тамъ мы... дали и потвръдили єсми ємоу... млин на матки Малом БахлоуєцЂ, и пасикоу на конєц грунЂ от Шавковци, на потока КръницЂмъ — 1458, ССУМ, І, 267), дидка «мати батька або матері» (мы Стефан воєвода... знамєнито чиним... ожє прїидо(ша)... Тома и сестра єго... и продали сво[ю] правоую отнину, що била дидки их ИлЂни — 1489, ССУМ, І, 300), дЂлъ «гірський хребет» (ділить гору пополам), а також перевал (а хотарь... по краи буковины дЂломъ доловь до валу — 1392, ССУМ, І, 337), криничина «місцевість, багата джерелами (тог[д]Ђ єсмо выиха[л]и исъ зємлАны... оучинили єсмо имъ границю повыше манастырА свАто[г] михайла. прєзь криничину — 1404, Р., 37); полонина «гірське пасовище» (а тоє сєло... имЂють. на(м). давати. подлу[г]. пра[в]. волоско[г]. ты то доходы. што[ж]. c по[ло]нинъ аю[т] (?) — 1424, P., 54) та ін.

З часом кількість регіоналізмів у мові українських грамот зростає, поповнюючи собою засоби загальнонародної номінації. Ось кілька прикладів з актів місцевого самоврядування села Одрехови, що в Прикарпатті: живина «худоба» (живина тота теди то при ва[с]ку при дЂдоу оставає — серед. XVI ст., АО, 5), маца «міра сипких речовин» (а тєпє[р] да[л]ем на трє[х] нєдєлА[х] мацоу пшеницЂ на погроубь — 6), стрьткь «дядько по батьковій лінії» (єсли бы пришло на прода[и] тому то фєдорови ролА тота а дЂти бы иванови дужЂ суму таковую о[д]ложи[ти] стрыкови своє[му] — 1574, 14). Проте цей процес не був нескінченним: поступове формування мовного узусу обмежувало введення вузьколокальних слів у літературну мову.

Поширеним засобом розвитку лексики староукраїнської мови був семантичний зсув. Так, у грамотах слово боронити поряд із давнім значенням «заважати, чинити перепони» і «захищати» розвиває нове — «забороняти» (И тые Токаревскіе рекли: мы дей вамъ не боронимъ стада господарского паствити тамъ — 1495, ССУМ, І, 113); іменник братьство із сфери монастирського життя поширюється на розвиток ремісництва і входить до складу сполучень типу братьство мєстьскоє, тобто об’єднання ремісників однієї або близьких професій, цех (ССУМ, І, 121); розширює коло значень слово вина: якщо в давньоруський період воно означало провину, звинувачення, пеню (Ср., І, 258-259), то в мові українських грамот це слово набуває ще ряду термінологічних значень — «грошовий штраф», «судова справа», «оплата за суд», «позичені гроші, борг» (ССУМ, І, 173-174); слово воєвода, яке в старокиївській мові позначало воєначальника військ певного князя, в староукраїнських грамотах уживається як верховний титул правителів Молдавського князівства та їхніх синів, а також виступає в значенні «намісник польського короля або великого князя литовського». Багато нових значень одержують загальновживані слова у зв’язку з їх функціонуванням у мові ділових документів; так, вивести набуває значення «вилучити, звільнити з-під чого» (мы оуставляємь съ своими паны гдє боуде[т] знайдєны боудоуть в сєлє[х] алюбо в мєстє[х] нємєцькы[х] имають быти инАты и вывєдєни а имають быти по[л]скымъ правомъ осоу[же]н[и] — XV ст., ССУМ, І, 212), выправити «вимагаючи, дістати», «видобути» (а такъже коли быхомъ имъ жолъду нє поплатили и щькодъ тогды имъ поволєваємь (!) и тымъ што суть c ними насъ оупоминати намъ лаАти нашихъ купцехъ брати нашихъ людехъ доколи свои записъ о[т] нихъ выправимы — 1433-1443, ССУМ, І, 220), высветлити «з’ясувати, вияснити» (а... ижє мы доброую <з>авжды мЂли єсмо яко и ныне мамы волю тако яко коро[л] хрестья[н]<с>кии коу покоєви а коу єдності а справедливосте нашоу вьісвєтли[в]ши о[т] ровности нє хочє[м] cА выламавати вартуючисА розлиянья <к>рови хрєстьянскои — 1447-1492, ССУМ, І, 220), выстояти сА (про маєток) «перейти у власність кредитора за давністю користування» (ИмЂнїя дЂди[ч]но которыи [ж] то оу пєнАзА[х] запїсоують нєкоторы[х] оу наши[х] сторона[х] дЂржано до и̃і лЂ[т] а потомъ сА выстояло — XV ст., ССУМ, І, 222), завЂзовати сА «зобов’язуватися до чого-небудь» (оучинили є[с]ми... доброво[л]но сА завЂзоуючи... голдъ прЂ(д)реченныи... на кажды[и] ча[с] ховати — 1436, ССУМ, І, 373), завЂсити «відкласти, відстрочити» (О дЂтЂ[х] што[ж] нє маю[т] лЂ[т] розоумоу своєго а боудоуть на соуд позваны имаєть имь соу[д]я ро[к] завЂсить и запи[с] до лЂ[т] розоумоу ихъ — XV ст., ССУМ, І, 373), завЂзка (завіска) «грошове забезпечення на користь правителя або його урядників у випадку порушення однією із сторін укладеної угоди» (а кто сЂ покуси[т] тєгати бу[д] оу которы[х] днє[х] и часо[х] ...то[т] тогди да заплати[т] завЂзкоу ξ рубли срєбра чистого — 1474, ССУМ, І, 373), кмєть «незакріпачений оброчний селянин з правом виходу» (а и гдЂ коли слоужєбникъ бєрє[т] волы а па[н] свои[м] сєло[м] и зъ свои кмєти боронить а не хочє[т] выда[т] тогды на[м] маєть заплатить винЖ — XV ст., ССУМ, І, 478), ламати «порушувати, не дотримуватися угоди» (ВЂдомо то єть [!] всємъ присылалъ да (!) на[с] Бг̃омолєць нашь архима[н]дри[т] Пєчє[р]скїи c Кієва и вся братїя мн̃[с]тыря пєчє[р]ского... жалуючися на митрополита кїєвского и всєя роусїє што[ж] и[м] насилїє чини[т] и права имь давные и [з]вєчистыє ламати хоще[т] — 1481, ССУМ, І, 538), невЂста «доросла особа жіночої статі» (коли моужь жєнє оумрєть тогды жона всє именїє своє брала, а оу томъ дЂти шкодила мы оуставлАє[м] и[ж] такая нєвЂста имЂеть изостать прї жївотїнЂ и прї винЂ — XV ст., ССУМ, II, 33), объихати «об’їздивши якусь територію, визначити її межі» (прыйшовши передъ насъ... Карпъ Ивановичъ... покладалъ пєрєдъ нами лыстъ... дворанъ нашихъ... што єсмо имъ пєрвєй сего велилы именя єго Мыкулинскіє объихати — 1430, ССУМ, II, 71), позвати «подати позов, судову скаргу на кого-небудь» (а сє АЗЪ. па[н] .пєтрашь. староста, галицкыи ... свЂдчю то ... ижє пришєдь передъ ma. васко мошєнчичь. и позваль. коундрата борєничА. ω границю. ω вашичиньскоую — 1401, Р., 36), тАгатисА «брати участь у судовій розправі» (туть будеть судъ тАгатисА ис королемъ — 1352, II, 14) та ін.

У літературній мові нарощується запас характерних фразеологічних зворотів. Це, наприклад, бъчолы дєрти (ССУМ, І, 134), быти у вене «володіти майном, одержаним у віно» (139), быти оу соромотЂ «бути позбавленим честі» (140), на бЂгъ повернути са «кинутися тікати» (148), седити на вдовим столци «залишатися вдовою щонайменше протягом шести місяців після смерті чоловіка, щоб не втратити права на віно, яке залишив чоловік» (II, 332), вЂдати дати «повідомити» (І, 227), головою заплатити (248), горла избавити (251), дєржати оу пра†«поводитися з кимось згідно з законом» (297), оу ласцЂ держати «ласково, з прихильністю ставитися до кого-небудь» (539), дорости лЂтъ (320), мати за собою «бути одруженим» (435), имати над собою «підкорятися кому-небудь» (там же), мати твердость «мати законне право» (там же) та ін.

Українська й білоруська донаціональні мови постійно підтримували літературно-писемні контакти з чеською й польською мовами. Через західнослов’янське літературне джерело в українську мову (як і в білоруську) вливався потік латинізмів, германізмів і власне західнослов’янізмів, напр.: броваръ (ст.-п. browar, свн. brouwer), будованє (ст.-п. budowanić від budouwać, що розвинулося на базі buda, очевидно, від свн. boude «шалаш», «намет»), боургаръ (свн. burger «житель міста»), боуръмистръ (ст.-п. burmistrz, burgmistrz, свн. bürge-, burge-, byrgermeister), бытлєнє «репутація» (ст.-ч. bytelnost/bytedlnost, ст.-п. bydlenie), варовати сА «остерігатися» (ст.-ч. varovati se), власност (ст.-ч. vlasnost, ст.-п. włostność), воитъ (ст.-п. wójt, свн. voget, лат. vocatus, advocatus), вымЂнити «відмітити», «відзначити» (ст.-п. wymienić), габати «напастувати» (ст.-п. gabać), гетман (ст.-п. hetman, ст.-ч. hejtman, схсн. hetman, свн. häuptmann), глейтовати «гарантувати безпеку охоронною грамотою» (ст.-ч. glejtovati, ст.-п. gleitować, свн. geleiten), голдовати «присягати на вірність» (ст.-ч. holdovati, ст.-п. hołdować, свн. holden), грунтъ (ст.-ч. grunt, ст.-п. grunt, свн. grunt), доконати (ст.-ч. dokonali, ст.п. dokonać), домнивати сА «думати, припускати» (ст.-ч. domnivati se, ст.-п. domniewać się), досытьоучинєнїє «відшкодування» (ст.-ч. dosti učiněnie, ст.-п. dosyćuczynienie), єднати «погоджувати що з ким» (ст.-ч. jednati, ст.-п. jednać), єднота «єдність, згода» (ст.-ч., ст.-п. jednota), жолдъ «оплата найманим солдатам» (ст.-ч. žołd, ст.п. żołd, свн. solt), жолнер «солдат» (ст.-ч. žoldněř, ст.-п. żołnierz), завитє «остаточно» (ст.-п. zawicie), замєшкати (ст.-п. zamieszkać), зацний «належний до благородного стану, шляхетний» (ст.-п. zacny), зрада (ст.-ч. zrada, ст.-п. zdrada), каплица (ст.-ч. kaplice, ст.-п. kaplica, лат. capella), квитацыя і квитанція «письмове доручення про видачу з митного збору певної грошової суми» (ст.-п. kwitacja, лат. quitatio), кєліхъ (ст.-ч. kelich, ст.-п. kieliech, свн. kelch, лат. саііх), конати сА «відбуватися» (ст.-ч. konati se, ст.-п. konać się), коштъ «ціна», «зусилля» (ст.-ч. košt, ст.-п. koszt, свн. kost(e)), маршалок «службова особа» (ст.-ч. maršálek, ст.-п. marszałek, всн. marschalc), цмынтаръ «цвинтар» (ст.-п. cmentarz, лат. caemēntērium, caemeterium, гр. κοιμητήριον під впливом лат. caementum) та ін.

