МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Піндос

01/02/2008 | stefan
Піндос
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Піндос — багатозначне поняття, в теперішній час широко вживане в російськомовних сленгах.

Історично походження даного слова тісно пов'язане з Грецією.

Найдовше термін «Піндос» використовується як назва гірського району на північному заході Греції, на кордоні з Албанією.

Окрім того, назвою «піндос» зараз позначається одна з порід грецьких поні, виведена в горах Епіру та Фесалії, що використовується як для верхової їзди, так і в запряжці.

З середини ХІХ сторіччя в Російській імперії терміном «піндос» стали позначати чорноморських та азовських греків: зокрема, «піндосом» в листуванні називали художника-мариніста Айвазовського. В російській літературі персонаж грека-піндоса неодноразово з'являється в творах Олександра Купріна. Відповідає такому визначенню й використання цього терміну в «Енеїді» Івана Котляревського:

А се сап'янці-самоходи,
Що в них ходив іще Адам;
В старинниї пошиті годи,
Не знаю, як достались нам;
Либонь, достались од пендосів,
Що в Трої нам утерли носів…

Поні породи піндос
Поні породи піндос

В період між Першою та Другою Світовими вiйнами «піндосами» в американському слензі називали низькорослих та чорноволосих емігрантів з Балкан та півдня Італії; в цьому контексті термін вживається в детективах Д. Х. Чейза. Деякі американські лінгвісти стверджують, що в США в 30-ті роки ХХ сторіччя цей термін занесли емігранти з Мексики, як спотворене «pendejos», що на іспанській мові означає «ідіот».

В 80-ті роки ХХ сторіччя в Одесі терміном «піндос» в молодіжному жаргоні позначали стусан під зад; окрім того, в 40-70-ті роки (а подекуди і зараз) слов'янське населення української частини (півдня) Бесарабії «піндосами» називало представників народу караїмів.
Американські миротворці в Косово
Американські миротворці в Косово

Також відомо, що в той же період в російському місті Ангарськ термін «піндос» вживався в якості образливого слова, створеного шляхом злиття слів «підор» та «гундосий».

В останні роки термін «піндос» широко вживається в Росії як сленговий еквівалент слова «американець». Початково цей термін застосовували військовослужбовці російського контингенту миротворницьких сил під час операції ООН в Косово — так вони називали військовослужбовців американського контингенту. Згодом ця назва розповсюдилась і на громадян США взагалі.

Зараз термін «піндос», як назва американців, міцно ввійшов у всенародний вжиток в Росії; від нього вже утворені похідні терміни «Піндосія» та «Піндостан», якими в російському суспільстві позначають США.

ВідповідіCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua