МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Хеттська письмова мова – одна з найдавніших на Землі?

02/28/2010 | stryjko_bojko
Хеттська письмова мова – найдревніша на Землі?

Розшифрована у 1915—1916 рр. Бедржіхом Грозним. Грозний виявив в тексті, записаному аккадським клинописом на невідомій мові, фрагмент, який, будучи транскрибованим латиницею, виглядав як «nu ninda en iizzateni waаtarma ekuutteni». «Ninda» було зображенням хліба, і Грозний передбачив, що фрагмент містить слово «їсти». Він далі припустив, що фрагмент «i-iz-za-te-ni» позначає «їсти», а «wa-а-tar-ma» — вода. Схожість з іншими мовами вказувала на те, що невідома мова є індоєвропейською. Фрагмент тим самим удалося перекласти як «Тепер ви будете їсти хліб і пити воду». Ґрунтуючись на цьому припущенні, Грозний розшифрував весь подальший текст.

Вікіпедія

Відповіді

  • 2010.02.28 | zаброда

    Авжеж (л) Re: Хеттська письмова мова

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_languages_by_first_written_accounts
  • 2010.03.03 | Манул

    Re: Геттська письмова мова – одна з найдавніших на Землі?

    Геттська мова - одна із гетто-лувійських мов, мертва мова народу, який населяв центральну і північну частину давньої Анатолії. Перша в історії індоевропейських мов мова з письмовою фіксацією. Переважна частина текстів дійшла до нас у записах Нового царства (сер. 14-13 ст. ст. до Р.Х.), у т.ч. і копії давньогеттських пам'яток. Писемність геттської мови - клинопис, вірогідно запозичена із північної Сирії у 19-18 ст. ст. до Р.Х., поріднена з давньоаккадською. Писемні пам'ятки було знайдено головно у царському столичному архіві у Гаттаусі (тепер Богазкьой, Туреччина) під час розкопок 1905-07 рр.; окремі таблички віднайдені в Угариті та Амарні, пізніше було виявлено провінційний архів у Машаті.

    Див.: Sommer F., Hethiter und Hethitisch. - Stutt., 1947.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".