Досить помітними є запозичення, що означали звання, чини і сани службових осіб — світських і духовних, — належних до структури польського суспільства: маршалок, подкоморий та ін. Набуло поширення слово панъ (п., ч. слв. pan <* gьpanъ — давньоіранське запозичення).

Чужі слова проникали в літературну мову також із розмовних української та білоруської мов. Частина з них потрапляла в обидві мови з польської, а також через польську (або й безпосередньо) з німецької: баволна «бавовна» (ст.-п. bawełna, ст.-ч. bavlna, свн. baumwolle), быдло «худоба» (п. bydło), вшитокъ «увесь» (ст.-п. wsztytek), гандель «торгівля» (ст.-п. handel, свн. handel) і под. Польський вплив на українську ділову мову XIV-XVI ст. виявляє себе по-різному в галицьких, подільських і власне польських, але написаних по-українському грамотах, з одного боку, і у волинськокиївсько-литовських — з другого.

Так, для галицьких грамот характерний насамперед певний польський «фон» — деякі слова, запозичуючись, набували східнослов’янського фонетичного оформлення (у них з’являється повноголосся, носові звуки замінюються неносовими, замість сполучення dz виступає ж і под.), напр. вдоложь (Р., 1404, 33; 1400, П., 80), твєржа (1386-1418, 18; 1388, 44) і под. Проте слова нерідко запозичуються й у польському фонетичному і словотвірному оформленні, пор.: велЂ (1412, P., 44; 1414, 38), круль (1434, 71; 1435, 72); кторый (1394, П., 29; 1404, P., 37, 38 та ін.). Крім того, тут уживаються слова, характерні для польського правового і церковного устрою: арцибискупъ (1415, P., 47; 1433, 66), бискупъ (1398, П., 75), буркгмистръ (1339, П., 77), буръкрабъ (1434, P., 71), волАнє (Варш., VII, 686), гофмистръ (1394, П., 64), плебанъ (1411, P., 43) — з польського pleban, що від лат. plebanus, в основі якого лежить plebs, plebis (Br., 417, Mach., 378), оурАдникъ (1413, P., 45; 1421, 52; 1435, 72) — від urzędnik, що в свою чергу від ч. úřad. Значну частину запозичень становлять згадувані вже юридичні терміни типу доконати, нагабати, оуморити і подібні, що не набули поширення в документах із Київщини, Волині, Білорусі й Литви.

До східнослов’янської лексики, показової переважно для документів з північної України й Білорусі, можна віднести такі, як бочка в значенні «площа землі, міра якої визначалась бочкою засіяного на ній зерна» (ССУМ, І, 116), вкупе «разом» (вкупе зъ сынклитомъ нашимъ — 1322, 178), вЂлми (мы ислюбуємъ тоть миръ дєржати вЂлми твєрдо — 1352, P., 3), нАтство (ятьство), «стан позбавлення волі» (выбавили ma... ис того нАтства — 1435, Р., 72), обаполъ «з обох боків» ( у значенні прийменника) (ωбаполъ бугу — 1376, Р., 11; обаполъ немна — 1387, П., 40; обаполъ улицы — 1389, 49), пошлина «податок грішми або натурою» (1387, П., 40), оттуля «звідти» (1387, 40), пашнА «орна земля», «пашня» (ССУМ, II, 131), поуща «густий ліс», «лісові зарослі» (278), рожъ «жито» (297) та ін. Окремий шар становлять запозичення з польської мови, властиві тільки цим документам: заволаний «оголошений» (ст.-п. zawołany) (1445, Р., 80), мєновати «викликати поіменно, називати», «перераховувати» (ст.-п. mianować) (вєрхоу мєнованаıа мЂста — 1433, Р., 65); ласкаве склоняючисе ку менованому привилєю — 1389, П., 49), повЂть «одиниця адміністративного поділу» (п. powiat) (Радуньского повЂта земли поля и сЂножати и гаи — 1342 [?] II, 9; оу Подолской земли, оу Каменецком(ъ) повЂтЂ — 1383, 31; от мЂста до мЂста, от повЂта до повЂта, або от одное земли до другое земли — 1388, 45) та ін. Різні значення розвивають окремі слова, що позначали належність людини до певних соціальних станів, визначали її майнове становище і т. ін. Л.Л. Гумецька зауважувала, зокрема, що слово боярин у пам’ятках з території Великого князівства Литовського позначало дрібного землевласника — дворянина, згадуваного при переліку свідків юридичного акту після «князів» і «панів». І навпаки, в молдавських грамотах боярин — це великий феодал, вельможа. Такий же різний зміст у слова державца: у Польському королівстві — це помічник старости, що завідував королівським маєтком, у Литовсько-Руській державі — намісник, який управляв волостю 1.







1 Гумецкая Л.Л. K вопросу об определении значения слова в словаре староукраинского языка XIV—XV вв. // Вопросы исторической лексикологии и лексикографии восточнославянских языков. — M., 1974. — C. 56.







Українсько-білоруські грамоти засвідчують порівняно мало запозичень з мов інших народів — тюркських, балтійських, молдавської, угорської, південнослов’янських. Це лексеми, що потрапляли спершу в діалекти української і білоруської мов, а вже потім — у спільну літературну мову або в формовані літературні мови східнослов’янських народів. Серед тюркізмів слід відзначити кантарь «одиниця вимірювання ваги» (тюрк, kantar «вага» — ССУМ, І, 469), єсакь «податок натурою» (тур. jasaq — ССУМ, І, 349), орда «середньовічна феодальна держава у тюркських і монгольських народів, а також територія цієї держави» (тюрк, ordu «військо, воєнний табір» — ССУМ, II, 91), санжакъ «губернатор у давній Туреччині» (тур. sandżaq «невелика провінція» — 319), тебенка «шкіряна прикраса на кінському сідлі» (тюрк. tébéngii — 425). Литуанізми засвідчують грамоти з території північної України, Білорусі і Литви. Вони нечисленні. Це, зокрема, дякло «подать натурою від урожаю і загального прибутку в селянському господарстві, крім худоби» (лит. dúokle, dōkle — ССУМ, І, 342) і стиръта «скирта, стирта» (лит. stirta — II, 387). Запозичення з молдавської (румунської) мови можна розподілити на дві групи: 1) ті, що проникали в діалекти української мови; 2) ті, що використовувалися як терміни в мові грамот для позначення посадових осіб і згодом безслідно зникли. Серед першої групи слів можна для прикладу назвати такі, як орашанє «городяни» (рум. oras «місто» — ССУМ, II, 91), паровъ «потік, струмок» (рум. pfrau — 127), пискъ «вершина гори, верх» (рум. pisc — 148), оулмъ «берест», «в’яз» (рум. ulm — 475) і под. Через молдавську (румунську) мову в українські діалекти проникають окремі мадяризми і південнослов’янізми: оурикъ «спадкове феодальне володіння», «княжий привілей на спадкове землеволодіння» (рум. uric, мад. örök «спадщина» — ССУМ, II, 482), хотаръ «природна або умовна лінія, яка відмежовує одне володіння від другого» (рум. hotar, мад. határ — 513), градина «сад», «город» (рум. gradina, бл., серб. градина — І, 259), слатина «соляне джерело, солотвина» (рум. slatina, серб. слатина — II, 351) та ін.

Однією з ознак українського синтаксису стає вживання сполучника поки в складнопідрядних реченнях із значенням часової межі: и тая Ганка мешкала на той дЂльници мужа своєго... до тыхъ часовъ, поки пошла замужъ (1494, ССУМ, II, 177). Варіантами цього сполучника є наколи, поколЂ, поколА, поколє (ССУМ, II, 179).

В усіх східнослов’янських літературних мовах збереглися спільні для них і для більшості інших слов’янських мов первинні прийменники въ, для, до, изъ (исъ), за, къ, мєжи, мимо, на, надъ, о, отъ, пєрєдь, по, подъ, съ, оу; правда, відповідно до фонетичних і ритмікоінтонаційних особливостей української мови розвиваються і масово фіксуються варіанти цих прийменників: зу, исо, надо, одь (одо), поудъ (подо). Разом з тим помічається активне вживання вторинних прийменників, тобто прислівників у прийменниковій ролі: вниз, водле, въмЂсто, заради, звыше, зниже, напротиву, обаполъ, окромъ, пєрєжє, повєрхъ, подлє, понадь, попєрєкь, попоудь, посєрєдъ та ін. Активно проникають у прийменниково-сполучникову систему також запозичення з інших мов, переважно з церковнослов’янської і західнослов’янських: албо (альбо), але, ачьколи, водлуг, гдыжъ (кдыжь), гды, khdyby, дондєжє, идєжє, како, понєжє, пачє та ін. Активно розвивається категорія прислівника. Поряд з традиційними відприкметниковими прислівниками типу близько, вєрнє, вєньно, вирно, давно, далеко, добрє (добро), дївно, высоко, долго, должно, достаточнЂ, конєчно (конечнЂ) конно, криво, надобно, низко і под., уживаються нові, утворені від прикметників, що розвинулися на південноруському ґрунті або були запозичені з близькоспоріднених мов. Це такі, як безпечне, безправне, вдячно, велико, вЂчисто, доводливо, єдностайно, збройно, закладнЂ, заровно, знакомито, значне, зраднє, справно, непожиточне, непорухомо, непорушанно, нерухомо, нешкодно, потаємно та ін. Прислівники, утворені на базі сполучення імені з прийменником, мають рухливіший склад. Поряд з давніми в вЂкы, до вЂка, навЂкъ, вгору, влево, въ дроугоє, горою, горЂ «угору», дома, домовъ, замоужъ, наверхоу, навЂрхъ, навЂкъ, направо і подібними, уживаються українські новотвори вєрхомъ «горою», въ вєрхоу, въ готовє «напоготові», въ день, въ єдно «одностайно», кгвалтомь, додому, досыть, заєдно, за мЂсто «замість», нагору «вгору», на долЂ «внизу», напослиде, ниотколЂ і под.

Безпосередні традиції ділового стилю давньокиївської мови, трансформованого на українському (також білоруському) грунті, продовжувались і розвивалися у мові ділових документів Великого князівства Литовського, де ця мова в силу історичних умов стала офіційною в урядових канцеляріях. Навіть у XVI ст., коли з підкоренням Литовського князівства Польщею українська літературна мова уже не тільки в Галичині, але й на всьому просторі її поширення стала зазнавати польського впливу, Литовський статут 1588 р. вимагав: «Писар земский маеть по руску литерами и словы рускими вси листы, выписы и позвы писати, а не иным языком и словы». З 1529 р. скрізь в Україні постають актові книги — гродські і земські. Сюди вписувалися різні акти — судові, мирові, тестаменти, договори, дарчі, закладні, купчі і под. Зразком для урядової української мови були чеські актові книги, звідки взято й саму форму цих актів 1. «Руська мова», як тоді називали офіційну мову Литовського князівства, була по суті спільною мовою українців і білорусів, становлячи в цілому факт історії літературних мов обох народів 2.







1 Огієнко І. Українська літературна мова XVI-го століття. — С. 126.

2 Див. про це також: Булаховський Л.А. Питання походження української мови. — К., 1956. Плющ П.П. Начальний этап формирования русского национального языка // Науч. зап. Ленинградского гос. ун-та. — 1961. — С. 220. Гумецька Л.Л. Уваги до українсько-білоруських мовних зв’язків періоду XIV—XVII ст. // Дослідження з української та російської мов. — К., 1964. — С. 252—258.







Немає сумніву в тому, що протягом XIV—XV ст. в Україні тривала робота щодо збагачення церкви богослужбовими книгами: переписувалися євангелія, псалтирі, четьї-мінеї. Але відтоді до нашого часу дійшов тільки згадуваний уже Київський псалтир 1397 р. (церковнослов’янський з українськими рисами) та Четья 1486 р. (спроба перекладу з церковнослов’янської на літературну українську мову).

Ділова мова, звичайно, була позбавлена усяких «красивостей». Проте вона мала досить струнку структуру: початок кожної грамоти засвідчував, ким вона дається, далі йшов виклад подій, що спричинили появу грамоти, і насамкінець з’ясовувалися обставини, за яких постала грамота, називалися свідки її написання і под. Так, грамоти великого князя Вітовта характеризуються одним із варіантів поширеного тоді в Україні стандартного зачину: Мл[с̃]тью бж̃ью мы кн̃зь вєлики[и] витовтъ чинимъ знаменито и даєм вєдати симъ нашимъ листомъ каждому доброму нынєшнимъ и пото[м]ъ будучи[м], хто нань оузрить или чтучи єго вс[л]ышить коли кому будеть єго потребно». Стандартний початок є і в грамотах вел. князя Швидригайла Ольгердовича: «Мл[с̃]тью бж̃ьєю мы вєликий кнзь швитрикаила ωлкердови[ч] чыни[м] знамєнито симъ нашы[м] листо[м] и даємъ вЂдати каждому доброму хто нань оузрить или оуслыши[т] єго чтучи». Подібні стандартні зачини подекуди трапляються і в приватних грамотах, пор.: ıа хвє[д]ка пашкова до[ч]ка дохновича сознаваю си[м] мои[м] листо[м] хто на нє[г] посмотри[т] алибо чтучи є[г] услыши[т]». Грамоти польського короля Казимира написані у формі листів і починаються традиційним називанням скороченого королівського титулу, після чого йде звернення до особи: «Казими[р] божью мл̃стью. наместьнику вруцъкому пану го[р]ностаю романовичу...» Кожна грамота великого князя Олександра починається стандартною формулою, що становить титул великого князя: «са[м] алекса[н]дръ бω[ж]ю мл̃[с]тью вєлики[и] кнзь ли(т)[о]вскии рускии жомои[т]ски[и] и ины[х]». Подібні зачини характерні й для молдавських грамот: «Мл[с̃]тїю бж̃їєю. мы алеξандръ воєвода, господарь землі мо[л]давскои. чини[м] знамєнито, ис си[м] листомь нашимь. оусЂ[м] кто на[н] оузри[т]. или єго оуслыши[т] чтучи»; досить часто ця традиційна формула зачину розширюється у першій своїй частині: «Въ имЂ ωц̃а и сн̃а и ст̃го дх̃а. тр[о]ица ст̃аа и єдиносЖщнаа и нєраздЂлимаа. сє ıазъ ра[б] вл̃[д]кы моєго. іс̃у х̃а іω стєфа[н] воєвода бж̃їєю мл[с]тїю гп[д]рь зємли. мо[л]давскои. знамєнито чини[м] и[с] си[м] листо[м] наши[м] въсЂ[м] кто на[н] възри[т] или єго чтучи оуслыши[т]».

Стандартизовані були й фіналі грамот. У багатьох молдавських документах наявне закінчення-закляття, що стало своєрідним штампом: «А кто бы хотЂлъ тоє порушити, или радити на порушенїє: таковы да є[ст] проклА[т] ω[т] г̃а б̃а. и ω[т] прис̃ты[х] и връховны[х] ап[ст̃]лъ. и ω[т] тыі стыхъ и бг̃оносны[х] ωцъ, иже в никєи. и да є[ст] подобєнъ юдЂ: и проклАтому арїю. и оучастїє да имать съ ωними иже возъпишА на вл̃[д]ку х̃а. кръвь єго на ны[х], и на чАдЂхъ ихъ».

Таким був стиль українських грамот, що засвідчує літературну обробку їх мови.

Арій, який згадується недобрим словом у закінченні-проклятті, був засновником аріанства — течії в християнстві, що заперечувала церковний догмат про єдиносутність Бога-отця і Бога-сина (Христа). Вселенські собори 325 і 381 років засудили аріанство як єресь. І все ж воно ще довго поширювалось і мало своїх прихильників. Зокрема, набуло визнання донесення Божого слова до віруючих їхньою рідною мовою. Уже в XIV ст. в Англії багато працює для поширення св. Письма народною мовою Дж. Віклеф. У Чехії на ідеях поширення Віклефа виріс Ян Гус 1. Навіть після спалення Яна Гуса його ідеї не були змарновані, їх сприйняли широкі маси чеського народу. Гусити в основу свого духовного життя поставили живу мову. Початок перекладів св. Письма на польську мову сягає XIII ст.: є свідчення, що дружина Болеслава Огидливого Кунегунда читала псалтиря польською мовою 2. Реформаційні рухи, що почалися в Європі наприкінці 20-х років XVI ст., були найтісніше пов’язані з тими релігійними вченнями, що йдуть від аріанства. «Лютер ніколи не запалив би такого сильного вогню протесту проти Риму, коли б не мав грунту, підготовленого наукою Віклефа і Гуса» 3. У XVI ст. продовження аріанства (социніанство) проникає й в Україну, причому у вищі соціальні антикатолицьки настроєні сфери, зокрема їх поділяв князь К. Острозький. Реформаційний рух сильно захопив був Польщу: у середині XVI ст. тут навіть поширювалась ідея створення народного костьола — церкви, незалежної від Риму з польською богослужбовою мовою. У Польщі і в Україні засновувалися социніанські школи, в яких велика увага приділялася богословській полеміці з католицизмом, викладанню філософії, математики, латини, риторики та ін. Прийшла в Україну і реформація: згідно з її вченням душа віруючого спілкується з Богом без посередництва церкви та її ієрархів. «Нововірство все зростало на українських землях з половини XVI віку і найдовше трималося власне на Волині» 4.







1 Огієнко І. Українська літературна мова XVI-го століття. — С. 10—11.

2 Там же. — С. 13.

3 Там же. — С. 19.

4 Там же. — С. 54.







Безпосередня розмова людини з Богом вимагала взаєморозуміння, а це можливо лише за послуговування рідною мовою. Отож «єресі» мають безпосередній стосунок до проникнення простої мови — а це була мова юридичних документів — у конфесійну літературу, а також у полемічну й художню. З розвитком багатостильової літератури пробуджувалася національна самосвідомість. В Україні розвивається панегірична література, в якій прославляються подвиги світських і духовних осіб у їхній боротьбі проти іноземних завойовників.

Традиційно в конфесійній, проповідницькій і художньо-панегіричній літературі використовувалась і церковнослов’янська мова.

Проте українські книжники користувалися нею досить довільно. Ю.Ф. Карський уважав навіть, що в XVI ст. у Західній Русі (в Україні й Білорусії) легше було знайти людину, яка знала латинську й грецьку мови, ніж церковнослов’янську 1. Занепад церковнослов’янської мови продовжувався до кінця XVI ст. Цю обставину стала активно використовувати єзуїтська пропаганда, що пильно дбала про поширення католицизму. Так, П. Скарга в книзі «О jedności Kościoła Bożego» (1-ше вид. 1577 p., 2-ге — 1590 p.) писав: «За допомогою слов’янської мови ніхто ніколи вченим бути не може, бо вже її нині ніхто не розуміє. Немає в світі народу, який би нею, так, як у книгах, розмовляв; мова та своїх правил, граматик і словників не має і мати не може. Тому-то руські попи, коли хочуть щось у слов’янській зрозуміти, мусять звертатися до польської за перекладом» 2.







1 Карский Е Ф. Белорусы. T. 3. Очерки словестности белорусского племени: Старая западнорусская письменность. — Пг., 1921. — С. 46.

2 Див.: Русская историческая библиотека. — СПб., 1882. — Т. 2. — Кн. 3.







Так, справді, церковнослов’янська мова була в XVI ст. досить занедбана. І. Вишенський наприкінці віку писав: «Сказую вамъ тайну великую, яко діяволъ толикую зависть имаеть на славянскій языкъ, же ледво живъ отъ гнЂва; радъ бы єго до щеты погубилъ, и всю борбу свою на тоє двигнулъ, да єго обмерзитъ и въ огиду и ненависть приведеть» (Виш., 23).

Ніби у відповідь (а можливо, й у відповідь) на цей закид П. Скарги наприкінці XVI — на початку XVII ст. в Україні й Білорусі виходять друком словники («Леξісъ» Л. Зизанія, 1596 р.) і граматики церковнослов’янської мови з елементами української («Кграматыка словеньска языка», 1586 p., «Грамматіка доброглаголіваго єллинославянского языка», 1591 р., «Грамматіка словенска» Л. Зизанія, 1596 р.). Отже, у мовно-функціональному відношенні на літературному рівні сімнадцяте століття відрізняється від шістнадцятого як подальшим розвитком староукраїнської літературної мови, так і великою увагою до священної церковнослов’янської мови. Але про це докладніше йтиметься в наступному розділі. У XVI ст. домінувала «руська» мова. 1517 р. у Празі було видано псалтир, а 1520 р. — біблію в перекладі Ф. Скорини з вульгати на білоруську (фактично на українсько-білоруську) мову. У 1556-1560 рр. архімандрит Григорій і писар Михайло Василевич, син протопопа із Санока, переклали на староукраїнську мову четвероєвангеліє, що за місцем написання (м. Пересопниця) дістало назву Пересопницького. Переклад було здійснено з церковнослов’янської мови, але перекладачі спиралися, крім того, й на польські переклади євангелія, зроблені С. Мужиловським-Сушинським (видання Яна Секлюціана) у 1551—1553 рр. і Н. Шарфенбергом у 1556 р. Переклад засвідчує значну кількість чехізмів, оскільки польські перекладачі користувалися і чеською версією перекладу євангелія 1, та полонізмів. Щоправда, місце полонізмів у мові Пересопницького євангелія інколи перебільшують, відносячи до польських запозичень звичайні українські слова типу аби, умирала, вечерови і под. 2

Крім Пересопницького євангелія від другої половини XVI ст. збереглися ще такі переклади євангельських текстів, як Волинське євангеліє 1571 р. 3, Хорошівське 1581 р., перекладене В. Негалевським 4, так зване Літківське (уривок українського перекладу в церковнослов’янському тексті, відшуканому в селі Літках 5, «Крехівський апостол», перекладений у 60-х роках XVI ст. з так званої Радзівіллівської польської біблії 1563 р. і знайдений у Василіанському монастирі в Крехові^, Нягівські повчання 7 та ін. Крім того, від XVI ст. дійшло до нашого часу декілька десятків учительних євангелій (рукописних і друкованих), написаних староукраїнською мовою 8.







