МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чи існують стандарти обсягів прозових форм?

08/23/2004 | Олесь Бережний
Запитання до всіх, але в першу чергу до фахівців:
Які формальні ознаки чи межі обсягу (слів, знаків, тощо), що відокремлюють оповідання від повісті від роману? Ніде не зміг знайти кількісних показників. Чи існують взагалі такі формальні стандарти у видавництвах, друкарнях?
Щиро,
- Олесь

Відповіді

  • 2004.08.28 | otar

    це все максимально відносно :)

    Західна традиція взагалі, як ви знаєте, узагальнює повість, роман і оповідання словом novel... Нещодавно в російському виданні Кавабати Ясунарі бачив "роман" щось на 20 сторінок. Наскільки я розумію, вітчизняне літературознавство розрізняє оповідання (новелу), повість і роман не за розміром (хоча певна градація існує - роман більший за повість ЗАЗВИЧАЙ, оповідання менше за повість і роман теж ЗАЗВИЧАЙ), а за сюжетною лінією(ями) і побудовою системи образів. Я, певно, не зовсім правий :)
  • 2004.08.29 | otar

    Не впадлу заглянути у словник... (майже за класиком)

    Теорія літератури: Підручник / за наук. ред. Олександра Галича. - Київ: Либідь, 2001.

    Роман - великий епічний жанр, в основі якого лежить зображення приватного життя людини в нерозривному зв'язку із суспільним розвитком. Жанровими ознаками роману є розгалуженість фабульних ліній сюжету, детальне розкриття життєвих доль багатьох героїв протягом тривалого часу, іноді всього життя. У романі органічно переплітаються різні види організації мови - монологи, діалоги та полілоги...

    Повість - епічний твір середньої жанрової форми. Частіше за все говорять про її проміжне становище між романом і оповіданням, нечіткість і розмитість жанрових меж. Дійсно, повість має чимало спільного як з романом, так і оповіданням. У ній розкривається людська доля, взаємнити героя з навколишньою дійсністю. Відмінності скоріше мають кількісні, а не якісні параметри. Якщо в оповіданні найчастіше в центрі якийсь епізод, якась подія, то в повісті, як і в романі, можуть змальовуватись декілька подій, об'єднаних, як правило, навколо одного центрального персонажа. Повість "не має напруженого та завершеного сюжетного вузла", в ній відсутня "єдність наскрізної дії". Цей жанр пов'язаний з роздумами, інколи цілком відкритими, прямими, авторськими.

    Новела. З точки зору слов"янської жанрової типології новела, як за кількісним обсягом, так і за обсягом тематики, коливається в межах оповідання - повість, що часто призводить до їх ототожнення. Специфічна жанрова риса новели - чітка окресленість фабули, яка робить сюжет новели гостроподійним.

    Оповідання - невеликий за розміром епічний жанр художньої літератури. "Обсяг життя", який може бути "схоплений" жанром оповідання, практично не обмежений, але найбільш традиційні риси естетичної вибірковості оповідання "тяжіють" до зображення, в осносу якого покладений певний випадок із життя або яка-небудь акцентована особливість людського характеру. Під оповіданням у сучасному літературознавстві розуміють епічний твір, оснований на зображенні однієї події ж життя героя. Одноподійність вважається головною ознакою жанру оповідання.

    ________________________________________
    Ото таке :)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.08.31 | Олесь Бережний

      Отаре, дякую, але...

      Власне, мені йдеться про формальні, чи пак ТЕХНІЧНІ (поліграфічно-друкарсько-видавничі тощо) визначення, якщо такі взагалі існують. Кількісні межі знаків, слів. Саме на це я ніде не можу знайти чіткої відповіді. Знаєте, як на різних оголошеннях літконкурсів і нотаток для авторів у літжурналах - оповідання, повісті, романи розміром мінімально-максимально стільки-то. От мене й цікавить за якими ознаками друкарі й видавці визначають КІЛЬКІСНУ межу між, скажімо, довгим оповіданням і короткою повістю, дуже довгою повістю і дуже коротким романом? Чи це залежить виключно від того, як сам автор це називатиме?

      А щодо літературно-критичних визначень різних форм прози - дякую, але з цим жодних проблем чи питань.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.08.31 | otar

        гм...

        Визначення жанру твору не належить до компетенції ані видавців, ані, тим більше, друкарів. Як правило, жанр визначає сам автор, або ж редактор, який відповідає за вихід твору у світ. Можливо, в якомусь видавництві, з яким Вам траплялося мати справу, є градація на кшталт мініатюра (до 2000 знаків) - оповідання (до n-десяти тисяч знаків) - повість (до n-десяти сторінок) - роман. Але насправді така градація варварська і вбога, бо, як я вже казав (і як видно з наведених мною і непотрібних Вам визначень), жанр визначається не обсягом, а навпаки - обсяг, як правило, зумовлений жанром.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".