МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Про соціологію, і кому вона служить

09/14/2004 | otar
Кілька зацікавлених (проросійських) джерел сьогодні опублікували отаку інформацію:


Около 40% украинцев поддерживают идею придать русскому языку статус официального в регионах страны, где этого желает большинство населения. Это следует из результатов опроса, проведенного фондом "Демократические инициативы" и Киевским международным институтом социологии с 25 августа по 3 сентября 2004 года.


В рамках исследования были опрошены 1980 человек во всех регионах Украины. Кроме того, 39% опрошенных поддерживают предложение сделать русский язык вторым официальным языком. Значительно меньше сторонников устранить русский язык из официального общения по всей территории Украины - такую политику поддерживают менее 18% респондентов, сообщает "Интерфакс".

В то же время 45 процентам опрошенных в быту проще общаться на русском языке, 42 процентам - на украинском, 13 процентам одинаково легко общаться на обоих языках.


По данным переписи населения, проведенной в 2001 году, на Украине проживают 8,3 миллиона русских, что составляет 17,3% всего населения. Из их числа родным языком русский считают 95,9%, украинский - 3,9%. Более 29,6% населения Украины считают русский язык родным.




Мене от цікавить таке питання. Вибірка "Демініціатив" становить, грубо, 2 тисячі чоловік. І рівномірно розподілена по всіх регіонах. Припустимо, це правда, хоча це брехня.
Наскільки реально, маючи кількадесят респондентів у кожній області (а всередині області мовний "клімат" може істотно розрізнятися - наприклад, Бессарабія в плані поширення української зовсім не те, що північна частина Одещини; дуже розрізняються нагірна й низинна частини Закарпаття й Буковини - і так далі), відобразити реальну картину громадської думки з цього питання? Скільком, наприклад, селянам у Камінь-Каширському районі Волинської області було роздано анкети "Демініціатив"? Чи дійшли вони до Покровського району Дніпропетровщини, а чи їх заповнювали російськомовні шахтарі в Кривому Розі? Чи отримали українські села в Криму, на Херсонщині чи Донеччині хоча б одну анкету?

Я щодня бачу якісь нові результати якихось соцопитувань. Що характерно, мене в мої 23 роки жодного разу не зупиняли на вулиці і не пропонували заповнити жодну анкету. Всі-всі-всі соцопитування, в тому числі з мовного питання, пройшли без моєї участі.

Тому, як складаються анкети таких контор, як Демініціативи, є однозначна назва - непрофесійність. Що це за питання: "якою мовою вам легше спілкуватися в побуті"? Що значить "устранить русский язык из официального общения?" - в офіційному спілкуванні російської мови нема й бути не може, її присутність там пояснюється лише відсутністю гарантій виконання відповідних законів...

Невже не знайдеться нормальної організації, що провела б справді всеукраїнське опитування, коректно сформулювавши питання в анкеті, не виконуючи при цьому замовлення жодних політичних сил?

Відповіді

  • 2004.09.14 | Адвокат ...

    Навряд чи знайде си по всій Україні така орґанізація.

    otar пише:

    > Невже не знайдеться нормальної організації, що провела б справді всеукраїнське опитування, коректно сформулювавши питання в анкеті, не виконуючи при цьому замовлення жодних політичних сил?

    Таке питання може бути коректним, ІМНО, тіко тоді, як той, хто його хвормулюватиме, буде поза дискурсальним ґерцем. В усих інших випадках, буде питання,-- або в українськім дискурсі, або в моськальськім.
    Я вже жартував коли сь, що Україні варто взяти анїлійську за охвіціяльну мову. Тоді,-- й буде правдива соціольоґія. ;)
  • 2004.09.15 | Маξим

    Результатам ДІ можна довіряти


    Але не довіряйте довільним інтерпретаціям цих результатів змі.

    Що саме запитували і що отримали див. на їхньому сайті:
    http://www.dif.org.ua/doc.php?action=doc&i=99&id=130904060020


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".