1 Біблійні тексти перекладалися чеською мовою ще в останній чверті XIV ст. — В.Р.

2 Hrabec S., Lehr-Splawiński T., Zwoliński P. Rozwój języka ukraińskiego. — Kwart. Instytutu pol.-radzieckiego. — 1955. — 1/2. — S. 85.

3 Трипольский И. Волынское рукописное евангелие XVI в. // Волынский историко-археологический сборник. — Житомир, 1900. — Вып. 2.

4 Рукопис Хорошівського євангелія зберігається у відділі рукописів ЦНБ НАН України, інв. № 421 (1636).

5 Грузинский С. Из истории перевода евангелия в Южной России в XVI веке: Летковское евангелиє // Чтения в Историческом обществе Нестора Летописца. — 1911. — Кн. 21. — Вып. 1-2. С. 42-79; 1912. — Кн. 22. — Вып. 3. — С. 68-69; 81-124; Кн. 23. Вып. 1. — С. 1-48.

6 Рукопис зберігається у відділі рукописів Львівської наукової бібліотеки НАН України, інв. № ВМ (1291).

7 Петров А. Отзвук реформации в русском Закарпатье XVI в. // Материалы для истории Закарпатской Руси. — Прага, 1923. — Т. 8. — С. 1 — 122.

8 Тиховский Ю.И. Малорусские и западнорусские учительные євангелия XVI—XVII вв. и их место среди южнорусских и западнорусских переводов священного писания // Труды XII археологического съезда в Харькове 1902 г. — М., 1905. — Т. 3. — С. 355.







Цікаво простежити за глосами (покрайніми написами-тлумаченнями), до яких часто вдаються в цій літературі. Як правило, важке для розуміння слово (давньоєврейське, грецьке, старослов’янське) пояснюється зрозумілішим, поширенішим, дуже часто взятим із народної мови. Ось кілька прикладів із Пересопницького євангелія: єдинъ ω[т] ар[ь]хисинагога — оучителя люду жидовьско[го] (ПЄ, 252); ассарій — пЂнезь (51); грецки слово дидрагма, а по нашему два гроша (78); б[ь]дЂти — не спати (112); съ оружїємъ и дрекол[ь]ми — з[ь] мечЂ и рогатинам[и] (113); жи[т]ницоу мою — клуню, або стодолу (273-284 зв.); имаете кустодїю — сторожу (121 зв.); ароматы и миро — пахоучии рЂчи и масти (329 зв.); коуръ запЂ[л], або пЂвень (323); на трапезЂ — або за столом (319); в[ь] скоуделници водоу понесе[т] — в збаноу, або в[ь] глекоу (318); но кро†— на дахоу, або на с[т]рЂсЂ (298); на брак, або на веселА (284)’.

До цього ж XVI ст. належить і така визначна пам’ятка української церковної літератури, як Крехівський апостол 1560 рр., всебічний опис якого дано в фундаментальній праці І. Огієнка 2. Як зазначає дослідник, «духовенство, як то було й по інших країнах, стало пильнувати чистоти тієї мови, якою говорило в церкві й писало богословські книжки; на цьому дуже виграла українська мова; вона сильно зросла й літературно вигладилася на самий навіть XVI вік. Уже під кінець цього століття богословська література, писана доброю українською мовою, набрала показних розмірів. З того часу (рівночасно з польською мовою) вже на широку міру усталилася українська літературна мова, і в цім була величезна заслуга передусім реформації» 3.







1 Див.: Русанівський В.М. Слов’янські міжмовні зв’язки і формування функціональних стилів української літературної мови XVI—XVII ст. // VII міжнародний з’їзд славістів. — К., 1973. — С. 22—23. Чепіга І.П. Глоси Пересопницького євангелія і питання нормування староукраїнської літературної мови XVI ст. // Питання східнослов’янської лексикографії XI—XVI ст. — К., 1979. — С. 64—68.

2 Огієнко І. Українська літературна мова XVI-го століття.

3 Там же. — С. 58-59.







Поширенню української літературної мови сприяла діяльність церковних братств, в які організовувалось міщанство. Вони виникають у Львові, Рогатині, Городку, Бересті, Перемишлі, Комарні, Сатанові, Галичі, Красноставі, Більську, Києві, Луцьку та інших містах.

З діяльністю братств, безперечно, пов’язана й історія «Крехівського апостола». Це переклад з польської біблії 1563 р. 1 Друге джерело для «Крехівського апостола» — церковнослов’янський текст. На думку І. Огієнка, «мова КА без порівняння живіша, більше народня, ніж мова Пересопницької євангелії, в котрій ще занадто багато церковнослов’янізмів 2. Все ж і в «Крехівському апостолі» використовувався старий болгарський правопис, а тому тут практикуються написання типу всякаа, дикаа, добраа і подібні, що для української мови було цілком неприродним. Повноголосся відбите в цій пам’ятці повною мірою: боронитися, оборона, оборочает, нагороды, дорога, здоровя, король, короткий і под. 3 Звук /е/ після шиплячих переходить в /о/: жона, вчора, учоный, чорт, чорный і под. 4 Звук /ц/ у більшості випадків за традицією передається як твердий, хоч є й написання чистець, отець, девицю і под. 5 Лексика цієї пам’ятки переважно народна. Зважмо на слушне зауваження І. Огієнка: «Не забудьмо, що в той час не було ще наших розумінь «панської» літературної мови й мови народної, ці розуміння повстали на Україні тільки з XVII віку, головно по приєднанні правобережної України до Росії, коли українська мова потроху зводилася до місцевого «діялекту», гідного хіба для вжитку селян» 6. Чимало слів, особливо з абстрактним значенням, запозичується з польської мови. Це, зокрема, іменники на -ость — модель давно узвичаєна в східнослов’янських мовах: вольность, добротливость, досконалость, зацность, непобожность, неповстяжливость, невстыдливость, неусътавичность, обличность, омылность і под.

У давальному відмінкові іменників чоловічого роду дуже поширене закінчення -ови: Авраамови, ангелови, антихрестови, апостолови, баранкови, волови, грекови, духови, жидови і под. 7 Регулярно вживається кличний відмінок: брате, гробе, доме, Павле, пане, Петре, Савле, жиде і под. 8







1 Огієнко І. Українська літературна мова XVI-го століття. — С. 160, 206—207.

2 Там же. — С. 206-207.

3 Там же. — С. 261.

4 Там же. — С. 263.

5 Там же. — С. 281.

6 Там же. — С. 302.

7 Там же. — С. 319.

8 Там же. — С. 321.







У називному відмінкові множини досить часто виступає закінчення -ове/-еве: ангелове, апостолове, арабове, богачове, грекове, духове, жидове, отцове, панове і т. ін. 1 У місцевому відмінку множини переважають давні форми із закінченнями -ох, -ex, -ix: о апостолех, о болванех, о волех, дарех, по домех, на конех, людех, в смуткох, греках і под. 2 Кінцеве -ть/-т у третій особі однини дієслів теперішньо-майбутнього часу інколи відсутнє: буде, дає, може, обецує, обманує, ознаймує, оказує, пише і под. 3 Характерною особливість КА як північноукраїнської пам’ятки є закінчення -ет у третій особі множини теперішнього/майбутнього часу: блудет, боронет, бурет, вчинет, говорет, грЂшет, губет, згладет, значется і под. 4 Перша особа множини наказового способу твориться, як це засвідчують й інші українські тексти, за допомогою закінчення -Ђмо або -мо (загрозЂмо, кленЂмо, єжмо, откинмо), а друга особа множини відповідно на -Ђте/-те (будьте, важте, очистЂте). У третій особі однини й множини використовується частка нехай: нехай бачит, нехай будет, нехай выкладает, нехай ся дЂет, нехай досвЂдчить, нехай згинут 5.

Багатий матеріал для пізнання всіх рівнів карпаторуського варіанту староукраїнської літературної мови дають «Нягівські повчання», або «Нягівська Постила» — пам’ятка середини XVI ст. невідомого автора. Докладний аналіз цього твору здійснено в праці Ласло Деже 6.







1 Огієнко І. Українська літературна мова XVI-го століття. — С. 311.

2 Там же. — С. 330.

3 Там же. — С. 338-339.

4 Там же. — С. 360.

5 Там же. — С. 373.

6 Дэже Ласло. Украинская лексика середины XVI века: Няговские поучения (словарь и анализ). — Дебрецен, 1985.







У тексті «Нягівських повчань» регулярно засвідчується чергування /о/ з /у/ (б[у]къ — бік, булше — більше, гурше — гірше, думъ — дім) та /е/ з /у/ (у своюй, у нюм, людюмъ), м’яке /ц/ (пяниця, загодованець, издавця, королиця, лиця), повноголосся (голова, голодъ, голосъ, городъ, дерево, дорого, золото), перехід /л/ у /у/ (довгъ, довгый, довжны) та ін.

Є чимало цікавих явищ у словотворенні. Так, поряд із абстрактними іменниками, утвореними за церковнослов’янською моделлю (изогнаніє, имЂніє, искунчаніє), уживаються українські на -ня, -тя (переважна більшість) (измаганя, исповнЂня, истисканя, келтованя, крещеня, проклятя); дієслова з основою на /г/, /к/ послідовно приймають в інфінітиві суфікс -чи (измочи, изогнечи, изречи, испомочи, истечи, печи).

Серед найхарактерніших морфологічних рис можна зазначити такі. У першій особі множини іменників теперішньо-майбутнього часу виступає флексія -ме (береме, лишаєме, чиниме, не можеме); у чоловічому роді однини дієслів минулого часу кінцевий суфікс -л- регулярно переходить у -в- (натокмивъ, лишивъ, заказавъ), хоч інколи може зберігатися й традиційне -лъ (любилъ, миловалъ, ходилъ); у майбутньому синтетичному часі флексія -му, -меш часто виступає в препозиції (кулько мете што просити у о[т]ца моего у мое имя, дасть ся вамъ 1; а кто меть пити, што я ему дамь воды, будеть у нюмъ кырниця 2). Замість узвичаєної українською мовою частки нехай, за допомогою якої утворюється третя особа однини й множини наказового способу, в «Нягівських повчаннях» уживається її варіант нагай (Нагай не лестить ся никто на васъ; «Коли чинить милостиню, нагай не знаєть лЂвая твоя, што чинить правая твоя»,) 3.







1 Дэзке Ласло. Названа праця. — С. 163.

2 Там же. — С. 166.

3 Там же. — С. 169, 172.







Найцікавішим рівнем мови цієї пам’ятки є лексика. Поряд із спільноукраїнськими словами і церковнослов’янізмами (а таких більшість), уживаються місцеві слова типу вершинокъ «кінець», винниця «виноград», вогень (огень) «вогонь», выдказъ «відповідь», выдку «звідти», вырозумЂти «зрозуміти», добытокъ «худоба», доку «поки», дотудъ «доти», дЂтвакъ «дитина», житлусть «життя», заранокъ «ранок», идця «ненажера», извуръ «джерело», издавця «зрадник», изудну «назовні», ино «хіба», иства «їжа», казда «господар», калный «брудний», кмЂть «селянин», кортань «покарання, марга «маєтність», «домашні тварини», назадарь «даремно», найбулма «найбільше», натокмити «створити», «зробити», «набути», спасти та ін.

Чимало слів утворено від угорських коренів: будушловати «блудити», уг. bujdosik; бЂзентовати «свідчити», «доводити», уг. bizonýsit; бЂзоншакъ «свідок», уг. bizonyság; бЂнтетовати «карати», уг. büntet; бЂчелованя «повага», «честь», уг. becsül (becsöl); валость «відповідь», уг. válasz (váluszt); валтовати «викупити», уг. vált; варошь «місто», уг. város; гаталомъ «влада», «зловживання владою», уг. hatalom; ингедливый «слухняний», уг. engedl; кедведзовати «догоджати», уг. kedvez; келтованя «витрати», уг. költ «витрачати»; керешкедовати «скористатися», уг. kereskedik «торгувати»; мештершикь «ремесло», уг. mesterség та ін.

Трапляються тут і румунізми: дуката «м’ясо», рум. bucată; варе «справді», рум. oare (пор. також похідні варе де, варе котрый, варе кто, варе кулько, варе чій, варе што, варе якъ) та ін.

Отже, конфесійний стиль староукраїнської мови формується під впливом церковнослов’янської, на той час уже досить розхитаної з погляду норм. Значна частина церковнослов’янізмів, уже адаптованих на українському Грунті, лишається в мові конфесійної літератури, звідки проникає і в інші стилі староукраїнської літературної мови: художній, полемічний і, як про це вже йшлося, навіть діловий.

Художня література зароджується в останній чверті XVI ст. у вигляді панегіриків і полемічних віршів, спрямованих проти папи й католицизму. Символом кінця віку можна вважати рядки із одного з тогочасних віршів: Не въ школахъ латинськихъ розум купуйте и их трутизмами души не питайте (УП, 131). Українська поезія кінця XVI ст. бідна тропами, але для неї вже характерні ті ключові слова, що згодом визначатимуть особливості барокових творів. Це солнце (крест животворящий царєм и народом, яко солнце свЂтящий — 38), сердце (сердца вЂрных людей увеселить значне — 38; сладость в сердцу стане — 100), небо (коли его узрять на небеси — 38), вЂра (цвЂты прекрасныи вЂры — 38; вЂра бо єсть дар божій — 74); звЂзда (въсіяла звЂзда ясно от востока — 61), свЂтъ (сіяет бо солнце неприступнаго свЂта — 61; был бо аггел свЂта, нынЂ уже темность — 72; иже свЂтом и огнем так ся называет — 94; небесным свЂтом мир ся просвЂщает — 100), свЂтлость (иж востока свЂтлость нынЂ оставляють и до тьмы запада по прелесть отбЂгають — 72), церква (восточные церкве в русінском народЂ — 62). І звичайно ж, головною особою, до якої звернені очі поетів, є Ісус Христос: Сынове темности, Христу апостаты, от духа святого въвЂки прокляты (71); Не шукайте Христа на западЂ в РимЂ (72); Мы же съхранЂмо Христовы науки (73).

У тематичному, а частково й у художньому відношенні поезія XVI ст. пов’язана з проповідницькою і агіографічною літературою Київської Русі. У ній часто згадуються давні князі, які принесли в Русь християнство і спорудили величні храми, київські святі подвижники: Прежде бо Великій Владимер крещенієм просвЂтил всю землю рускую (62); Володымер Великій вас у ВЂру крестил (86); Єрослав зиданієм церковным Кієв и Чернигов украси (65); Преподобный Антоній, иноком начальник, общого житія по БозЂ наставник, Блаженный Феодосій, ангелский сожи

Відповіді

  • 2004.01.10 | Гайди До Байди

    Re:Першоджерела української мови 1

    Виписки з праці:
    http://recult.virtualave.net/docs/slav/slav_04.htm



    Беросс (халдейський жрець, астролог і філософ) усі свої дані, як він сам свідчить, почерпнув із халдейських (сумерських) і скитських книг. З цього виходить, що сколоти мали своє письмо вже у другому тисячолітті до Хр. або ще скоріше.

    Зміст сколотського мистецтва — рослинний і тваринний світ, боротьба звірів — це не тільки оригінальна композиція, а й. можливо, і вияв боротьби Добра зі Злом, що було змістом зороастріянізму, який був витвором сколотського духа й передвісником християнства. Це мистецтво знайдено всюди там, де коли-небудь побували сколоти. Сколотське мистецтво, можливо, є й образовим письмом, як ієрогліфи (тільки, на жаль, ніхто його не відчитав).

    Сколоти уживали менше каменя, але найбільше користувалися металами: золотом, сріблом, бронзою, а також кістю і деревом.

    І воно справді так є: історія почалася від сумерів! Відкопано тисячі й тисячі глиняних табличок, записаних клиновим (кунейформним) письмом. Щоб розшифрувати це письмо й зрозуміти його зміст, забралося до цього діла багато вчених і лінгвістів. Змагання тривали кількадесят літ. До відчитання того письма спричинилася славна трійця: англієць (Н.С.Rawlinson), ірляндець (Е.Hincks), лінгвіст, і француз (C.Oppert), орієнталіст. Відчитати його допомогли їм написи на скелях у Бегістані (Behistun), що були трьома мовами перською, еламітською і халдейською (вавилонською), бібліотека ассирійського короля Ашурбаніпаля (669-626 до Хр.), знайдена в руїнах Нініви, та двомовні записи на табличках, знайдених у руїнах Персеполіса.

    Равлінсон прочитав свою працю 1853 р. перед „Royal Asiatic Society" в Лондоні, ствердив, що всі клинові, одномовні написи на цеголках, знайдені в Сумерії, були написані сколотською (скитською) мовою і на базі тієї мови їх відчитано. Це стало підтвердженням того, про що писали Беросс (сучасник Олександра Великого) та Помпей Троґ, що орійці-сколоти з Праукраїни підкорили Азію ще 1.500 літ до Нінуса, який жив 3.000 літ до Хр., тобто до половини V тисячоліття до Хр.
    Такі славні археологи й вчені, як С.Піггот, Ґ.Клярк, Ґ.Лейтгам, В.Чайлд, Р.Седійо, Ґ.Ру, Ґ.Генкен, Е.Гок, І.Ліснер, і один з найславніших Л.Вулли й багато інших — ствердили, що сумери-самари, ґути, каші, елами, урарту, амари й інші вийшли з надчорноморських степів, чи як вони пишуть, з „Південної Росії", тобто з Праукраїни.

    Період між 5.000-3.100 літ до Хр. в історії Сумерії ділиться на період культури „Урук" (урук — місто білих). У той час сумерійці здобули вже всю долішню Месопотамію, побудували міста

    Еред, Ур, Урук, Лягаш, Кіш і ін. У кожному з тих міст побудовано храми богам, у зв'язку з чим появилося й образкове письмо.

    Сумерійські жерці винайшли перше образкове, а опісля клинове письмо, знали математику, геометрію, були лікарями й укладали календар

    (...)
    МОВА І ПОБУТ СУМЕРІВ
    Сумери як плем'я, опісля нарід-держава, а навіть як імперія проіснували приблизно 2.500 літ! За цей довгий час витворили й удосконалили свою мову та винайдене ними вперше письмо. Але хоч їхня і наша мови за цей довгий час зазнали великих змін, однак в сумерійських записах, на диво, знаходимо багато слів чи назв, подібних до сьогоднішніх наших. Для прикладу, сумерійське „ама" наше „мама", „пато" — „тато", „унк" — „онук", „гаг" — „гак", „думу" — „думати” (ду-му думати), „радити", „ґуру" — „горішній начальник", „нуду" — нагий (раб)", „саг" — „сажень" (міра довжини), „саґан" — „саган" (посудина на плини), „ґаля" — „співак", „мес" — „мужчина", „пісан" — „скринька на документи, рильце, писати). „лю" — „людина, чоловік, особа", „лугаль" — „король, кошовий", якого сумерійці вибирали в лузі над водою зі святими деревами (бук, дуб, береза, калина), у нас — Великий Луг.

    Великий день — наш Великдень. У цей день сумерійці обдаровували одні одних писанками, мальованими символами вічного життя, меандром, причому бажали собі щастя, здоров'я, довголіття і багато-багато іншого.

    Їхня кераміка разюче подібна до трипільської, як також фігурки матері-землі. Це все докази, що сумерійці — брати наших трипільців, бо звичаї, міри, вага, яких вживали сумерійці у деяких місцевостях України вживали до Першої і Другої світових воєн, а може, й донині. Сумерійці підписувалися своїм ім'ям і по батькові, так як у нас в Україні, дотепер.

    Найбільшим вкладом сумерійців у скарбницю всесвітньої культури було винайдення письма — на початку образкового б. 4.000 літ до Хр. — яке 500 літ пізніше запозичили єгиптяни, що в них розвинулося у ієрогліфи, де кожне слово мало свій рисунок. Таке письмо було невигідне, тому сумери перейшли на клинове, що складалося з трикутників-клинців різнозвернених і сполучених. Сумери писали зліва направо, так як пишуть сьогодні народи орійського походження. По вигнанні аккадів, у часі ІІІ династії Ур. сумерійці винайшли азбуку, яка складалася з 4 голосних і 15-ти приголосних звуків: а, і, е, у, б, д, ґ, г, к, л, м, н, п, р, с, ш- щ або ч, т, з. Ця азбука через Вавилон дісталася до гетитів і фінікійців, далі розійшлася по світі.

    Крім письма, їхній розвиненій економії треба було вміти рахувати й усе те записати, тому вони винайшли не тільки порядкові числа, а й дроби (не знали десяткових чисел).

    Уміли додавати, віднімати, множити й ділити, підносити до 2 і 3 ступеня, також вміли витягати і третій корінь. Знали алгебру й геометрію. Колесо поділили на 360 часток, як рік на 360 днів. Вони перші створили календар. Їхній рік мав 13 місяців по 28 днів. День і ніч по 12 годин, година мала 60 хвилин, а хвилина 60 секунд, тиждень мав 7 діб, а чотири тижні — це один місяць. Число 60 у них домінувало — це була копа, півкопи й 1/5 копи — тузин. Знали табличку множення.

    Школи були при святинях, їх провадили жерці — „уммії". В школах була сувора дисципліна. До шкіл ходили тільки хлопці. Метою школи було навчити учня писати, читати й рахувати, щоб бути писарем. Писарі мали добре платні зайняття. У вищих школах вчили астрономію, стратегію, медицину, архітектуру, право, богослов'я й співи.

    Мірою довжини в сумерійців був ,,гин" — від ліктя до кінця середущого пальця (наш лікоть), що мав приблизно 45 см., 2 гини — це півсага, 4 гини — це 1 саг (наш сажень — 1.80 см.), тобто розкинуті горизонтально руки. 6 сагів — це 1 сар (10, 8 м), 12 сарів — це 1 ган (наш ,,гін". 1 ган поля — це поле завширшки 130 м. у нас теж міряли на гони. 60 гонів — це була старокрайова миля 7.8 км.).

    Поверхню міряли квадратовими гинами. Коли поверхня була різнокутна — ділили на трикутники, обчисляли поверхню трикутників і додавали.

    Плини й сипкі речі міряли „ка", що рівнялося 0,84 літра. У нас ,,око" (скажім горілки), 5 ка — це була „сила" (4,2 л — наш горнець чи американський ґальон), 60 сил — це була,. гура" (252 літри), „гуру сагаль" — це 144 сил. а, „гура мах" — 228 сил.

    Платничою одиницею був „шекл". 60 шеклів — це одна міна. 60 мін — 1 талант (25.5 кг.) міді, срібла, золота. Срібло було дуже дороге (І міна срібла — 600 мін міді). За одного шекля можна було купити вівцю.

    У Сумерії майже кожне місто мало свій „зіггурат" — штучно висипані й утовчені гори глею, виложені випаленою, покритою синьою емаллю цеглою. Зіггурати були нагорі вирівняні. На тих площах будували святині, астрономічні обсерваторії і школи. В часі війни той зіґґурат практично не можна було здобути. Крім зігґуратів, які й сьогодні викликують подив (жиди, коли вавилонці забрали їх у неволю, думали, що це та вежа, що її вавилонці хотіли будувати аж до неба). Сумерійці перші у світі знали склепіння у формі лука (3.500 літ до Хр.). В Европі про склепіння довідалися щойно після походу Олександра Македонського на Схід.

    На сумерійській архітектурі вчилися єгиптяни (які побудували без практичної вартости піраміди, а дальше вавилонці, ассирійці, перси, фінікійці, греки й римляни).

    Сумерійські жерці-астрономи відкрили п'ять плянет (Меркурій, Венеру, Марс, Юпітер і Сатурн), очевидно, ці назви є латинські, але сумерійці назвали їх по-своєму. Про землю, хоч знали, що вона кружляє довкола сонця, не знали, що вона є планетою.

    Великий поступ зробили сумерійці в медицині, яку поділили на хірургію і внутрішні хвороби (серце, нирки, печінка, легені. шлунок). Вони знали, що деякі хвороби є заразливі (хоча нічого не знали про бактерії і віруси). Думали, що віддих хворого затроював здорових. Лікували соками й мазями із зел, холодною водою, гарячими купелями, натираннями, різними оліями, масажами, компресами. Дезинфекцію робили соками із спеціяльних рослин. Знали симптоми деяких хворіб. Соли вживали як антисептик. Не вживали ніяких чарів чи заклинань. За 2.700 р. до Хр. був знаний у цілій країні Лю-лю лікар з міста Ур. Опікункою медицини була богиня Нігіншіда, а символом медиків була змія уздовж жезла, що є і сьогодні емблемою медиків.

    Давні володарі сумерійців, без огляду на їхнє становище у країні Сумер (лугаль-імператор) не були тиранами чи абсолютними монархами. Все у важливих справах, головно, коли йшлося про війну чи мир, скликали віча й радилися зі своїми громадянами.

    Для учених, що відчитали таблички, було великою несподіванкою, що в Сумерії за 3.000 літ до Хр. був демократично-монархічний устрій. У той час уся країна складалася з багатьох міст і провінцій, приналежних до них. З тих міст кожне намагалося панувати над цілою Сумерією. Найважливішим містом і провінцією Сумер було місто Кіш, яке після потопу дістало мандат (з неба) бути столицею краю. Але коли місто Урук сильно зросло на силах, тоді король Кіш, боячись втратити першенство загрозив йому війною, якщо воно не визнає його зверхности. Тоді в Кіш панував лугаль Аґґа, а в Урук мітичниіі король-лугаль Ґільґамеш. Він звернувся до вищої палати — зборів старших (сенаторів) за порадою, але вони були думки, щоб погодитися. Тоді Ґільґамеш звернувся до нижчої палати, що в більшості! складалася з військовиків, а ті вирішили, що треба боротися. Але в міжчасі дійшло до порозуміння і все лишилося по-старому. В основному суперечки розв'язувано полюбовно. З цього висновок: сумерійці не любили проливати братньої крови навіть задля своїх улюблених лугалів, яким був Ґільґамеш, чи всевладних жерців.

    Література сумерійців появилася під кінець IV тисячоліття до Хр. Віра в загробне життя, потоп, гімни на честь богів, псальми, молитви й заклинання — все те, прибране в мистецьку літературну форму, стало темою літературних творів сумерійців. Багато творів присвячено потопові, що стався по приході сумерійців у південну Месопотамію. Від сумерів довідалися про потоп вавилонці, ассирійці, гетити й жиди. Є також поеми про золотий вік-рай, що в ньому змії, леви, шакали й вовки не атакували людей, не було ні зими, ні смерти (про це жиди, будучи у вавилонській неволі, створили свій міт про рай, Адама й Еву). Найкращими творами сумерійської літератури є епопеї про сумерського героя і напівбога Ґільґамеша, такі як „Ґільґамеш і бик із неба", „Потоп", „Ґільґамеш і Аґґа, Кіш", „Ґільґамеш і підземний світ", „Смерть Ґільґамеша" й ін. Ґільґамеш не був одиноким сумерським героєм, були ще й перед ним такі, як ,„Енмеркар" і „Лугаль-банда", що їх оспівували сумерійські поети. Сумерійці перші в історії людства ввели в свою літературу епопеї, уже під кінець III тисячоліття до Хр.

    Вавилонці, коли вже Сумер не існував, переписали це як власні твори (не було вже кому протестувати), те саме зробили ассирійці. Поеми про Ґільґамеша, перекладені грецькою й латинською мовами, стали перлинами всесвітньої літератури. Серед релігійних поем особливе місце займають „псальми покаяння", і напевно Давид не створив нічого оригінального — тільки скопіював сумерійські. Сумерійці створили казки про звірів: лиса, пса, осла, лева та інших тварин та звірів, так що й Езоп у шостому віці до Хр. не був оригінальний.

    Як було вже згадано, кожне місто утримувало свою армію. Вона належала лугалеві і храмам. Армія складалася з бойових колісниць, важко- й легкоозброєної піхоти. На колісницях і у важкоозброєній піхоті служили бояри. В легкоозброєній піхоті — вільні селяни. Озброєння було однакове: списи, луки й стріли, бойові сокири-кинджали — зачіпна зброя.

    Охоронна: панцири, шоломи й щити. Таку зброю мали колісниці й важкоозброєна піхота. Легка піхота мала широкий вовняний пояс, набитий мідними бляхами, який переходив з лівого рамена й запинався на правім стегні. На головах мали шкіряні шоломи, руки й ноги були оголені. Їхнє озброєння: списи й бойові сокири. Лугалі й вожді окремих відділів носили золоті шоломи. Лугаль носив легко вигнутий меч чи шаблю.

    Числова система у війську була копова. Відзнаками відділів були емблеми богів, орлів і сов.

    Армія вживала такої тактики: у першу атаку йшли колісниці. Їх завданням було проломити лави ворога. За ними йшла важкоозброєна піхота, що була добре вишколена й здисциплінована. Її завданням було викінчити діло колісниць. За ними йшла легкоозброєна піхота, що добивала ворога, брала полон і здобич.

    Чисельність армії невелика. Сарґон мав усього 5.400 воїнів, якими завоював Сумер.

    Загалом, сумерійське суспільство було побудоване на патріярхальному устрої. Це ще один доказ, що вони вийшли з Лівобережної Праукраїни, де вже був патріярхат.

    В родині батько мав майже необмежену владу над дітьми й майном. Щодо жінки, то вона, як і у всіх оріїв, була у великій пошані. Закон захищав її від невдячности дітей. Мала право непокірну дитину вигнати з хати, а коли чоловік умирав, на неї переходила вся влада в хаті. Вона також підшукувала нареченого своїй доні.

    Сумерійське суспільство ділилося на чотири стани: 1) лугаль, боярство, жерці; 2) купці, підприємці й ремісники; 3) вільні селяни і 4) невільники, які завжди мали можливість звільнитися.

    Земля, як вже згадано, була розподілена між святинями, боярством і вільним селянством. Святині й бояри використовували невільників, або винаймали свою землю вільним селянам за чверть урожаю. Решта вільних селян сама обробляла свої ділянки, що були їх приватною власністю.

    Оскільки вся Сумерія була дуже урбанізована, то в містах жило багато фахових робітників різних галузей: були мистці, будівничі, мулярі, будівельники кораблів (коли міста були над берегами рік), металюрґи, ковалі, шліфувальники каменя, гончарі, різьбарі, золотники, кухарі, перукарі, мельники, пекарі, пивовари, купці, підприємці, учителі, жерці й писарі. Це перша цивілізація світу вже в III тисячолітті до Хр.

    Усе, що тут сказано, базується на оригінальних записах самих сумерійців, відчитаних сумерологами, що професор Л.Вулли оцінив так: „Якщо судимо людей за їх тріюмфальними осягами, то мусимо признати сумерійцям почесне місце, але коли маемо їх судити за впливи в історичній еволюції культури — належиться їм найвище почесне місце".

    До цього часу нам здавалося, бо так нас у наших школах учили, що то греки (геллени) дали початок усім родам мистецтва й науки, а тим часом греки були тільки учнями гетитів (які теж запозичили свою культуру від сумерійців), фінікійців, лідів, крітянців і т. д. — а насправді за тими всіма народами крилися сумерійці.

    Сумерійці за 2.006 р. до Хр. не зникли з лиця землі. Їх і їхню пребагату спадщину перебрали вавилонці й ассирійці. Вони проживали у своїй батьківщині Сумерії, аж доки не проковтнула їх Халдея-Вавилонія.



    МОВА Й ПИСЬМО ОРІЇВ-СКОЛОТІВ
    „Scythica — vetutissima vernacula lingua Europae".
    „Сколотська (скитська) мова — це найстарша матірня мова Европи".

    Вихідці Трипільщини орії-сколоти, загнуздавши коня і розжившись на вози та зброю, розселилися від Атлантики по Алтай, опісля заселили Манджурію й Індію, а також появилися над Ефратом, у Палестині та в Єгипті. Скрізь там знаіідено військову сокиру з-над Дніпра ще задовго до металевої епохи та посуд трипільської культури, як рівнож поховання мерців, присипаних охрою. З причорноморських степів, гнані цікавістю, жадобою пригод і слави, розійшлися орії-пастухи, хлібороби й кіннота по континентах Европи, Азії і частинно Африки, бо всюди, де зайшли, лишили по собі численні залишки трипільського кореня. На це звернули увагу вчені вже у другій половині XIX ст., такі як Бадер, Ф.Бопп, Ґіршман, Е.Джеймс, Т.Повел, Л.С. де Кемп і багато інших.

    У XX ст. англійські археологи С.Піґот і Ґ.Кларк у книжці "Передісторичні суспільства" називають український степ "безперервною ланкою поміж Азією та Европою". Ця територія для них — це батьківщина індо-европейців-оріїв. „Пояс країни на північ від Чорного моря, поміж Карпатами й Каспієм, відповідає усім доказовим факторам". Пігот у книжці „Давня Европа" говорить про "рух народів із південних степів Росії (читай України) на захід і на північ". Вони, предки пізніших „кіммерійців і сколотів, після змін і різних кочових рухів у Центральній Европі", залюднили кожний закуток Европи, також до Анатолії прийшов індо-европейський ідіом. „Розкопки говорять, що тип осель включно із системою ради старшин і своєрідним парляментом усіх вільних громадян, які послуговувалися ще камінними виробами, був уже устійнений у Східній Европі 5.000 літ до Хр." Говорячи про мову, С.Піґот у книжці „Світанок цивілізації" каже: „Десь між Карпатами й Кавказом було, правдоподібно, місце походження індо-европейської групи народів". І дальше „філологи в загальному годяться, що територія на захід від Уралу й на північ від Чорного моря, поміж Карпатами й Кавказом, найбільше відповідає доказам". Ґ.Кларк і С.Піґот категорично заявляють, що Середній Схід, Індія, Пакистан, Месопотамія, Близький Схід колонізовані людьми з України.

    Світової слави археолог, австралієць з походження В.Чайлд у книжці „Досвіток європейської цивілізації пише, що: „з українських степів на світанку цивілізації розвивалася індо-европейська (орійська) мова".

    Француз Ґ.Ру в книжці „Давній Ірак" пише, що „індо-европейці, правдоподібно, прийшли зі спільної батьківщини в Південно-Східній Европі", а коли мова йде про гетитів, гуріїв, мітанів, каситів, медів і персів, то „батьківщиною тих індо-европейців (оріїв) перед тим, поки вони поділилися на багато галузей, була країна... на рівнині понад Чорним морем" (не в Ірані).

    Археолог Ґ.Генкен у праці „Індо-европейська мова й археологія" пише: „Широкі степи на північ від Чорного моря були першою вітчизною людей, які говорили індо-европейською (орійською) мовою".

    Австрієць Е.Гок у книжці „Ґерманія" з 1963 р., коли пише про мови, не згадує української, а тільки „рутеніше" (русинська). Він пише: „Перші оселі слов'ян, головної відноги індо-европейців, треба шукати в околицях Чорного моря і Каспія".

    Г.Велс у „Короткій історії світу" пише, що орійці походять з-над Чорного моря та що вони мовою поділилися на санскрит, перську, грецьку, латинську, германську та англійські мови.

    І.Ліснер у праці „Мовчазна давнина", говорячи про греків, стверджує, що карійці, пелязги, йонійці, ахейці та дорійці походять із країни між Польщею (теперішньою) та Туркестаном, отже, з-над Чорного моря. Про німців Ф.Енгельс пише, що німці прийшли з України, де навчилися їздити на конях.

    Подібно пишуть археолог Дж. Брестер, італієць Л.Паретті, німецький історик Шредер, що орійці походять з Праукраїни.

    І.Ліснер називає тодішні цивілізації кінними. Коні понесли наших предків до Анатолії, Греції, Месопотамії, Ірану та Індії, а на захід аж до Шотляндії. Віз з Праукраїни дістався навіть до Китаю і Єгипту, хоч доволі пізно, бо аж за 1500 літ до Хр. Військова технологія оріїв переформувала цілу Европу, особливо коли орії-сколоти винайшли спосіб виплавлювання металів — бронзи й заліза.

    Учений В.Зіґлінґ каже, що мова тохарів була та, що й у сколотів. Тохари — це вихідці з території поміж Дунаєм і Волгою, з-над Дніпра, у III тисячолітті до Хр. Вони знайшли собі нову врожайну батьківщину поміж ріками Аму-Дарією і Сир-Дарією. Там створили опісля держави Соґдіяну й Бактрію (Бактрією називали її греки, а самі вони називали свою державу Аріяспою — годувальники коней. Аріяспа лежала над річкою тієї самої назви).

    З Тохарії з початком II тисячоліття почалося розселення на всі сторони світу: на Іран (Аріяну), Партію, Хорезм, Алтай, аж до Манджурії і Китаю та на південний схід до Пенджабу й над Ґанґес до Індії, аж до провінції Орісси. Всюди, де прийшли орії, вони принесли й свою мову — як звичайно, не приймали мови зайнятої чи завойованої країни, а радше накидали їм свою як завойовники.

    Прийшовши до Індії чи кудись в Азію, вони говорили й писали санскритом. Це була мова всіх сколотів, найстаршої у світі нації, яка залишилася там дещо змінена, змішавшись із місцевою. Інакше й бути не могло, бо немає ніяких доказів, щоб індуси принесли її в Европу. адже ж ніколи не бували поза Індією. Отже, лишається тільки одне: сколоти-орії принесли її до Індії у першій половині другого тисячоліття, приблизно за 1.750 р. до Хр., вийшовши з Тохарії.

    Філологи погоджуються з тим, що ціла група народів уживала мову „зенд", якою писав Заратустра, що була підгрупою санскритської чи, як її пізніше називали, індо-европейською. В. Абаєв (совєтський науковець, осетинський мовознавець) обстоює думку, що початок сколотської мови не був в Азії (Ірані), а в Праукраїні — з поступовим поширенням до Сакії (Тохарії), Ірану й Індії. Те саме засвідчують і тексти „Веди". В них багато слів, назв звірят, рослин, які були невідомі в Індії, але відомі в Праукраїні й Европі.

    У санскритській мові є дуже багато спільного й подібного, що залишилося донині в мовах осетинській, литовській і латвійській. Теперішня українська мова — це еволюційне продовження трипільсько-орійської-староукраїнської, що зробила великий поступ і тому позірно виглядає, що ті сліди є дуже малі.

    Коли німці в XIX ст. хотіли конче присвоїти собі Біблію — Ульфіли, то одне, що завдало їм великої мороки й на що не могли знайти логічної відповіді, то повноголосність і гнучкість тієї мови (7 відмінків).

    Ульфіла чей же не винайшов мови гетів-ґотів. Вона існувала тисячоліття перед 365 р. по Хр.. коли Ульфіла писав Біблію чи перекладав не ґето-ґотську мову.

    Проф. В.Чапленко, мовознавець, також стверджує посвоячення праукраїнських первнів мови з коренями адигейської, осетинської, литовської і латвійської, які були поза всякими впливами слов'янської, а в яких сховалися залишки санскритсько-сколотської.

    Проф. Р.Драґан у своїй праці „Велика сім'я" пише, що найлегше знайти спільність походження орійців дорогою лінгвістики. Для прикладу подає, що наш бог Див і богиня Дева — це в Римі „Деус", у Греції „Зевес", в Індії „Девака", а на півночі „Годіва", литовське „Дієвас", кельтське „Діа", тевтонське „Діу".

    Наше українське „мама" у всіх орійських мовах подібне. В санскриті — „матар", грецьке — „метер", латинське — „матер", кельтське — „матір", тевтонське — „мауатар", литовське — „маті", тохарське — „матир", вірменське — „маір", французьке — „мер", англійське — „матер", іранське — „матар".

    Числа: українське — „два", грецьке — „діо", латинське — „дуо", санскритське — „два", ірляндське — „дау", готське — „тва", литовське — „ду", тохарійське — „дві", французьке — „де", англійське — „ту".

    Українське — „три", санскритське — „трия", грецьке — „трейс", латинське — „трес", ірляндське — „трі", готське — „треіс", литовське — „трис", тохарійське — „трай", французьке — „труа", англійське — „трі", німецьке — „драй".

    Можна це й перелік продовжити і знайти багато слів, які подібні в багатьох мовах, що мають орійсько-санскритський корінь і походження. Усі познаки вказують на те, що колиска оріїв мусіла мати якесь одне географічне місце і про це говорять уже наведені слова. І хоч мови народів по тисячоліттях розійшлися, та лінгвістичні студії неодмінно ведуть до України, до того краю, звідки розійшлися військові сокири, кургани з рештками їх пребагатої культури, спіраллю мальований посуд, вози, колісниці, запряжені чудовими кіньми, завдяки яким сколоти завоювали увесь тодішній світ.

    Пророк юдеїв Єримія (6-22) в половині VII ст. до Хр. писав:

    „Ось іде народ із північної країни. Великий люд здіймається з найдальших закутин світу. В руках їхніх лук із списом, вони жорстокі, не мають милосердя (так як би колись, починаючи від Єрихону і тепер, юдеї мали до когось милосердя). Голос їхній реве, як море, вони верхи на конях. Готові, як один, до бою проти тебе, дочко Сіону". (Єримія — зюдейщений самарянин).

    Крім уже згаданих слів, варто приглянутися до деяких санскритських слів, які збереглися у живій українській мові або зближені своїм коренем до неї. Це такі слова: баба, бук, береза, бігти, видіти, губи, духа, жити, жона, умирати, зуби, іти, ім'я. кість, кров, князь, колодязь, котел, кіт, люди, любити, лев, лице, мозок, муж, могти, меч, око, ніс, пиво, полк, серце, спати, стояти, сон, страва, скло, скот, смерть (мара), теплий, тин, шолом, хижа, хлів і багато інших.

    А ось споріднені своїм коренем: лосось, серп, колос, ярмо, свиня, покривати, трогати, таяти, мерзнути, низина, впадина, смілий, голуб, ясний, світ, мішок, голос, суд, безрукий, лінивий, прут (хворостина), простий, біль, вільха, плач, зівати, вчити, посилати, рука (давати), сніг і інші (За О.Дражньовським).

    Щодо „арабських чисел", то скотарі-араби як нарід, котрий у своїй експансії, починаючи з VII ст. по Хр. передав ці числа на Захід, присвоївшії їх собі в Індії, куди їх принесли сколоти.

    Мохаммеданські (арабські) учені, які побували в Індії, студіювали індійські книги і поробили переклади зі сколотсько-санскритської мопи на арабську (вчені Аль Хваразіт, Аль Беруні та ін.) присвоїли і цифри, які передали на Захід під назвою уже арабських.

    Ще в середньовіччі писалося: „сколотська (скитська) мова — це найстаршя матірна мова Европи". У XIX ст. по Хр. німецькі вчені перезвали її на „індогерманську", а тому, що вони (вчені) мали в Европі великий авторитет, то багато мовознавців сприйняло цю назву без спротиву.

    Тільки такі авторитети, як Міллс, Л.Ґоверн та ін.. ретельно дослідили ці проблеми й дійшли до правильних висновків, і тому вони сугерували, щоб і надалі вживати сколотський (скитський) замість індо-европейський чи індо-германський.

    У 1853 р. Равлісон прочитав свою працю про сумерів (шумерів), їх мову й письмо перед ,,Royal Asiatic Society" в Лондоні, в якій ствердив, що всі клинові одномовні написи на знайдених цеголках (табличках) у Південній Вавилонії (Сумерії) були написані сколотською (скитською) мовою.

    У тих бібліотеках є заступлені всі ділянки людського знання і літератури: Ґіль-Гамеш, кодекс Гаммурабі (а радше Ешнунни), історія, релігія, соціяльні проблеми, астрономія і все інше, — а їхня давнина сягає 5.000 літ до Хр.

    З початку деякі дослідники думали, що це була староперська мова, але коли усвідомили собі вік писання табличок, то дійшли висновку, що перси тоді ще навіть як плем'я не існували (з'явились в IX ст. до Хр.). В Авесті ще нема згадки про персів чи Персію тому, що вони в той час не існували. Про це, зрештою, свідчить теж і Беросс.

    Очевидно, що на терені стародавньої Сумерії перехрещувалися і змінялися династії і культури, але сколотський вплив мусів бути велетенський, коли панівною мовою, записаною на табличках, була сколотська мова, крім пізнішої халдейської (Трог — Беросс).

    Те саме треба сказати про мову й письмо гетитів та інших народів, які прийшли з Праукраїни (касити, кутії, гиксоси, урарти й ін.), а такожі ті, що примандрували в Центральну Азію, а звідси в Індію і на Алтай (про них була вже згадка). Сліди стародавньої мови за 5.000 літ до Хр. можна знайти в мові, Вед й Авести, записаних із пракриту й сколотсько-тохарійської мови, пізніше переформованої у літературний санскрит.

    Розмовною мовою сколотів і вихідців (зі Сколотії) була санскритська мова, яку вони уважали за святу, передану їм самим Богом. Те саме стосується і їх книг та їхнього письма. В тих книгах і писаннях, які збереглися в Індії й Ірані (а не в Персії), а, які затратилися у Праукраїні, можна знайти багато даних, що стосуються до найстаршої історії Сколотії — головно в епосах. Найстаршим епосом є „Ґіль-Ґамеш" (2500 до Хр.), „Магабгарата" (б. 1.200 до Хр.), „Іліяда", „Одіссея" (1184 до Хр.), „Енеїда", „Слово о полку Ігоревім" (1185 по Хр.),

    Оскільки в Праукраїні обмаль каменя, то писали на березовій корі, що дуже нетривка, тому в нас нічого не залишалося з тих прадавніх писань.

    Коли йдеться про санскрит—літературну мову — вона не була розмовною мовою усієї Індії, а лише у привілейованих каст і такою залишилася і досі серед брамінських жерців. Розмовною мовою) був пракрит і різні діялекти, які з часом прийняли деякі слова зі санскриту (сьогодні в Індії є 145 мов і 1.000 діялектів).

    Філологи в XIX ст. погоджуються у тому, що ціла група народів таких держав, як Хорезм, Соґдіяна, Бактрія, Партія, Арія. Сакія (опісля Кушан), Медія, Арахазія та ін. уживали так звану мову „зенд", якою писав Заратустра, вона була підгрупою або говором санскритської, чи як її називали, індоарійської, бо вплив сколото-орійський був надто виразний (перси теж були орійського походження).

    З писаних документів залишилися сумерійські таблички, писані клинописом (ІІІ тисячоліття до Хр.): кореспонденція гетитських королів XIV ст. до Хр., книги Веди, Авеста та ін. Гомерові епоси були написані фрігійською абеткою, яку опісля перейняли греки.

    Якщо вихідці з Праукраїни мали свої азбуки й письмо, то неодмінно мусіли її мати й автохтони Праукраїни.

    Коли Зороастер, а радше його учні бактрійці, вихідці з Праукраїни, писали свою науку й твори, то неможливо, щоб сколоти, яких культура тоді домінувала й вони є основниками Бактрії, Сог'діяни, Хорезму, Арії та ін., не мали свого письма!

    У грецьких джерелах, які згадують про Анахарзіса (сучасника Солона), пишеться, що він у сколотській мові написав поему на 600 рядків, змістом якої були закони (сколотські), щоб їх сколоти могли скоріше вивчити напам'ять.

    Овідій Назон вивчив сколотсько-готську мову й писав нею свої поезії.

    Ульфіла переклав Біблію сколотсько-готською мовою.

    Пріскос свідчить, що у дворі Аттіли, де дворянами були сколоти, відчитувано листи втікачів, які сховалися у Візантії, а видачі котрих домагався Аттіла.

    Теодорик Вел. писав листи готською мовою.

    У 860 по Хр. у Корсунь (Крим) приїхали Кирило (Константин) і Методій, що були з місією до хазар, стрінули чоловіка, який мав писану Біблію і Псалтир руською мовою, в якого брати вивчили цю мову й письмо (рошські письмена, якими опісля послуговувалися у місійній праці в Києві, Болгарії й у Великоморавській державі).

    Багато документів і безліч пам'яток про сколотів-готів збереглися у Криму, незважаючи, що його завойовували татари, орди Тамерляна і турки аж до 1783 р., коли москалі остаточно завоювали Крим (не без допомоги козаків), і Катерина II своїм наказом спричинила цілковите і варварське знищення усіх пам'яток, нічого не забравши навіть до власних музеїв. А коли особисто приїхала у Крим 1787 р., ще було їй недосить — тоді наказала докорінно нищити все аж до фундаментів.

    Знищили могили, будівлі, архіви готські, татарські й християнські церкви з усім устаткуванням, а людей християн вивезено у степи під голе небо (як Сталін у Сибір) над Озівське море, у Ногайські степи — 75 тисяч жінок, дітей, дідів і чоловіків, де 90 відсотків їх вигинуло.

    Про це нечуване варварство свідчить Е.Д.Клярк, проф. Кембріджського університету у своїй праці „Travels in Various Countries in Europe and Africa — Part І, Pussia, Tartay and Turkey". "Спустошення це було неконечне: в усіх містах Криму знищено кожний важливий документ, що виявляв його попередню історію. Але зі всіх народів, які коли-небудь нищили цю благословенну землю, ніхто не показався таким зацікавленим у знищенні літературних пам'яток, як москалі (росіяни)".

    „Воскресають лише там, де е могили". Ф. Ніцше.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.01.10 | Гайди До Байди

      Re:Першоджерела української мови 2

      Виписка з:
      Сергій Єфремов, Історія українського письменства
      http://www.utoronto.ca/elul/Main-Ukr.html


      Історичні часи застають наших прадідів на дуже високому вже ступені культурності
      — з упорядкованим громадським ладом, з розробленою системою релігійних форм і
      культу, з зародками державного життя, навіть з деякими проблисками національної
      свідомості. Чи було у нас перед християнством якесь письменство, про те можемо тільки
      здогадуватись, бо ніяких слідів його до нас не дійшло, опріч деяких натяків та, може,
      уривків у старому літопису. Можна тільки напевне сказати, що письменство могло бути
      хоч у зачаткових формах, бо знаки для письма вже існували. Болгарський письменник
      кінця IX ст., чорноризець Храбр у своєму „Сказаній о письменахъ славянскихъ” пише, що
      слов'яни не мали раніше письма, тільки якісь риси та карби („чертами и рѣзами читаху и
      гадаху, погани суще”), і аж Костянтин-філософ (св. Кирило) вигадав їм азбуку на зразок
      грецької з 38 літер. Звичайно, що тільки християнська зневага до поганства не дозволила
      Храброві оті „черты” уважати справжнім письмом, коли з них слов'яни таки читали. З
      другого боку, в так званих Панонських житіях св. Кирила і Мефодія записано, що в
      Корсуні (Херсонесі) св. Кирило знайшов не тільки чоловіка, що розмовляв „русьскою
      бесѣдою”, а навіть книги, євангелію та псалтир, „руськими письмены” писані. Як одгук
      цього, в одній з пізніших пам'яток нашого письменства („Крехівська палея”) вже прямо
      сказано, що „грамота руская явилася Богомъ дана в Корсунѣ Русину, от нея же научися
      Философ Костянтинъ, оттуду сложивъ и написавъ книги рускым гласомъ”, і наш старий
      Сергій Єфремов. Історія українського письменства
      Електронна бібліотека української літератури
      40
      книжник цілком, як на ті часи, правильний бить висновок: „се же буди вѣдомо всѣми
      языкы і всеми людми, яко... грамота руская никимь же явлена, но токмо самѣмь Богомь
      вседръжителем отцем і синомъ і святымь духомь”.
      Та мали чи не мали перед християнством наші прадіди своє письменство, — знову
      кажемо, що вони могли його мати, — але вже із цього ясно, що і вони самі, й інші слов'яни
      вирізняли „Русь” як окрему етнічну одиницю серед слов'янських народів. Ще більше,
      певне, було на Русі усвідомлення своєї різниці од інших національних груп і земель, як
      Варяги, Греки і всякі східні народи та степові орди. Та й серед самої „Русі” в ширшому
      розумінні, тобто серед русько-слов'янських племен, були вже виразно зазначені
      етнографічні парості, що одрізнялись одна від одної звичаями, обрядами, культом і, певне
      мабуть, місцевими одмінами в мові. Вже авторові початкового літопису впали в око ті
      етнографічні різниці і він їх зазначив оцією класичною характеристикою, що стала
      вихідним пунктом староруської етнографії: „Имѣяхуть бо обычая своя и законы отець
      своихъ и преданія, кождо свой норовъ”. І як зараз же бачимо з дальшого оповідання в
      літопису, ці звичаї дуже не однакові були навіть між близькими племенами, і особливо
      вирізняє літописець людей наддніпрянської сторони, любих йому Полян, з-поміж інших
      народів, що, на його погляд, „живяху звѣрськымъ образомъ, жівуще скотьскы”. Таким
      чином і в ту далеку давнину ми не застаємо вже ніякої одномастності, замість якої бачимо
      живу різнородність етнографічних груп відповідно до природних, кліматичних і всяких
      інших умовин життя.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".